Återhållsamhet och mycket slit ligger bakom det faktum att kulturkontoret kan redogöra ett positivt bokslut för 2005 – trots hårda besparingskrav på halsen. Kulturchef Anders Brännström uppger att stora besparingar gjorts inom biblioteksverksamheten och, svidande nog, inom föreningsbidragsfördelningen.
I höstas såg det dock inte lika roligt ut med ekonomin. Prognosen visade ett minus på cirka 300 000 kronor, men tack vare en mycket stark och envis arbetsinsats, så lyckades man att vända utslaget.
-Personalen ska ha en eloge för det hårda arbete man lagt ner för att styra upp det här, säger Anders Brännström.
Bokslutet visar nu 55 000 kronor plus. Ingen stor förmögenhet, men en indikation på att det faktiskt går att rätta till ett underskott. Men det har kostat också. Kulturchefen låter inte särskilt glad då han berättar om hur de viktiga föreningsbidragen fått skäras ned ordentligt.
-Jag hoppas verkligen vi kan återgå till vår normala nivå snart eftersom bidragen är oerhört viktiga för våra föreningar, säger han.
Ett hundratal föreningar får varje år ett bidrag till sin verksamhet. Under 2005 tvingades man spara in hela 400 000 kronor på detta område.
Sammanlagt har en besparing på en miljon kronor genomförts. Naturligtvis sätter det sina spår, men det finns ändå utrymme för ett ”kulturligt” 2006.
-Fortsatt återhållsamhet råder, men det kommer självklart finnas ett rikt kulturliv trots det. Sedan hänger det lite på hur andra förvaltningars bokslut ser ut, så det kan till och med bli ett bra år för oss. Det får vi se, säger Anders Brännström.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.