Återhållsamhet och mycket slit ligger bakom det faktum att kulturkontoret kan redogöra ett positivt bokslut för 2005 – trots hårda besparingskrav på halsen. Kulturchef Anders Brännström uppger att stora besparingar gjorts inom biblioteksverksamheten och, svidande nog, inom föreningsbidragsfördelningen.
I höstas såg det dock inte lika roligt ut med ekonomin. Prognosen visade ett minus på cirka 300 000 kronor, men tack vare en mycket stark och envis arbetsinsats, så lyckades man att vända utslaget.
-Personalen ska ha en eloge för det hårda arbete man lagt ner för att styra upp det här, säger Anders Brännström.
Bokslutet visar nu 55 000 kronor plus. Ingen stor förmögenhet, men en indikation på att det faktiskt går att rätta till ett underskott. Men det har kostat också. Kulturchefen låter inte särskilt glad då han berättar om hur de viktiga föreningsbidragen fått skäras ned ordentligt.
-Jag hoppas verkligen vi kan återgå till vår normala nivå snart eftersom bidragen är oerhört viktiga för våra föreningar, säger han.
Ett hundratal föreningar får varje år ett bidrag till sin verksamhet. Under 2005 tvingades man spara in hela 400 000 kronor på detta område.
Sammanlagt har en besparing på en miljon kronor genomförts. Naturligtvis sätter det sina spår, men det finns ändå utrymme för ett ”kulturligt” 2006.
-Fortsatt återhållsamhet råder, men det kommer självklart finnas ett rikt kulturliv trots det. Sedan hänger det lite på hur andra förvaltningars bokslut ser ut, så det kan till och med bli ett bra år för oss. Det får vi se, säger Anders Brännström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.