I kväll är det premiär för teaterföreställningen ”3141”, en uppsättning av Lindeskolans esteter i samarbete med hotell- och restaurangprogrammet, byggprogrammet, media samt danslinjen. Föreställningen handlar om ”den lilla människan” mot makteliten och dess ledare. 3141 är visserligen en framtidsvärld – men den är samtidigt skrämmande mycket nutid.
Totalt fyra föreställningar kommer att ges allmänheten av den enorma ensemblen bakom titeln ”3141”. Premiären sker i kväll kl 19 och sista chansen ges på lördag samma tid. Ett 70-tal personer står bakom teaterföreställningen och totalt 38 elever finns med på rollistan. Sedan sommaren 2010 har det filats och skrivits på manuset till 3141 och i elfte timmen har man lagt till vissa nya reflektioner och avslutande scener, vilket kommer sig av händelseutvecklingen i Arabvärlden sedan en tid tillbaka. Manus var ju skrivet som en framtidsvärld men har plötsligt blivit verkligheten här och nu, berättar Staffan Blixt.
-När vi började skriva på manus i somras så hade vi naturligtvis ingen aning om att det skulle bli ett så aktuellt ämne lagom till premiären. Man kan egentligen säga att 3141 handlar väldigt mycket om det vi ser i Libyen just nu med Khadaffi i spetsen. Folkets uppror mot makten, sammanfattar Staffan Blixt, Lindeskolan.
I 3141 får vi följa ”den lilla människan”, det förtryckta folket, och deras kamp mot makten för rättvisa. Ämnet är som bekant högaktuellt i världen och det utlovas tunga scener som verkligen berör. Och under genrepet har uppsättningen fått mycket fina lovord, bland annat från Per Fritzell.
-Det är naturligtvis väldigt kul att höra och det vet jag att eleverna också känner. Det stärker dem, det här blir riktigt bra, avslutar Staffan Blixt.
3141 i Lindeskolans aula
Torsdag 24/3 kl. 19 (premiär)
Fredag 25/3 kl. 19
Lördag 26/3 kl. 14 och 19
Vuxna: 140 kr
Ungdom upp till 18 år: 80 kr
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.