Stefan Jansson är vid det här laget en luttrad revymakare, med många års arbetande inom teatervärlden. Om bara några timmar är det urpremiär av hans senaste verk ”Jansson med mera, med flera” i Rockhammar, och de sista repetitionerna är i full gång.
Ända sedan barnsben har Stefan Jansson älskat teater, revy och cabaret, och började redan som 7-åring att skriva egna texter och sånger. Med åren har dessa sånger och textstycken utvecklats till att bli fullfjädrade revyer, och på onsdagskvällen är det premiär för det senaste verket ”Jansson med mera, med flera”. Denna gång har han lånat hem två av sina barndomsvänner, som även de är inbitna i teaterns magiska värld.
– Ola Jansson har jag jobbat tillsammans med i ungefär 20 år, och vi brukar försöka hitta på sådana här saker ihop. Markus Virta har jag nog känt ännu längre, han jobbar numera på Oscarsteatern med de stora, så det är väldigt roligt både för mig och publiken att han kommer hem och gör en sådan här grej, berättar Stefan.
Inspirationen till sina uppsättningar hämtar Stefan från alla hörn och kanter, men utgår ofta från något han kallar ”Lugna gatan”.
– Lugna gatan är världens utkant, samtidigt som det är världens centrum, och det är lite så det är att bo i en småstad, berättar han och fortsätter:
– Mina uppsättningar handlar ofta om vardagsföreteelser, sådant som sker runt omkring oss på en nationell nivå. Det roligaste är att ifrågasätta sina egna sanningar och få möta publiken.
Vad kan publiken förvänta sig av ”Jansson med mera, med flera”?
– De kan förvänta sig att bli roade, och oroade till viss del, eftersom vi inte bara tar upp sådant som stryker medhårs, säger Stefan lurigt och avslutar:
– Det finns några biljetter kvar, så vi tror att det kan bli fullt – och varmt!
”Jansson med mera, med flera” spelas dessa datum:
4 juli, Sporthallen, Rockhammar. Gäst: Markus Virta
5 juli, Teater Martin Mutter, Örebro. Gäst: Markus Virta
6 juli, Teater Martin Mutter, Örebro. Gäst: Maria Johansson Josephsson
19 juli, Resta bygdegård, Ramsberg. Gäst: Johan Renman (slagverk).
21 juli, Södra Råda Kulturhus, Gullspång. Gästfritt.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.