Stefan Jansson är vid det här laget en luttrad revymakare, med många års arbetande inom teatervärlden. Om bara några timmar är det urpremiär av hans senaste verk ”Jansson med mera, med flera” i Rockhammar, och de sista repetitionerna är i full gång.
Ända sedan barnsben har Stefan Jansson älskat teater, revy och cabaret, och började redan som 7-åring att skriva egna texter och sånger. Med åren har dessa sånger och textstycken utvecklats till att bli fullfjädrade revyer, och på onsdagskvällen är det premiär för det senaste verket ”Jansson med mera, med flera”. Denna gång har han lånat hem två av sina barndomsvänner, som även de är inbitna i teaterns magiska värld.
– Ola Jansson har jag jobbat tillsammans med i ungefär 20 år, och vi brukar försöka hitta på sådana här saker ihop. Markus Virta har jag nog känt ännu längre, han jobbar numera på Oscarsteatern med de stora, så det är väldigt roligt både för mig och publiken att han kommer hem och gör en sådan här grej, berättar Stefan.
Inspirationen till sina uppsättningar hämtar Stefan från alla hörn och kanter, men utgår ofta från något han kallar ”Lugna gatan”.
– Lugna gatan är världens utkant, samtidigt som det är världens centrum, och det är lite så det är att bo i en småstad, berättar han och fortsätter:
– Mina uppsättningar handlar ofta om vardagsföreteelser, sådant som sker runt omkring oss på en nationell nivå. Det roligaste är att ifrågasätta sina egna sanningar och få möta publiken.
Vad kan publiken förvänta sig av ”Jansson med mera, med flera”?
– De kan förvänta sig att bli roade, och oroade till viss del, eftersom vi inte bara tar upp sådant som stryker medhårs, säger Stefan lurigt och avslutar:
– Det finns några biljetter kvar, så vi tror att det kan bli fullt – och varmt!
”Jansson med mera, med flera” spelas dessa datum:
4 juli, Sporthallen, Rockhammar. Gäst: Markus Virta
5 juli, Teater Martin Mutter, Örebro. Gäst: Markus Virta
6 juli, Teater Martin Mutter, Örebro. Gäst: Maria Johansson Josephsson
19 juli, Resta bygdegård, Ramsberg. Gäst: Johan Renman (slagverk).
21 juli, Södra Råda Kulturhus, Gullspång. Gästfritt.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.