Stefan Jansson är vid det här laget en luttrad revymakare, med många års arbetande inom teatervärlden. Om bara några timmar är det urpremiär av hans senaste verk ”Jansson med mera, med flera” i Rockhammar, och de sista repetitionerna är i full gång.
Ända sedan barnsben har Stefan Jansson älskat teater, revy och cabaret, och började redan som 7-åring att skriva egna texter och sånger. Med åren har dessa sånger och textstycken utvecklats till att bli fullfjädrade revyer, och på onsdagskvällen är det premiär för det senaste verket ”Jansson med mera, med flera”. Denna gång har han lånat hem två av sina barndomsvänner, som även de är inbitna i teaterns magiska värld.
– Ola Jansson har jag jobbat tillsammans med i ungefär 20 år, och vi brukar försöka hitta på sådana här saker ihop. Markus Virta har jag nog känt ännu längre, han jobbar numera på Oscarsteatern med de stora, så det är väldigt roligt både för mig och publiken att han kommer hem och gör en sådan här grej, berättar Stefan.
Inspirationen till sina uppsättningar hämtar Stefan från alla hörn och kanter, men utgår ofta från något han kallar ”Lugna gatan”.
– Lugna gatan är världens utkant, samtidigt som det är världens centrum, och det är lite så det är att bo i en småstad, berättar han och fortsätter:
– Mina uppsättningar handlar ofta om vardagsföreteelser, sådant som sker runt omkring oss på en nationell nivå. Det roligaste är att ifrågasätta sina egna sanningar och få möta publiken.
Vad kan publiken förvänta sig av ”Jansson med mera, med flera”?
– De kan förvänta sig att bli roade, och oroade till viss del, eftersom vi inte bara tar upp sådant som stryker medhårs, säger Stefan lurigt och avslutar:
– Det finns några biljetter kvar, så vi tror att det kan bli fullt – och varmt!
”Jansson med mera, med flera” spelas dessa datum:
4 juli, Sporthallen, Rockhammar. Gäst: Markus Virta
5 juli, Teater Martin Mutter, Örebro. Gäst: Markus Virta
6 juli, Teater Martin Mutter, Örebro. Gäst: Maria Johansson Josephsson
19 juli, Resta bygdegård, Ramsberg. Gäst: Johan Renman (slagverk).
21 juli, Södra Råda Kulturhus, Gullspång. Gästfritt.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.