Söndag 6 oktober kl. 14:00 invigs den stora hundrastgården i Dalkarlshyttan. Men innan dess väntar ett sista krafttag med att städa upp marken så att inga gamla skruvar, glasskärvor eller annan bråte ligger kvar när de fyrbenta vännerna släpps lösa där.- Vi har redan städat i omgångar men det måste bli helt rent innan invigningen, säger initiativtagaren och ordföranden för Lindesbergs Hundrastgård, Lars Engbom.
Förhoppningsvis blir det sista städhelgen som föreningen behöver för att göra området rent och snyggt – men framförallt riskfritt för hundarna att vistas i. Nu har man nämligen bestämt att hundrastgården skall invigas och tas i bruk den första söndagen i oktober.
– Det är många som ställt upp hittills och det blir förhoppningsvis många i helgen också. Ju fler desto bättre och alla är välkomna att hjälpa till, säger Lars Engbom.
Lars vision om en hundrastgård kommer av hans egen livssituation, en arbetsskada som gjort honom oförmögen att motionera sin egen hund på annat sätt än genom lugna promenader.
– Alla hundägare vill ju att hunden skall få möjlighet att springa av sig, säger Lars och berättar vidare att första steget var att nå ut till alla hundägare i Lindesberg med omnejd.
– Jag skrev ett litet inlägg på LindeNytts dåvarande insändarsida och sedan rullade det bara på.
Hundrastgården i Dalkarlshyttan har en totalyta på 3700 kvm. Rastgården är uppdelad i flera hägn av varierande storlek.
– Det finns en stor hägn för stora hundar och en för mindre hundar. Det som är lite unikt för vår hundrastgård är att vi satsar på en ”provhägn”, där man alltså kan träna sin hund på t ex inkallning innan man låter den springa lös med andra hundar i det större hägnet, förklarar Lars Engbom.
Utöver städningen saknas fortfarande en sista detalj innan hundrastgården är helt färdig. Det handlar om ett par slussar som måste byggas.
– Det handlar om att göra ingången till hägnet säkrare, så att ingen hund råkar smita ut och springer iväg när någon person går in där, förklarar Lars.
Just nu letar man sponsorer för slussarna.
– Det handlar om en materialkostnad på 5700 kr, säger han.
Fotnot: Städning i rastgården arrangeras lördag och söndag med start kl. 10:00.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.