Söndag 6 oktober kl. 14:00 invigs den stora hundrastgården i Dalkarlshyttan. Men innan dess väntar ett sista krafttag med att städa upp marken så att inga gamla skruvar, glasskärvor eller annan bråte ligger kvar när de fyrbenta vännerna släpps lösa där.- Vi har redan städat i omgångar men det måste bli helt rent innan invigningen, säger initiativtagaren och ordföranden för Lindesbergs Hundrastgård, Lars Engbom.
Förhoppningsvis blir det sista städhelgen som föreningen behöver för att göra området rent och snyggt – men framförallt riskfritt för hundarna att vistas i. Nu har man nämligen bestämt att hundrastgården skall invigas och tas i bruk den första söndagen i oktober.
– Det är många som ställt upp hittills och det blir förhoppningsvis många i helgen också. Ju fler desto bättre och alla är välkomna att hjälpa till, säger Lars Engbom.
Lars vision om en hundrastgård kommer av hans egen livssituation, en arbetsskada som gjort honom oförmögen att motionera sin egen hund på annat sätt än genom lugna promenader.
– Alla hundägare vill ju att hunden skall få möjlighet att springa av sig, säger Lars och berättar vidare att första steget var att nå ut till alla hundägare i Lindesberg med omnejd.
– Jag skrev ett litet inlägg på LindeNytts dåvarande insändarsida och sedan rullade det bara på.
Hundrastgården i Dalkarlshyttan har en totalyta på 3700 kvm. Rastgården är uppdelad i flera hägn av varierande storlek.
– Det finns en stor hägn för stora hundar och en för mindre hundar. Det som är lite unikt för vår hundrastgård är att vi satsar på en ”provhägn”, där man alltså kan träna sin hund på t ex inkallning innan man låter den springa lös med andra hundar i det större hägnet, förklarar Lars Engbom.
Utöver städningen saknas fortfarande en sista detalj innan hundrastgården är helt färdig. Det handlar om ett par slussar som måste byggas.
– Det handlar om att göra ingången till hägnet säkrare, så att ingen hund råkar smita ut och springer iväg när någon person går in där, förklarar Lars.
Just nu letar man sponsorer för slussarna.
– Det handlar om en materialkostnad på 5700 kr, säger han.
Fotnot: Städning i rastgården arrangeras lördag och söndag med start kl. 10:00.
Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin Almgrens sångröst eka över sjön. Trots ett minst sagt blåsigt väder med rejäla vindbyar och vitvågor som skymtade på Råsvalen, var det inget som hindrade publiken från att uppleva en toppenkväll. Dessutom överraskades alla när en hemlig gäst plötsligt tog över scenen – en person som under många, många år själv brukar bjuda sin publik på just detta – en hemlig gäst. Det var ingen mindre än Roland Hellsing från Manskören Harmoni som rev loss en gammal klassiker.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls- och nattetid, meddelar Lindesbergs kommun.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
En grupp människor går på vägen mellan gruvbyggnaderna. De leds fram av dansaren Kazue Ikeda. En limousine kommer sakta åkande bakifrån så att gruppen måste dela upp sig. Den uppdelade gruppen återförenas när dansaren rör sig tillbaka mellan människorna som sluter upp bakom henne och gruppen rör sig tillbaka därifrån de kom. Så kommer det se ut när kompositören Mattias Risbergs verk ”Larmet som vände oss ryggen” filmatiseras vid Stripa gruva i Guldsmedshyttan.
– Vi tycker det är spännande med dans i de här miljöerna – det blir som att man förenar det mjuka med det hårda. Kontrasten som uppstår är intressant att arbeta med, säger fotograf och filmmakare Anders Storm.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
En parad, bestående av ett 70-tal tvåbenta tillsammans med 60-talet hundar av rasen Chodský pes, promenerade under onsdagseftermiddagen genom delar av Lindesberg. Detta var även starten på årets läger för nämnda hundras, som även detta år genomförs i Gusselby.
– Nu är vi äntligen igång! Det känns jättehärligt, säger Göte Toftler.
100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens Spektakelteater upp föreställningen Strid! Strejk! Stripa! Här väcks människorna, drömmarna och konflikterna som ägde rum åter till liv, med hjälp av dramatik och berättarglädje.
– Det är en bred och underhållande berättelse om ett fortfarande angeläget ämne, vad är villkoren för att arbeta, säger regissör Stefan Jansson.