Söndag 6 oktober kl. 14:00 invigs den stora hundrastgården i Dalkarlshyttan. Men innan dess väntar ett sista krafttag med att städa upp marken så att inga gamla skruvar, glasskärvor eller annan bråte ligger kvar när de fyrbenta vännerna släpps lösa där.- Vi har redan städat i omgångar men det måste bli helt rent innan invigningen, säger initiativtagaren och ordföranden för Lindesbergs Hundrastgård, Lars Engbom.
Förhoppningsvis blir det sista städhelgen som föreningen behöver för att göra området rent och snyggt – men framförallt riskfritt för hundarna att vistas i. Nu har man nämligen bestämt att hundrastgården skall invigas och tas i bruk den första söndagen i oktober.
– Det är många som ställt upp hittills och det blir förhoppningsvis många i helgen också. Ju fler desto bättre och alla är välkomna att hjälpa till, säger Lars Engbom.
Lars vision om en hundrastgård kommer av hans egen livssituation, en arbetsskada som gjort honom oförmögen att motionera sin egen hund på annat sätt än genom lugna promenader.
– Alla hundägare vill ju att hunden skall få möjlighet att springa av sig, säger Lars och berättar vidare att första steget var att nå ut till alla hundägare i Lindesberg med omnejd.
– Jag skrev ett litet inlägg på LindeNytts dåvarande insändarsida och sedan rullade det bara på.
Hundrastgården i Dalkarlshyttan har en totalyta på 3700 kvm. Rastgården är uppdelad i flera hägn av varierande storlek.
– Det finns en stor hägn för stora hundar och en för mindre hundar. Det som är lite unikt för vår hundrastgård är att vi satsar på en ”provhägn”, där man alltså kan träna sin hund på t ex inkallning innan man låter den springa lös med andra hundar i det större hägnet, förklarar Lars Engbom.
Utöver städningen saknas fortfarande en sista detalj innan hundrastgården är helt färdig. Det handlar om ett par slussar som måste byggas.
– Det handlar om att göra ingången till hägnet säkrare, så att ingen hund råkar smita ut och springer iväg när någon person går in där, förklarar Lars.
Just nu letar man sponsorer för slussarna.
– Det handlar om en materialkostnad på 5700 kr, säger han.
Fotnot: Städning i rastgården arrangeras lördag och söndag med start kl. 10:00.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.