Söndag 6 oktober kl. 14:00 invigs den stora hundrastgården i Dalkarlshyttan. Men innan dess väntar ett sista krafttag med att städa upp marken så att inga gamla skruvar, glasskärvor eller annan bråte ligger kvar när de fyrbenta vännerna släpps lösa där.- Vi har redan städat i omgångar men det måste bli helt rent innan invigningen, säger initiativtagaren och ordföranden för Lindesbergs Hundrastgård, Lars Engbom.
Förhoppningsvis blir det sista städhelgen som föreningen behöver för att göra området rent och snyggt – men framförallt riskfritt för hundarna att vistas i. Nu har man nämligen bestämt att hundrastgården skall invigas och tas i bruk den första söndagen i oktober.
– Det är många som ställt upp hittills och det blir förhoppningsvis många i helgen också. Ju fler desto bättre och alla är välkomna att hjälpa till, säger Lars Engbom.
Lars vision om en hundrastgård kommer av hans egen livssituation, en arbetsskada som gjort honom oförmögen att motionera sin egen hund på annat sätt än genom lugna promenader.
– Alla hundägare vill ju att hunden skall få möjlighet att springa av sig, säger Lars och berättar vidare att första steget var att nå ut till alla hundägare i Lindesberg med omnejd.
– Jag skrev ett litet inlägg på LindeNytts dåvarande insändarsida och sedan rullade det bara på.
Hundrastgården i Dalkarlshyttan har en totalyta på 3700 kvm. Rastgården är uppdelad i flera hägn av varierande storlek.
– Det finns en stor hägn för stora hundar och en för mindre hundar. Det som är lite unikt för vår hundrastgård är att vi satsar på en ”provhägn”, där man alltså kan träna sin hund på t ex inkallning innan man låter den springa lös med andra hundar i det större hägnet, förklarar Lars Engbom.
Utöver städningen saknas fortfarande en sista detalj innan hundrastgården är helt färdig. Det handlar om ett par slussar som måste byggas.
– Det handlar om att göra ingången till hägnet säkrare, så att ingen hund råkar smita ut och springer iväg när någon person går in där, förklarar Lars.
Just nu letar man sponsorer för slussarna.
– Det handlar om en materialkostnad på 5700 kr, säger han.
Fotnot: Städning i rastgården arrangeras lördag och söndag med start kl. 10:00.












































