Söndag 6 oktober kl. 14:00 invigs den stora hundrastgården i Dalkarlshyttan. Men innan dess väntar ett sista krafttag med att städa upp marken så att inga gamla skruvar, glasskärvor eller annan bråte ligger kvar när de fyrbenta vännerna släpps lösa där.- Vi har redan städat i omgångar men det måste bli helt rent innan invigningen, säger initiativtagaren och ordföranden för Lindesbergs Hundrastgård, Lars Engbom.
Förhoppningsvis blir det sista städhelgen som föreningen behöver för att göra området rent och snyggt – men framförallt riskfritt för hundarna att vistas i. Nu har man nämligen bestämt att hundrastgården skall invigas och tas i bruk den första söndagen i oktober.
– Det är många som ställt upp hittills och det blir förhoppningsvis många i helgen också. Ju fler desto bättre och alla är välkomna att hjälpa till, säger Lars Engbom.
Lars vision om en hundrastgård kommer av hans egen livssituation, en arbetsskada som gjort honom oförmögen att motionera sin egen hund på annat sätt än genom lugna promenader.
– Alla hundägare vill ju att hunden skall få möjlighet att springa av sig, säger Lars och berättar vidare att första steget var att nå ut till alla hundägare i Lindesberg med omnejd.
– Jag skrev ett litet inlägg på LindeNytts dåvarande insändarsida och sedan rullade det bara på.
Hundrastgården i Dalkarlshyttan har en totalyta på 3700 kvm. Rastgården är uppdelad i flera hägn av varierande storlek.
– Det finns en stor hägn för stora hundar och en för mindre hundar. Det som är lite unikt för vår hundrastgård är att vi satsar på en ”provhägn”, där man alltså kan träna sin hund på t ex inkallning innan man låter den springa lös med andra hundar i det större hägnet, förklarar Lars Engbom.
Utöver städningen saknas fortfarande en sista detalj innan hundrastgården är helt färdig. Det handlar om ett par slussar som måste byggas.
– Det handlar om att göra ingången till hägnet säkrare, så att ingen hund råkar smita ut och springer iväg när någon person går in där, förklarar Lars.
Just nu letar man sponsorer för slussarna.
– Det handlar om en materialkostnad på 5700 kr, säger han.
Fotnot: Städning i rastgården arrangeras lördag och söndag med start kl. 10:00.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).