På Kristi himmelfärdsdag sker startskottet för årets ädelfiske i Dalkarlshytteån.
– Vi har satt ut 100 kg regnbåge till premiären, berättar Stefan Nordqvist, initiativtagare till det fria ädelfisket i Dalkarlshyttan.
Det är Björkmans Bil och Linde Golfklubb som är premiärsponsorer. Fisken levererades redan i måndags och torde därmed haft tid att ”finna sig till rätta” i ån.
– Det är bra om fisken får någon dag på sig, innan man börjar fiska. Nu sattes den här laddningen ut redan i måndags, så den har fått gott om tid inför premiären, säger Nordqvist och påpekar att det finns mycket ädelfisk kvar i ån sedan förra årets utsättningar.
– Fisken som sattes ut nu ligger omkring cirka åtta hekto i storlek. Det finns dock större kvar sedan förra sommaren, säger han och hänvisar till en fångstrapport alldeles nyligen som skvallrade om att en regnbåge på närmare tre kilo tagits på flugspö.
Fisket i Dalkarlshyttan är precis som tidigare helt fritt. Max två regnbågar får tas upp per person och dag. Endast ett redskap per person är tillåtet. Tillåtna fiskesätt: mete, spinn och fluga.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.