På måndag öppnar badhuset Energikällan igen efter sommaruppehållet. I samband med premiären kan man konstatera att första året, sedan Linde Energi tagit över verksamheten, har gått över förväntan. Redan vid en halvårsredovisning såg man tydligt att förändringen lockat fler till badhuset och såväl personal som badhusägare såg ljust på framtiden. I sin helhet har man ökat antalet gäster med ett par tusen, en siffra man nu har som målsättning att öka ännu mer.
För att nå dit kan man inte bara titta på och hoppas att konceptet är fulländat, det är man helt på det klara med. Därför presenteras nu fler nya aktiviteter. Bland annat har man fräschat upp relaxen och arbetar för att skapa en behagligare miljö genom att utveckla och förbättra ventilationen. –Vi vill helt enkelt få ner luftfuktigheten och lukten av klor för att göra det behagligare för både personal och badgäst, berättar Bengt-Åke Selander.
Utöver förbättringar av själva byggnaden, kommer man utveckla fler aktivitetsprogram. Kicki Dahlberg menar att man måste ha något som passar alla intressen. –Ja, vi försöker ju hela tiden att skapa en bättre verksamhet för våra gäster. Det kan vara allt från ”Må bra-kvällar”, simskola eller för den som vill ta dykarcertifikat. Konceptet är enkelt – för alla åldrar, för alla behov, berättar Kicki. Nytt i simskolan för i år är att man slopar åldersklasser. Nu är alla mellan 2 år till vuxen ålder välkomna, meddelar Energikällan.
Mellan januari-juni ökade man antalet besökare med drygt 2200 jämfört med föregående år. Om man kan nå bättre resultat i framtiden, svarar Kicki Dahlberg utan tvekan ja på.
Besök Energikällan på webberiet: klicka här>>
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.