På måndag öppnar badhuset Energikällan igen efter sommaruppehållet. I samband med premiären kan man konstatera att första året, sedan Linde Energi tagit över verksamheten, har gått över förväntan. Redan vid en halvårsredovisning såg man tydligt att förändringen lockat fler till badhuset och såväl personal som badhusägare såg ljust på framtiden. I sin helhet har man ökat antalet gäster med ett par tusen, en siffra man nu har som målsättning att öka ännu mer.
För att nå dit kan man inte bara titta på och hoppas att konceptet är fulländat, det är man helt på det klara med. Därför presenteras nu fler nya aktiviteter. Bland annat har man fräschat upp relaxen och arbetar för att skapa en behagligare miljö genom att utveckla och förbättra ventilationen. –Vi vill helt enkelt få ner luftfuktigheten och lukten av klor för att göra det behagligare för både personal och badgäst, berättar Bengt-Åke Selander.
Utöver förbättringar av själva byggnaden, kommer man utveckla fler aktivitetsprogram. Kicki Dahlberg menar att man måste ha något som passar alla intressen. –Ja, vi försöker ju hela tiden att skapa en bättre verksamhet för våra gäster. Det kan vara allt från ”Må bra-kvällar”, simskola eller för den som vill ta dykarcertifikat. Konceptet är enkelt – för alla åldrar, för alla behov, berättar Kicki. Nytt i simskolan för i år är att man slopar åldersklasser. Nu är alla mellan 2 år till vuxen ålder välkomna, meddelar Energikällan.
Mellan januari-juni ökade man antalet besökare med drygt 2200 jämfört med föregående år. Om man kan nå bättre resultat i framtiden, svarar Kicki Dahlberg utan tvekan ja på.
Besök Energikällan på webberiet: klicka här>>
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.