På måndag öppnar badhuset Energikällan igen efter sommaruppehållet. I samband med premiären kan man konstatera att första året, sedan Linde Energi tagit över verksamheten, har gått över förväntan. Redan vid en halvårsredovisning såg man tydligt att förändringen lockat fler till badhuset och såväl personal som badhusägare såg ljust på framtiden. I sin helhet har man ökat antalet gäster med ett par tusen, en siffra man nu har som målsättning att öka ännu mer.
För att nå dit kan man inte bara titta på och hoppas att konceptet är fulländat, det är man helt på det klara med. Därför presenteras nu fler nya aktiviteter. Bland annat har man fräschat upp relaxen och arbetar för att skapa en behagligare miljö genom att utveckla och förbättra ventilationen. –Vi vill helt enkelt få ner luftfuktigheten och lukten av klor för att göra det behagligare för både personal och badgäst, berättar Bengt-Åke Selander.
Utöver förbättringar av själva byggnaden, kommer man utveckla fler aktivitetsprogram. Kicki Dahlberg menar att man måste ha något som passar alla intressen. –Ja, vi försöker ju hela tiden att skapa en bättre verksamhet för våra gäster. Det kan vara allt från ”Må bra-kvällar”, simskola eller för den som vill ta dykarcertifikat. Konceptet är enkelt – för alla åldrar, för alla behov, berättar Kicki. Nytt i simskolan för i år är att man slopar åldersklasser. Nu är alla mellan 2 år till vuxen ålder välkomna, meddelar Energikällan.
Mellan januari-juni ökade man antalet besökare med drygt 2200 jämfört med föregående år. Om man kan nå bättre resultat i framtiden, svarar Kicki Dahlberg utan tvekan ja på.
Besök Energikällan på webberiet: klicka här>>
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.