På måndag öppnar badhuset Energikällan igen efter sommaruppehållet. I samband med premiären kan man konstatera att första året, sedan Linde Energi tagit över verksamheten, har gått över förväntan. Redan vid en halvårsredovisning såg man tydligt att förändringen lockat fler till badhuset och såväl personal som badhusägare såg ljust på framtiden. I sin helhet har man ökat antalet gäster med ett par tusen, en siffra man nu har som målsättning att öka ännu mer.
För att nå dit kan man inte bara titta på och hoppas att konceptet är fulländat, det är man helt på det klara med. Därför presenteras nu fler nya aktiviteter. Bland annat har man fräschat upp relaxen och arbetar för att skapa en behagligare miljö genom att utveckla och förbättra ventilationen. –Vi vill helt enkelt få ner luftfuktigheten och lukten av klor för att göra det behagligare för både personal och badgäst, berättar Bengt-Åke Selander.
Utöver förbättringar av själva byggnaden, kommer man utveckla fler aktivitetsprogram. Kicki Dahlberg menar att man måste ha något som passar alla intressen. –Ja, vi försöker ju hela tiden att skapa en bättre verksamhet för våra gäster. Det kan vara allt från ”Må bra-kvällar”, simskola eller för den som vill ta dykarcertifikat. Konceptet är enkelt – för alla åldrar, för alla behov, berättar Kicki. Nytt i simskolan för i år är att man slopar åldersklasser. Nu är alla mellan 2 år till vuxen ålder välkomna, meddelar Energikällan.
Mellan januari-juni ökade man antalet besökare med drygt 2200 jämfört med föregående år. Om man kan nå bättre resultat i framtiden, svarar Kicki Dahlberg utan tvekan ja på.
Besök Energikällan på webberiet: klicka här>>
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.