”Stoppa pressarna!” – ett begrepp som alltid inneburit att tidningen har stora nyheter på gång. Men i fallet Bergslagsposten är innebörden av budskapet allt annat än gott. Pressarna stoppas, och det för all framtid. Från och med nästa vecka börjar man trycka tidningen på Nerikes tryckeri i Örebro och många människor fick redan i slutet av förra året lämna sin arbetsplats på Bp. Sedan dess har tryckeriet hållits igång av ett fåtal personer under själva avvecklingsperioden. Nedskärningarna blev officiella redan i höstas då Nerikes koncernen gick ut med sina besparingsåtgärder för lokaltidningen som år efter år visat dålig ekonomi.
Det har varit relativt tyst kring nedläggningen av tryckeriet, något som flera arbetare varit upprörda över. LindeNytt har pratat med en av de som fick gå i höstas och denne menar att det är rent av förjävligt att detta sker. En tryckartradition som går tillbaka 110 år är tillända.
Andra på tidningen som fått gå håller med om att det är tragiskt att se en 100-årig era gå i graven, men är fullt medvetna om varför det sker och omständigheterna kring det hela. Det är inte ekonomiskt försvarbart att köpa in nya tryckpressar idag. Att Nerikes, som nyligen investerat i nya pressar, tar över nu är en ganska självklar och väntad åtgärd. Bp är inte den enda mindre tidning som tvingas till liknande åtgärder.
Arbetstillfällen försvinner
Tryckeriet på Bp har inte enbart tjänstgjort för den egna produkten utan även haft en stor civildel som det kallas. Det vill säga arbeten som utförs på order från andra företag. Tillsammans genererade hela tryckverksamheten nästan 20 tjänster för något år sedan. Så att tryckeriet nu försvinner är inte bara slutet på en mycket lång tryckeritradition, utan även slutet på en stor arbetsplats i Lindesberg. När en sådan stor arbetsplats läggs ner efter alla år så görs det inte utan starka reaktioner från arbetarna. Enligt vissa vi fått prata med hade det inte behövt gå så långt att man lade ner. Hade man bara haft lite högre ambitioner och styrt upp civiluppdragen hade det kanske gått att rädda tryckeriet menar dessa.
I övrigt drar Bergslagsposten ner på övriga tjänster. För ett par år sedan hade man hela 85 anställda. Idag står att läsa på Bp’s egen hemsida att man har ett 30-tal anställda, inklusive den tryckpersonal som fortfarande jobbar kvar innan tryckeriet stängs.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.