”Stoppa pressarna!” – ett begrepp som alltid inneburit att tidningen har stora nyheter på gång. Men i fallet Bergslagsposten är innebörden av budskapet allt annat än gott. Pressarna stoppas, och det för all framtid. Från och med nästa vecka börjar man trycka tidningen på Nerikes tryckeri i Örebro och många människor fick redan i slutet av förra året lämna sin arbetsplats på Bp. Sedan dess har tryckeriet hållits igång av ett fåtal personer under själva avvecklingsperioden. Nedskärningarna blev officiella redan i höstas då Nerikes koncernen gick ut med sina besparingsåtgärder för lokaltidningen som år efter år visat dålig ekonomi.
Det har varit relativt tyst kring nedläggningen av tryckeriet, något som flera arbetare varit upprörda över. LindeNytt har pratat med en av de som fick gå i höstas och denne menar att det är rent av förjävligt att detta sker. En tryckartradition som går tillbaka 110 år är tillända.
Andra på tidningen som fått gå håller med om att det är tragiskt att se en 100-årig era gå i graven, men är fullt medvetna om varför det sker och omständigheterna kring det hela. Det är inte ekonomiskt försvarbart att köpa in nya tryckpressar idag. Att Nerikes, som nyligen investerat i nya pressar, tar över nu är en ganska självklar och väntad åtgärd. Bp är inte den enda mindre tidning som tvingas till liknande åtgärder.
Arbetstillfällen försvinner
Tryckeriet på Bp har inte enbart tjänstgjort för den egna produkten utan även haft en stor civildel som det kallas. Det vill säga arbeten som utförs på order från andra företag. Tillsammans genererade hela tryckverksamheten nästan 20 tjänster för något år sedan. Så att tryckeriet nu försvinner är inte bara slutet på en mycket lång tryckeritradition, utan även slutet på en stor arbetsplats i Lindesberg. När en sådan stor arbetsplats läggs ner efter alla år så görs det inte utan starka reaktioner från arbetarna. Enligt vissa vi fått prata med hade det inte behövt gå så långt att man lade ner. Hade man bara haft lite högre ambitioner och styrt upp civiluppdragen hade det kanske gått att rädda tryckeriet menar dessa.
I övrigt drar Bergslagsposten ner på övriga tjänster. För ett par år sedan hade man hela 85 anställda. Idag står att läsa på Bp’s egen hemsida att man har ett 30-tal anställda, inklusive den tryckpersonal som fortfarande jobbar kvar innan tryckeriet stängs.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.