Hemmasegrarna fortsätter för IFK Lindesberg som snart har passerat ett år utan serieförlust på hemmaplan. Under torsdagen blev det en skön seger mot IFK Örebro. Foto: Timmy Lundegård

Pressat IFK Lindesberg kämpar sig till seger

Det blev ingen enkel uppgift för IFK Lindesberg som fick en tung press på sig av det gästande IFK Örebro. Trots ett tidigt 1-1 så hittade de gästande örebroarna flertalet målchanser, samtidigt som IFK Lindesberg kämpade för att få bollen närmare mittlinjen. Mot den andra halvleken tog hemmalaget kontroll över matchen och avgjorde med två avslutande mål.
– Momentumet ändrades väl nästan direkt i den andra halvleken, säger Loke Laurberg.

Under fjolåret så var IFK Örebro ett av de mer favorittippade lagen att toppa Fotbollsfemmans tabell. Örebrolaget är även det senaste laget som vunnit mot IFK Lindesberg på Fritidsbyn, för snart ett år sedan. Marginalerna har däremot inte funnits på topplagets sida. Ifjol var Örebrolaget en poäng från en kvalplats till Division 4, medan årets säsong bara har gett en seger.

Till torsdagens match så var det ett revanschsuget IFK Örebro på Fritidsbyn, som jagade nya poäng.

Gästerna fick dessutom en bra inledning av matchen. Redan i matchens sjätte minut så tog IFK Örebro en tidig ledning. Kvitteringen kom tre minuter därefter, men med 1-1 på poängtavlan så satte Örebro upp matchtempot.

IFK Lindesberg fick ett hårt tryck på sig genom större delen av den inledande halvleken och fick bara ett fåtal chanser i gästernas straffområde. Trots ett hårt tryck från Örebro så stod sig Lindesberg och räddade flertalet bollar som balanserade på mållinjen.

En av många strider vid Lindemålet. IFK Lindesberg blev hårt pressade men höll för trycket. Foto: Timmy Lundegård

Till den andra halvleken kunde Lindesberg komma in i matchen och utmanade sig framåt. IFK Lindesberg fick flertalet gånger upp bollen till Örebros straffområde, där Ayoub Bahzad Mahmoud lyckades att finta bort Örebromålvakten. Ett öppet mål för den 26-åriga forwarden som enkelt kunde sparka in 2-1.

IFK Örebro kom upp i ett högre tempo, där Lindesberg plötsligt blev laget som höll kontroll i matchen. Efter en sned passning från mål i den 83:e minuten så löste sig situationen bra ändå. En passning till Loke Laurberg var allt som behövdes för att avgöra matchen med 3-1.

– Vi kämpade och gjorde det möjligt för varandra att vinna idag. Det var en skön seger, säger IFK Lindesbergs dubbla målgörare Loke Laurberg.

Mot den andra halvleken så tog IFK Lindesberg chansen för mål. Foto: Timmy Lundegård

Loke Laurberg om den andra halvleken: ”Vi kommer ut mycket starkare”
En ny seger på hemmaplan innebär att IFK Lindesberg är nära ett obesegrat serieresultat på Fritidsbyn inom det senaste året. Just IFK Örebro var laget som var det senaste att vinna mot Lindesberg utanför industriområdet den 19:e juni 2023.

Fjolårets topptippade gäster gick däremot in hårt från den första minuten, vilket gav ett mörkt läge för hemmalaget som pressades till sin egna planhalva. Ett starkt försvar på straffområdet höll ihop det låga målgörandet, men pressen kändes hos hemmalaget.

– Vi var bakpressade i nära hela första halvleken och släppte tillbaka väldigt många hörnor. Under förra säsongen så släpptes nästan alla våra mål in på fasta, därför har vi försökt att jobba mot det under året men det har varit svårt, säger Loke Laurberg.

Loke Laurberg fick mycket tid med bollen under matchen. Två mål blev resultatet för målskytten. Foto: Timmy Lundegård

Efter en rådig första halvlek så blev det sena ledningsmålet till 2-1 ett stort avgörande för matchen. IFK Örebro började då att öka upp tempot mot ett Lindesberg som redan hade tagit kontrollen.

– Momentumet ändrades väl nästan direkt i den andra halvleken när vi kommer ut mycket starkare, vi hittar ytorna och sedan får vi in 2-1-målet. Vi bygger vidare på det och drar in 3-1. Efter en sådan tajt match så är man alltid glad över tre poäng, nu blir det att fira.

Resultat IFK Lindesberg-IFK Örebro
Slutresultat
: 3-1 (1-1)
Publik: 76 personer
Matchvärd: Lågprisvaruhuset Mejk

Mål:
1-1 Loke Laurberg (9’)
2-1 Ayoub Bahzad Mahmoud (71’)
3-1 Loke Laurberg (83’)

Gult kort på Theodor Hjelm (75’)

Läget i tabellen efter seriens sjätte omgång:
1. Laxå IF – 16 poäng (+21)
2. BK Ett Fyra – 15 poäng (+13)
—–
3. Örebro SK Södra – 13 poäng (+17)*
—–
4. Hovsta IF – 13 poäng (+4)
5. IFK Lindesberg – 12 poäng (+6)
6. Skyllbergs IK  – 8 poäng (+2)
7. Lillån FK – 7 poäng (0)
8. IFK Örebro – 5 poäng (+3)*
9. Pålsboda GoIF – 5 poäng (+1)
—–
10. Hidingsta IK – 2 poäng (-12)
—–
11. HOIF – 0 poäng (-27)
12. IFK Askersund – 0 poäng (-28)

Nästa match: Torsdagen 16:e maj vs Laxå IF i Ramundervallen med avspark kl. 19.00

Publicerad 10 maj 2024 klockan 14:02

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Andreas Rosenqvist

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.

3 augusti 2026 klockan 14:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Fredrik Norman

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran

3 augusti 2026 klockan 11:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjö...

FotoFredag: Fullmåne och kärlek

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga ...

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Lä...

Amelie Boson och Emilia Nylin välkomnar alla till en ny säsong av Eftermiddagskaffe i trädgården. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.

29 juli 2026 klockan 09:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som ...
27 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Harry överlevde dubbla strokes – nu väntar drömresan till USA: ”Bra saker händer inte oss”
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och ...
24 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...
24 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. ...

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.

22 juli 2026 klockan 09:58 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som...

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i ...

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Far och son fixar truckerfest

Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att ...

FotoFredag: Surt sa räven…

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten...

Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat...
13 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
10 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-10

2026-07-08

2026-07-06

2026-07-06

2026-07-03

2026-07-02

2026-07-02

2026-07-01

2026-07-01

2026-06-30

2026-06-30

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-29

2026-08-03 17:32