Hemmasegrarna fortsätter för IFK Lindesberg som snart har passerat ett år utan serieförlust på hemmaplan. Under torsdagen blev det en skön seger mot IFK Örebro. Foto: Timmy Lundegård

Pressat IFK Lindesberg kämpar sig till seger

Det blev ingen enkel uppgift för IFK Lindesberg som fick en tung press på sig av det gästande IFK Örebro. Trots ett tidigt 1-1 så hittade de gästande örebroarna flertalet målchanser, samtidigt som IFK Lindesberg kämpade för att få bollen närmare mittlinjen. Mot den andra halvleken tog hemmalaget kontroll över matchen och avgjorde med två avslutande mål.
– Momentumet ändrades väl nästan direkt i den andra halvleken, säger Loke Laurberg.

Under fjolåret så var IFK Örebro ett av de mer favorittippade lagen att toppa Fotbollsfemmans tabell. Örebrolaget är även det senaste laget som vunnit mot IFK Lindesberg på Fritidsbyn, för snart ett år sedan. Marginalerna har däremot inte funnits på topplagets sida. Ifjol var Örebrolaget en poäng från en kvalplats till Division 4, medan årets säsong bara har gett en seger.

Till torsdagens match så var det ett revanschsuget IFK Örebro på Fritidsbyn, som jagade nya poäng.

Gästerna fick dessutom en bra inledning av matchen. Redan i matchens sjätte minut så tog IFK Örebro en tidig ledning. Kvitteringen kom tre minuter därefter, men med 1-1 på poängtavlan så satte Örebro upp matchtempot.

IFK Lindesberg fick ett hårt tryck på sig genom större delen av den inledande halvleken och fick bara ett fåtal chanser i gästernas straffområde. Trots ett hårt tryck från Örebro så stod sig Lindesberg och räddade flertalet bollar som balanserade på mållinjen.

En av många strider vid Lindemålet. IFK Lindesberg blev hårt pressade men höll för trycket. Foto: Timmy Lundegård

Till den andra halvleken kunde Lindesberg komma in i matchen och utmanade sig framåt. IFK Lindesberg fick flertalet gånger upp bollen till Örebros straffområde, där Ayoub Bahzad Mahmoud lyckades att finta bort Örebromålvakten. Ett öppet mål för den 26-åriga forwarden som enkelt kunde sparka in 2-1.

IFK Örebro kom upp i ett högre tempo, där Lindesberg plötsligt blev laget som höll kontroll i matchen. Efter en sned passning från mål i den 83:e minuten så löste sig situationen bra ändå. En passning till Loke Laurberg var allt som behövdes för att avgöra matchen med 3-1.

– Vi kämpade och gjorde det möjligt för varandra att vinna idag. Det var en skön seger, säger IFK Lindesbergs dubbla målgörare Loke Laurberg.

Mot den andra halvleken så tog IFK Lindesberg chansen för mål. Foto: Timmy Lundegård

Loke Laurberg om den andra halvleken: ”Vi kommer ut mycket starkare”
En ny seger på hemmaplan innebär att IFK Lindesberg är nära ett obesegrat serieresultat på Fritidsbyn inom det senaste året. Just IFK Örebro var laget som var det senaste att vinna mot Lindesberg utanför industriområdet den 19:e juni 2023.

Fjolårets topptippade gäster gick däremot in hårt från den första minuten, vilket gav ett mörkt läge för hemmalaget som pressades till sin egna planhalva. Ett starkt försvar på straffområdet höll ihop det låga målgörandet, men pressen kändes hos hemmalaget.

– Vi var bakpressade i nära hela första halvleken och släppte tillbaka väldigt många hörnor. Under förra säsongen så släpptes nästan alla våra mål in på fasta, därför har vi försökt att jobba mot det under året men det har varit svårt, säger Loke Laurberg.

Loke Laurberg fick mycket tid med bollen under matchen. Två mål blev resultatet för målskytten. Foto: Timmy Lundegård

Efter en rådig första halvlek så blev det sena ledningsmålet till 2-1 ett stort avgörande för matchen. IFK Örebro började då att öka upp tempot mot ett Lindesberg som redan hade tagit kontrollen.

– Momentumet ändrades väl nästan direkt i den andra halvleken när vi kommer ut mycket starkare, vi hittar ytorna och sedan får vi in 2-1-målet. Vi bygger vidare på det och drar in 3-1. Efter en sådan tajt match så är man alltid glad över tre poäng, nu blir det att fira.

Resultat IFK Lindesberg-IFK Örebro
Slutresultat
: 3-1 (1-1)
Publik: 76 personer
Matchvärd: Lågprisvaruhuset Mejk

Mål:
1-1 Loke Laurberg (9’)
2-1 Ayoub Bahzad Mahmoud (71’)
3-1 Loke Laurberg (83’)

Gult kort på Theodor Hjelm (75’)

Läget i tabellen efter seriens sjätte omgång:
1. Laxå IF – 16 poäng (+21)
2. BK Ett Fyra – 15 poäng (+13)
—–
3. Örebro SK Södra – 13 poäng (+17)*
—–
4. Hovsta IF – 13 poäng (+4)
5. IFK Lindesberg – 12 poäng (+6)
6. Skyllbergs IK  – 8 poäng (+2)
7. Lillån FK – 7 poäng (0)
8. IFK Örebro – 5 poäng (+3)*
9. Pålsboda GoIF – 5 poäng (+1)
—–
10. Hidingsta IK – 2 poäng (-12)
—–
11. HOIF – 0 poäng (-27)
12. IFK Askersund – 0 poäng (-28)

Nästa match: Torsdagen 16:e maj vs Laxå IF i Ramundervallen med avspark kl. 19.00

Publicerad 10 maj 2024 klockan 14:02

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Ung Företagsamhet

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

28 maj 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spä...

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Linda Grönkvist, turismutvecklare i Lindesbergs kommun lade på de första korvarna vid den nya grillplatsen på Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.

26 maj 2026 klockan 10:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick ...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en ...
22 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.

22 maj 2026 klockan 16:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Mimmi var väldigt nöjd efter massagen hos Emma. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.

22 maj 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Joakim Carlsson, Regionråd (S). Pressbild. Foto: Pavel Koubek. Elin Axelsson, oppositionsråd Lindesberg (S). Pressbild. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.

20 maj 2026 klockan 14:06 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira ...

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination ...
13 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-10

2026-05-09

2026-05-08

2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-28 16:58