Hemmasegrarna fortsätter för IFK Lindesberg som snart har passerat ett år utan serieförlust på hemmaplan. Under torsdagen blev det en skön seger mot IFK Örebro. Foto: Timmy Lundegård

Pressat IFK Lindesberg kämpar sig till seger

Det blev ingen enkel uppgift för IFK Lindesberg som fick en tung press på sig av det gästande IFK Örebro. Trots ett tidigt 1-1 så hittade de gästande örebroarna flertalet målchanser, samtidigt som IFK Lindesberg kämpade för att få bollen närmare mittlinjen. Mot den andra halvleken tog hemmalaget kontroll över matchen och avgjorde med två avslutande mål.
– Momentumet ändrades väl nästan direkt i den andra halvleken, säger Loke Laurberg.

Under fjolåret så var IFK Örebro ett av de mer favorittippade lagen att toppa Fotbollsfemmans tabell. Örebrolaget är även det senaste laget som vunnit mot IFK Lindesberg på Fritidsbyn, för snart ett år sedan. Marginalerna har däremot inte funnits på topplagets sida. Ifjol var Örebrolaget en poäng från en kvalplats till Division 4, medan årets säsong bara har gett en seger.

Till torsdagens match så var det ett revanschsuget IFK Örebro på Fritidsbyn, som jagade nya poäng.

Gästerna fick dessutom en bra inledning av matchen. Redan i matchens sjätte minut så tog IFK Örebro en tidig ledning. Kvitteringen kom tre minuter därefter, men med 1-1 på poängtavlan så satte Örebro upp matchtempot.

IFK Lindesberg fick ett hårt tryck på sig genom större delen av den inledande halvleken och fick bara ett fåtal chanser i gästernas straffområde. Trots ett hårt tryck från Örebro så stod sig Lindesberg och räddade flertalet bollar som balanserade på mållinjen.

En av många strider vid Lindemålet. IFK Lindesberg blev hårt pressade men höll för trycket. Foto: Timmy Lundegård

Till den andra halvleken kunde Lindesberg komma in i matchen och utmanade sig framåt. IFK Lindesberg fick flertalet gånger upp bollen till Örebros straffområde, där Ayoub Bahzad Mahmoud lyckades att finta bort Örebromålvakten. Ett öppet mål för den 26-åriga forwarden som enkelt kunde sparka in 2-1.

IFK Örebro kom upp i ett högre tempo, där Lindesberg plötsligt blev laget som höll kontroll i matchen. Efter en sned passning från mål i den 83:e minuten så löste sig situationen bra ändå. En passning till Loke Laurberg var allt som behövdes för att avgöra matchen med 3-1.

– Vi kämpade och gjorde det möjligt för varandra att vinna idag. Det var en skön seger, säger IFK Lindesbergs dubbla målgörare Loke Laurberg.

Mot den andra halvleken så tog IFK Lindesberg chansen för mål. Foto: Timmy Lundegård

Loke Laurberg om den andra halvleken: ”Vi kommer ut mycket starkare”
En ny seger på hemmaplan innebär att IFK Lindesberg är nära ett obesegrat serieresultat på Fritidsbyn inom det senaste året. Just IFK Örebro var laget som var det senaste att vinna mot Lindesberg utanför industriområdet den 19:e juni 2023.

Fjolårets topptippade gäster gick däremot in hårt från den första minuten, vilket gav ett mörkt läge för hemmalaget som pressades till sin egna planhalva. Ett starkt försvar på straffområdet höll ihop det låga målgörandet, men pressen kändes hos hemmalaget.

– Vi var bakpressade i nära hela första halvleken och släppte tillbaka väldigt många hörnor. Under förra säsongen så släpptes nästan alla våra mål in på fasta, därför har vi försökt att jobba mot det under året men det har varit svårt, säger Loke Laurberg.

Loke Laurberg fick mycket tid med bollen under matchen. Två mål blev resultatet för målskytten. Foto: Timmy Lundegård

Efter en rådig första halvlek så blev det sena ledningsmålet till 2-1 ett stort avgörande för matchen. IFK Örebro började då att öka upp tempot mot ett Lindesberg som redan hade tagit kontrollen.

– Momentumet ändrades väl nästan direkt i den andra halvleken när vi kommer ut mycket starkare, vi hittar ytorna och sedan får vi in 2-1-målet. Vi bygger vidare på det och drar in 3-1. Efter en sådan tajt match så är man alltid glad över tre poäng, nu blir det att fira.

Resultat IFK Lindesberg-IFK Örebro
Slutresultat
: 3-1 (1-1)
Publik: 76 personer
Matchvärd: Lågprisvaruhuset Mejk

Mål:
1-1 Loke Laurberg (9’)
2-1 Ayoub Bahzad Mahmoud (71’)
3-1 Loke Laurberg (83’)

Gult kort på Theodor Hjelm (75’)

Läget i tabellen efter seriens sjätte omgång:
1. Laxå IF – 16 poäng (+21)
2. BK Ett Fyra – 15 poäng (+13)
—–
3. Örebro SK Södra – 13 poäng (+17)*
—–
4. Hovsta IF – 13 poäng (+4)
5. IFK Lindesberg – 12 poäng (+6)
6. Skyllbergs IK  – 8 poäng (+2)
7. Lillån FK – 7 poäng (0)
8. IFK Örebro – 5 poäng (+3)*
9. Pålsboda GoIF – 5 poäng (+1)
—–
10. Hidingsta IK – 2 poäng (-12)
—–
11. HOIF – 0 poäng (-27)
12. IFK Askersund – 0 poäng (-28)

Nästa match: Torsdagen 16:e maj vs Laxå IF i Ramundervallen med avspark kl. 19.00

Publicerad 10 maj 2024 klockan 14:02

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.

25 januari 2026 klockan 19:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.

24 januari 2026 klockan 10:50 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara ...

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken...

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de ...

Arkivfoto: Hasse Persson

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.

21 januari 2026 klockan 22:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Timmy Lundegård

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”

I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.

21 januari 2026 klockan 19:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat fö...
21 januari 2026 av Anna Fryxell
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg

Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.

20 januari 2026 klockan 15:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Moderaterna

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring

I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.

20 januari 2026 klockan 12:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. ...

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang...

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”

Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.

16 januari 2026 klockan 21:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det ...

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns ...

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en...

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning

Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter...

Gul varning för plötslig ishalka. Grafik: SMHI

Varnar för plötslig ishalka

Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.

15 januari 2026 klockan 12:12 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
14 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln


Snö och kyla orsakar störningar i tågtrafiken
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på ...
14 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-12

2026-01-10

2026-01-09

2026-01-09

2026-01-08

2026-01-07

2026-01-07

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-26 10:32