Hemmasegrarna fortsätter för IFK Lindesberg som snart har passerat ett år utan serieförlust på hemmaplan. Under torsdagen blev det en skön seger mot IFK Örebro. Foto: Timmy Lundegård

Pressat IFK Lindesberg kämpar sig till seger

Det blev ingen enkel uppgift för IFK Lindesberg som fick en tung press på sig av det gästande IFK Örebro. Trots ett tidigt 1-1 så hittade de gästande örebroarna flertalet målchanser, samtidigt som IFK Lindesberg kämpade för att få bollen närmare mittlinjen. Mot den andra halvleken tog hemmalaget kontroll över matchen och avgjorde med två avslutande mål.
– Momentumet ändrades väl nästan direkt i den andra halvleken, säger Loke Laurberg.

Under fjolåret så var IFK Örebro ett av de mer favorittippade lagen att toppa Fotbollsfemmans tabell. Örebrolaget är även det senaste laget som vunnit mot IFK Lindesberg på Fritidsbyn, för snart ett år sedan. Marginalerna har däremot inte funnits på topplagets sida. Ifjol var Örebrolaget en poäng från en kvalplats till Division 4, medan årets säsong bara har gett en seger.

Till torsdagens match så var det ett revanschsuget IFK Örebro på Fritidsbyn, som jagade nya poäng.

Gästerna fick dessutom en bra inledning av matchen. Redan i matchens sjätte minut så tog IFK Örebro en tidig ledning. Kvitteringen kom tre minuter därefter, men med 1-1 på poängtavlan så satte Örebro upp matchtempot.

IFK Lindesberg fick ett hårt tryck på sig genom större delen av den inledande halvleken och fick bara ett fåtal chanser i gästernas straffområde. Trots ett hårt tryck från Örebro så stod sig Lindesberg och räddade flertalet bollar som balanserade på mållinjen.

En av många strider vid Lindemålet. IFK Lindesberg blev hårt pressade men höll för trycket. Foto: Timmy Lundegård

Till den andra halvleken kunde Lindesberg komma in i matchen och utmanade sig framåt. IFK Lindesberg fick flertalet gånger upp bollen till Örebros straffområde, där Ayoub Bahzad Mahmoud lyckades att finta bort Örebromålvakten. Ett öppet mål för den 26-åriga forwarden som enkelt kunde sparka in 2-1.

IFK Örebro kom upp i ett högre tempo, där Lindesberg plötsligt blev laget som höll kontroll i matchen. Efter en sned passning från mål i den 83:e minuten så löste sig situationen bra ändå. En passning till Loke Laurberg var allt som behövdes för att avgöra matchen med 3-1.

– Vi kämpade och gjorde det möjligt för varandra att vinna idag. Det var en skön seger, säger IFK Lindesbergs dubbla målgörare Loke Laurberg.

Mot den andra halvleken så tog IFK Lindesberg chansen för mål. Foto: Timmy Lundegård

Loke Laurberg om den andra halvleken: ”Vi kommer ut mycket starkare”
En ny seger på hemmaplan innebär att IFK Lindesberg är nära ett obesegrat serieresultat på Fritidsbyn inom det senaste året. Just IFK Örebro var laget som var det senaste att vinna mot Lindesberg utanför industriområdet den 19:e juni 2023.

Fjolårets topptippade gäster gick däremot in hårt från den första minuten, vilket gav ett mörkt läge för hemmalaget som pressades till sin egna planhalva. Ett starkt försvar på straffområdet höll ihop det låga målgörandet, men pressen kändes hos hemmalaget.

– Vi var bakpressade i nära hela första halvleken och släppte tillbaka väldigt många hörnor. Under förra säsongen så släpptes nästan alla våra mål in på fasta, därför har vi försökt att jobba mot det under året men det har varit svårt, säger Loke Laurberg.

Loke Laurberg fick mycket tid med bollen under matchen. Två mål blev resultatet för målskytten. Foto: Timmy Lundegård

Efter en rådig första halvlek så blev det sena ledningsmålet till 2-1 ett stort avgörande för matchen. IFK Örebro började då att öka upp tempot mot ett Lindesberg som redan hade tagit kontrollen.

– Momentumet ändrades väl nästan direkt i den andra halvleken när vi kommer ut mycket starkare, vi hittar ytorna och sedan får vi in 2-1-målet. Vi bygger vidare på det och drar in 3-1. Efter en sådan tajt match så är man alltid glad över tre poäng, nu blir det att fira.

Resultat IFK Lindesberg-IFK Örebro
Slutresultat
: 3-1 (1-1)
Publik: 76 personer
Matchvärd: Lågprisvaruhuset Mejk

Mål:
1-1 Loke Laurberg (9’)
2-1 Ayoub Bahzad Mahmoud (71’)
3-1 Loke Laurberg (83’)

Gult kort på Theodor Hjelm (75’)

Läget i tabellen efter seriens sjätte omgång:
1. Laxå IF – 16 poäng (+21)
2. BK Ett Fyra – 15 poäng (+13)
—–
3. Örebro SK Södra – 13 poäng (+17)*
—–
4. Hovsta IF – 13 poäng (+4)
5. IFK Lindesberg – 12 poäng (+6)
6. Skyllbergs IK  – 8 poäng (+2)
7. Lillån FK – 7 poäng (0)
8. IFK Örebro – 5 poäng (+3)*
9. Pålsboda GoIF – 5 poäng (+1)
—–
10. Hidingsta IK – 2 poäng (-12)
—–
11. HOIF – 0 poäng (-27)
12. IFK Askersund – 0 poäng (-28)

Nästa match: Torsdagen 16:e maj vs Laxå IF i Ramundervallen med avspark kl. 19.00

Publicerad 10 maj 2024 klockan 14:02

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Området som nu utreds är markerat med röd cirkel. Bild från Lindesbergs kommun.

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.

26 januari 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Matilda Bjunge (t.v.) med Caspian och kattuppfödaren Åse Nyman (t.h.) med Cassie. Båda med söndagens nomineringsmedaljer. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.

26 januari 2026 klockan 11:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. ...

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara ...

Norrsken över Bergslagen. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.

23 januari 2026 klockan 19:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Axel Öberg, Försvarsmakten

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.

22 januari 2026 klockan 09:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en krogg...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sarah Dawn Finer gästar Lindeskolans aula den 4 oktober. Foto: Pressbild

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.

21 januari 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FFIK:s Esther de Haan är trött på alla inbrott som drabbar föreningen. Foto: Anna Fryxell

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”

Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.

21 januari 2026 klockan 09:58 av Anna Fryxell Visa hela artikeln

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg

Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll ...

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring

I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), ...

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. ...

Akvareller av Arne Holm. Foto: Jennie Einarsson

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.

19 januari 2026 klockan 11:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det ...

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns ...

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Genrebild. Foto: LindeNytt

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.

15 januari 2026 klockan 15:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka ...
15 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
15 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
14 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-14

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-12

2026-01-10

2026-01-09

2026-01-09

2026-01-08

2026-01-07

2026-01-07

2026-01-26 23:03