Egeryds Fastighetsförvaltning har tilldelats utmärkelsen ”Activa´s Drake”. Man får priset, Activadraken 2013, med anledning av företagets förmåga att fånga upp och utveckla personer som har en funktionsnedsättning av något slag och därför haft svårt att få in en fot i arbetslivet.
Egeryds Fastighetsförvaltning kommer att motta priset under en mindre ceremoni som en del i programmet för Lindesbergs Företagsdag som arrangeras på stadshotellet i morgon, torsdag. Stiftelsen Activas styrelse meddelar dock redan idag att man motiverar sitt val av pristagare enligt följande:
”Egeryds fastighetsförvaltning får utmärkelsen tack vare sitt fina och vänliga bemötande, sin förmåga att ta tillvara och utveckla personer med funktionsnedsättning och genom sitt starka engagemang med bra handledning och förståelse för individens behov och förutsättningar. Detta gör att det fungerar så bra att vår sökande fått anställning och blivit en del av hela arbetslaget. Stiftelsen Activa vill därför särskilt uppmärksamma Egeryds fastighetsförvaltning i Lindesberg med Activadraken 2013.”
Fotnot: Activa arbetar för att arbetslösa personer med långvarig ohälsa eller funktionsnedsättning skall nå arbete eller utbildning. Priset delas ut till en handfull företag årligen och inrättades 2003.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.