Egeryds Fastighetsförvaltning har tilldelats utmärkelsen ”Activa´s Drake”. Man får priset, Activadraken 2013, med anledning av företagets förmåga att fånga upp och utveckla personer som har en funktionsnedsättning av något slag och därför haft svårt att få in en fot i arbetslivet.
Egeryds Fastighetsförvaltning kommer att motta priset under en mindre ceremoni som en del i programmet för Lindesbergs Företagsdag som arrangeras på stadshotellet i morgon, torsdag. Stiftelsen Activas styrelse meddelar dock redan idag att man motiverar sitt val av pristagare enligt följande:
”Egeryds fastighetsförvaltning får utmärkelsen tack vare sitt fina och vänliga bemötande, sin förmåga att ta tillvara och utveckla personer med funktionsnedsättning och genom sitt starka engagemang med bra handledning och förståelse för individens behov och förutsättningar. Detta gör att det fungerar så bra att vår sökande fått anställning och blivit en del av hela arbetslaget. Stiftelsen Activa vill därför särskilt uppmärksamma Egeryds fastighetsförvaltning i Lindesberg med Activadraken 2013.”
Fotnot: Activa arbetar för att arbetslösa personer med långvarig ohälsa eller funktionsnedsättning skall nå arbete eller utbildning. Priset delas ut till en handfull företag årligen och inrättades 2003.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.