INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesbergs kommun ska satsa på att sänka priserna på el, varför? Befolkningen i kommunen har bekymmer med att betala för elen, framförallt under vintersäsongen.
Under krigets start mot Ukraina sedan 2022, har det skapat stora problem i samhället för elförbrukningen av el där elpriser och bensinpriser har ökat i pris. Trots att skatterna är densamma det vill säga inte höjts något särskilt, och lönerna inte har höjts, så har det blivit väldigt dyrt för många att betala sin el.
Montering av solceller. Foto: Jennie Einarsson
Jag tycker att det i Lindesbergs kommun behöver byggas exempelvis solceller, fjärrvärme och att kärnkraftverken stärks. Detta satsningsprojekt ska ske med hjälp av Lindeenergi, även om jag förstår att det behövs resurser och kan bli dyrt.
Några fryser för att de inte har råd med elen, vilket också gör att de behöver värma upp vatten ute i naturen för att få varm vatten. Tänk om du var i deras situation, behövde frysa och värma upp vatten dagligt. Vi kan försöka betala mer skatt i en viss tid tills jobbet är slutfört.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
28 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
26 november 2025 klockan 15:13 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.