Julafton. För många familjer är det förenat med massor av glädje, drivor av mat och godis samt julklappar i sådan mängd att julgranen nästan lättar från golvet. Men det är inte alla barn som får uppleva detta eller ens kommer i närheten. För dessa barn har nu Lindesbergaren Sofia Lindblom engagerat sig.
På julaftonen anordnar Linde Bergslags Församling ett julfirande för familjer som av ekonomiska skäl inte kan fira jul ”som vanligt”. Det vill säga med ett dukat bord och julklappar till barnen. Årets firande på församlingshemmet har nu fått extra draghjälp av Lindesbergaren Sofia Lindblom och ett antal butiker/företag i Lindesberg. Det var när Sofia såg en annons i vilken det stod om firandet på församlingshemmet som hon kände att hon gärna ville hjälpa till att göra julen lite mer glädjefylld för behövande familjer och i synnerhet för barnen.
-Jag såg att församlingshemmet i Lindesberg skulle ordna med julmat och paket till de behövande mellan kl 14-17 på julafton. Så jag gick dit och frågade om jag kunde hjälpa till, berättar Sofia.
Efter ett besök i församlingshemmet begav sig Sofia ut till olika företag för att se om det gick att jaga rätt på julklappar att skänka till julfirandet på församlingshemmet. Trots att det var kort om tid fick Sofia snabbt hjälp av en rad företagare.
-Jag har gått runt till så många butiker jag hunnit med och ”tiggt” om paket till barnen. Jag fick jättebra respons. Vissa har skänkt högar av paket, t ex ICA Supermarket. Men det var inte bara butiken som ställde upp utan också personalen. De gick samman och lade ihop pengar så det blev ytterligare några paket. Även på Bokia blev det en rejäl laddning. Även butiker som inte har självklara klappar till barn har varit påhittiga och fixat något ändå. Alla har gjort en jättefin insats, berättar Sofia.
Totalt sett fick Sofia ihop över 50 paket som nu ligger och väntar på barnen i församlingshemmet. Firandet pågår på julaftonen mellan klockan 14-17.
Dessa företag har stöttat initiativet
37:an
AB Karl Hedin
Bokia
Gårdsbutiken Under Eken
Hon & Han
ICA Supermarket
iiS
J Anderbert Bygg
Lisas Parfym
Lågprisvaruhuset Mejk
Nillas Bod
Personalen på ICA Supermarket
Titt-in
Tygex
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.