Julafton. För många familjer är det förenat med massor av glädje, drivor av mat och godis samt julklappar i sådan mängd att julgranen nästan lättar från golvet. Men det är inte alla barn som får uppleva detta eller ens kommer i närheten. För dessa barn har nu Lindesbergaren Sofia Lindblom engagerat sig.
På julaftonen anordnar Linde Bergslags Församling ett julfirande för familjer som av ekonomiska skäl inte kan fira jul ”som vanligt”. Det vill säga med ett dukat bord och julklappar till barnen. Årets firande på församlingshemmet har nu fått extra draghjälp av Lindesbergaren Sofia Lindblom och ett antal butiker/företag i Lindesberg. Det var när Sofia såg en annons i vilken det stod om firandet på församlingshemmet som hon kände att hon gärna ville hjälpa till att göra julen lite mer glädjefylld för behövande familjer och i synnerhet för barnen.
-Jag såg att församlingshemmet i Lindesberg skulle ordna med julmat och paket till de behövande mellan kl 14-17 på julafton. Så jag gick dit och frågade om jag kunde hjälpa till, berättar Sofia.
Efter ett besök i församlingshemmet begav sig Sofia ut till olika företag för att se om det gick att jaga rätt på julklappar att skänka till julfirandet på församlingshemmet. Trots att det var kort om tid fick Sofia snabbt hjälp av en rad företagare.
-Jag har gått runt till så många butiker jag hunnit med och ”tiggt” om paket till barnen. Jag fick jättebra respons. Vissa har skänkt högar av paket, t ex ICA Supermarket. Men det var inte bara butiken som ställde upp utan också personalen. De gick samman och lade ihop pengar så det blev ytterligare några paket. Även på Bokia blev det en rejäl laddning. Även butiker som inte har självklara klappar till barn har varit påhittiga och fixat något ändå. Alla har gjort en jättefin insats, berättar Sofia.
Totalt sett fick Sofia ihop över 50 paket som nu ligger och väntar på barnen i församlingshemmet. Firandet pågår på julaftonen mellan klockan 14-17.
Dessa företag har stöttat initiativet
37:an
AB Karl Hedin
Bokia
Gårdsbutiken Under Eken
Hon & Han
ICA Supermarket
iiS
J Anderbert Bygg
Lisas Parfym
Lågprisvaruhuset Mejk
Nillas Bod
Personalen på ICA Supermarket
Titt-in
Tygex
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.