Julafton. För många familjer är det förenat med massor av glädje, drivor av mat och godis samt julklappar i sådan mängd att julgranen nästan lättar från golvet. Men det är inte alla barn som får uppleva detta eller ens kommer i närheten. För dessa barn har nu Lindesbergaren Sofia Lindblom engagerat sig.
På julaftonen anordnar Linde Bergslags Församling ett julfirande för familjer som av ekonomiska skäl inte kan fira jul ”som vanligt”. Det vill säga med ett dukat bord och julklappar till barnen. Årets firande på församlingshemmet har nu fått extra draghjälp av Lindesbergaren Sofia Lindblom och ett antal butiker/företag i Lindesberg. Det var när Sofia såg en annons i vilken det stod om firandet på församlingshemmet som hon kände att hon gärna ville hjälpa till att göra julen lite mer glädjefylld för behövande familjer och i synnerhet för barnen.
-Jag såg att församlingshemmet i Lindesberg skulle ordna med julmat och paket till de behövande mellan kl 14-17 på julafton. Så jag gick dit och frågade om jag kunde hjälpa till, berättar Sofia.
Efter ett besök i församlingshemmet begav sig Sofia ut till olika företag för att se om det gick att jaga rätt på julklappar att skänka till julfirandet på församlingshemmet. Trots att det var kort om tid fick Sofia snabbt hjälp av en rad företagare.
-Jag har gått runt till så många butiker jag hunnit med och ”tiggt” om paket till barnen. Jag fick jättebra respons. Vissa har skänkt högar av paket, t ex ICA Supermarket. Men det var inte bara butiken som ställde upp utan också personalen. De gick samman och lade ihop pengar så det blev ytterligare några paket. Även på Bokia blev det en rejäl laddning. Även butiker som inte har självklara klappar till barn har varit påhittiga och fixat något ändå. Alla har gjort en jättefin insats, berättar Sofia.
Totalt sett fick Sofia ihop över 50 paket som nu ligger och väntar på barnen i församlingshemmet. Firandet pågår på julaftonen mellan klockan 14-17.
Dessa företag har stöttat initiativet
37:an
AB Karl Hedin
Bokia
Gårdsbutiken Under Eken
Hon & Han
ICA Supermarket
iiS
J Anderbert Bygg
Lisas Parfym
Lågprisvaruhuset Mejk
Nillas Bod
Personalen på ICA Supermarket
Titt-in
Tygex
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.