Julafton. För många familjer är det förenat med massor av glädje, drivor av mat och godis samt julklappar i sådan mängd att julgranen nästan lättar från golvet. Men det är inte alla barn som får uppleva detta eller ens kommer i närheten. För dessa barn har nu Lindesbergaren Sofia Lindblom engagerat sig.
På julaftonen anordnar Linde Bergslags Församling ett julfirande för familjer som av ekonomiska skäl inte kan fira jul ”som vanligt”. Det vill säga med ett dukat bord och julklappar till barnen. Årets firande på församlingshemmet har nu fått extra draghjälp av Lindesbergaren Sofia Lindblom och ett antal butiker/företag i Lindesberg. Det var när Sofia såg en annons i vilken det stod om firandet på församlingshemmet som hon kände att hon gärna ville hjälpa till att göra julen lite mer glädjefylld för behövande familjer och i synnerhet för barnen.
-Jag såg att församlingshemmet i Lindesberg skulle ordna med julmat och paket till de behövande mellan kl 14-17 på julafton. Så jag gick dit och frågade om jag kunde hjälpa till, berättar Sofia.
Efter ett besök i församlingshemmet begav sig Sofia ut till olika företag för att se om det gick att jaga rätt på julklappar att skänka till julfirandet på församlingshemmet. Trots att det var kort om tid fick Sofia snabbt hjälp av en rad företagare.
-Jag har gått runt till så många butiker jag hunnit med och ”tiggt” om paket till barnen. Jag fick jättebra respons. Vissa har skänkt högar av paket, t ex ICA Supermarket. Men det var inte bara butiken som ställde upp utan också personalen. De gick samman och lade ihop pengar så det blev ytterligare några paket. Även på Bokia blev det en rejäl laddning. Även butiker som inte har självklara klappar till barn har varit påhittiga och fixat något ändå. Alla har gjort en jättefin insats, berättar Sofia.
Totalt sett fick Sofia ihop över 50 paket som nu ligger och väntar på barnen i församlingshemmet. Firandet pågår på julaftonen mellan klockan 14-17.
Dessa företag har stöttat initiativet
37:an
AB Karl Hedin
Bokia
Gårdsbutiken Under Eken
Hon & Han
ICA Supermarket
iiS
J Anderbert Bygg
Lisas Parfym
Lågprisvaruhuset Mejk
Nillas Bod
Personalen på ICA Supermarket
Titt-in
Tygex
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.