Arbetsförmedlingens planer på att lägga ned 130 av sina 242 kontor kommer troligen att slå lika fel mot många kommuner som den slopade fastighetsskatten 2008 gjorde, inleder Bjarne Lind en insändare.
Stefan Löven kallar ett antal statliga myndigheter till möte med anledning av att arbetsförmedlingen redovisat att detta blir en av konsekvenserna för deras del av januariöverenskommelsen.
Så bra att statsministern – om än för sent – är orolig för hur det skall gå ihop med hans vallöfte ”att viktiga servicefunktioner skall finnas i hela landet”. Men nu är det ju så att han också lovat (C) och (L) att genomföra detta, så det slutar nog bara med en stunds oro, löftena om mer högerpolitik är ju inskrivna i januariöverenskommelsen.
Högerns tankesmedjor har länge felaktigt påstått att arbetsförmedlingen är en av huvudorsakerna till arbetslöshet. Med fler privata aktörer påstår de att det blir slut på arbetslösheten – om så – behövs naturligtvis inte lika många AF -kontor, men när deras devis inte håller, vem skall de då skylla arbetslösheten på. Då återstår endast att skuldbelägga enskilda individer!
Privata aktörer kommer att plocka russinen ur kakan, de kan säkert glädja en del personer som de kan hjälpa till jobb, men tidigare privatiseringar har inte lett till fler jobb totalt, endast högre kostnader och fortsatt arbetslöshet men med goda vinster som gått till privata fickor.
Inte många ifrågasätter att arbetsförmedlingen behöver reformeras, hitta nya arbetssätt och att mycket kan digitaliseras, nödvändiga förändringar borde syfta till förbättringar för både företag, arbetssökande och personal, så blir det inte om man delar upp förmedlingens uppgifter på än fler aktörer. Det har tidigare privatiseringar inom arbetsförmedlingen tydligt visat!
Nej en privatiserad arbetsförmedling riskerar att gå lika fel som det gjort med borgarnas segervapen i valet 2006 då de drev sitt ideologiska motstånd mot fastighetsskatten.
Det hatet bidrog starkt till deras valseger, vad väljarna inte visste var att borgarna i stort bara bytt ut namnet till ett mer ideologiskt korrekt, vi fick i fastighetsskattens ställe en fastighetsavgift som nu 11 år senare gjort att många husägare fått uppemot dubbel kostnad för sitt hus, men det är klart, de som ogillar skatt har ju fått ett annat namn på utgiften och det är säkert inte oväsentligt för dem som drivs av borgerligt tankegods.
Kommuner där flest lyxvillor och höginkomsttagare finns har naturligtvis inte drabbats lika hårt av finansieringen under det nya namnet. Borgarna är ju fiffiga, med den nya fastighetsavgiften fick de till en ny konstruktion för beräkning, ingen har väl trott annat än att den konstruktionen kom till för att gynna de kommuner som har flest höginkomsttagare och där flest lyxiga hus finns. Förlorarna bor i glesbyggd och på mindre orter och de medborgarna är inte lika ofta benägna att lägga sin röst på något av de borgerliga högerpartierna. Sverige slits isär och det vi ser är inget annat än ren klasspolitik, nu även med sossarnas goda minne!
Bjarne Lind
Lindesberg
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.