Lanseringen av arenabolagets egna sajt, som skall fungera som en informationslänk mellan dem och invånarna, har blivit kraftigt försenad. Detta på grund av ett, enligt bolaget, oseriöst sabotage av en privatperson i Lindesberg.-Personen gick in och registrerade det domännamn vi hade tänkt oss och ville sedan sälja namnet till ett kraftigt överpris. Det är så väldigt tråkigt hela den här historien eftersom det bara förstör för alla, säger arenachefen Linda Andersson.
Tio dagar efter namnceremonin, då ”arenahallen” officiellt döptes Lindesberg Arena, registrerade en privatperson internetadresserna www.lindesbergarena.se och www.lindesbergarena.com. Syftet sägs vara att personen i fråga ”håller på lite med hemsidor”. Det fanns inget ont uppsåt i detta. Arenabolaget har dock en annan uppfattning.
-Det går inte att komma ifrån att syftet var att tjäna pengar på adressen och därför anser jag att det här är mycket oseriöst. Det känns som ett sabotage mot verksamheten, konstaterar Linda Andersson, arenachef.
Han som registrerade adresserna skall, enligt arenabolaget, först ha verkat villig att skriva över adresserna utan andra krav än att få tillbaka de 200 kr han betalade.
-Men eftersom han krävde 15000 kr så sade vi blankt nej. Med anledning av hans agerande anser åtminstone jag att han varit ute efter att tjäna pengar på det här, att han haft uppsåt. Rent juridiskt har vi rätten till namnet. Det innebär att han aldrig kan använda adresserna för eget bruk, säger Linda.
Kan man inte tycka att ni borde ha varit mer vakna och tagit domännamnet innan ceremonin, för att undvika eventuella tråkigheter?
-Visst, vi borde kanske ha varit snabbare. Men när detta skedde hade vi inte ens kommit igång med vår verksamhet, det saknades bland annat personal fortfarande. Dessutom tar man lite för givet att varumärken är något man respekterar och därför låter vara.
Är Lindesberg Arena ett skyddat varumärke?
-Nej, men juridiskt sett har vi rätten till namnet.
Kommer ni att vidta åtgärder om adresserna tas i bruk?
-Självklart måste vi agera om någon använder vårt varumärke.
Hur har ni löst problemet med lanseringen?
-Vi har helt enkelt registrerat namnet med ett bindestreck istället, alltså lindesberg-arena.se, säger Linda Andersson.
Fotnot: Arenasajten kommer att lanseras under september månad.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.