Lanseringen av arenabolagets egna sajt, som skall fungera som en informationslänk mellan dem och invånarna, har blivit kraftigt försenad. Detta på grund av ett, enligt bolaget, oseriöst sabotage av en privatperson i Lindesberg.-Personen gick in och registrerade det domännamn vi hade tänkt oss och ville sedan sälja namnet till ett kraftigt överpris. Det är så väldigt tråkigt hela den här historien eftersom det bara förstör för alla, säger arenachefen Linda Andersson.
Tio dagar efter namnceremonin, då ”arenahallen” officiellt döptes Lindesberg Arena, registrerade en privatperson internetadresserna www.lindesbergarena.se och www.lindesbergarena.com. Syftet sägs vara att personen i fråga ”håller på lite med hemsidor”. Det fanns inget ont uppsåt i detta. Arenabolaget har dock en annan uppfattning.
-Det går inte att komma ifrån att syftet var att tjäna pengar på adressen och därför anser jag att det här är mycket oseriöst. Det känns som ett sabotage mot verksamheten, konstaterar Linda Andersson, arenachef.
Han som registrerade adresserna skall, enligt arenabolaget, först ha verkat villig att skriva över adresserna utan andra krav än att få tillbaka de 200 kr han betalade.
-Men eftersom han krävde 15000 kr så sade vi blankt nej. Med anledning av hans agerande anser åtminstone jag att han varit ute efter att tjäna pengar på det här, att han haft uppsåt. Rent juridiskt har vi rätten till namnet. Det innebär att han aldrig kan använda adresserna för eget bruk, säger Linda.
Kan man inte tycka att ni borde ha varit mer vakna och tagit domännamnet innan ceremonin, för att undvika eventuella tråkigheter?
-Visst, vi borde kanske ha varit snabbare. Men när detta skedde hade vi inte ens kommit igång med vår verksamhet, det saknades bland annat personal fortfarande. Dessutom tar man lite för givet att varumärken är något man respekterar och därför låter vara.
Är Lindesberg Arena ett skyddat varumärke?
-Nej, men juridiskt sett har vi rätten till namnet.
Kommer ni att vidta åtgärder om adresserna tas i bruk?
-Självklart måste vi agera om någon använder vårt varumärke.
Hur har ni löst problemet med lanseringen?
-Vi har helt enkelt registrerat namnet med ett bindestreck istället, alltså lindesberg-arena.se, säger Linda Andersson.
Fotnot: Arenasajten kommer att lanseras under september månad.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.