Lanseringen av arenabolagets egna sajt, som skall fungera som en informationslänk mellan dem och invånarna, har blivit kraftigt försenad. Detta på grund av ett, enligt bolaget, oseriöst sabotage av en privatperson i Lindesberg.-Personen gick in och registrerade det domännamn vi hade tänkt oss och ville sedan sälja namnet till ett kraftigt överpris. Det är så väldigt tråkigt hela den här historien eftersom det bara förstör för alla, säger arenachefen Linda Andersson.
Tio dagar efter namnceremonin, då ”arenahallen” officiellt döptes Lindesberg Arena, registrerade en privatperson internetadresserna www.lindesbergarena.se och www.lindesbergarena.com. Syftet sägs vara att personen i fråga ”håller på lite med hemsidor”. Det fanns inget ont uppsåt i detta. Arenabolaget har dock en annan uppfattning.
-Det går inte att komma ifrån att syftet var att tjäna pengar på adressen och därför anser jag att det här är mycket oseriöst. Det känns som ett sabotage mot verksamheten, konstaterar Linda Andersson, arenachef.
Han som registrerade adresserna skall, enligt arenabolaget, först ha verkat villig att skriva över adresserna utan andra krav än att få tillbaka de 200 kr han betalade.
-Men eftersom han krävde 15000 kr så sade vi blankt nej. Med anledning av hans agerande anser åtminstone jag att han varit ute efter att tjäna pengar på det här, att han haft uppsåt. Rent juridiskt har vi rätten till namnet. Det innebär att han aldrig kan använda adresserna för eget bruk, säger Linda.
Kan man inte tycka att ni borde ha varit mer vakna och tagit domännamnet innan ceremonin, för att undvika eventuella tråkigheter?
-Visst, vi borde kanske ha varit snabbare. Men när detta skedde hade vi inte ens kommit igång med vår verksamhet, det saknades bland annat personal fortfarande. Dessutom tar man lite för givet att varumärken är något man respekterar och därför låter vara.
Är Lindesberg Arena ett skyddat varumärke?
-Nej, men juridiskt sett har vi rätten till namnet.
Kommer ni att vidta åtgärder om adresserna tas i bruk?
-Självklart måste vi agera om någon använder vårt varumärke.
Hur har ni löst problemet med lanseringen?
-Vi har helt enkelt registrerat namnet med ett bindestreck istället, alltså lindesberg-arena.se, säger Linda Andersson.
Fotnot: Arenasajten kommer att lanseras under september månad.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.