Med mindre än en månad kvar till valet bjuder PRO i Lindesberg in allmänheten till en hearing i Folkets Hus, där varje parti ges möjligheten att svara på frågor. De hetaste frågorna på agendan är sjukvården och äldreomsorgen, något som man önskar svar på inför kommande mandatperiod.
– Det är ju de frågorna som vi jobbat mest för, säger PRO:s ordförande Reidar Johansson.
Under lördagens debatt på Norrtullstorget i Lindesberg fanns representanter från samtliga 8 partier i regionfullmäktige på plats för att lyfta flera av de mest aktuella frågorna inom sjukvården i regionen. Nu bjuder PRO i Lindesberg in allmänheten till en egen frågestund, för att räta ut de frågetecken man har gällande både sjukvården och äldreomsorgen.
– Det blev ju väldigt olyckligt att det inte gick att samordna med debatten i lördags, och det vill jag från PRO:s sida beklaga, säger Reidar Johansson.
Med start klockan 18.00 på torsdag den 18 augusti ges allmänheten möjlighet att ställa sina frågor till partiernas representanter, för att kunna fatta beslut om vad man ska rösta på den 11 september.
– Jag hoppas att allmänheten kommer ställa mycket frågor, för det är viktigt att de får komma till tals, säger Reidar.
Hearingen hålls i biografsalongen i Folkets Hus, Lindesberg, och startar klockan 18.00 på torsdag 18 augusti. Moderator för kvällen är Greger Nilsson. Ingen föranmälan krävs.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.