INSÄNDARE/DEBATT: PRO i Lindesberg har tidigare framfört vår oro över Lindesbergs lasaretts framtid. Skulle verksamheten fortgå utan förändring eller skulle det bli inskränkningar?
Regionledningen har nu kommit med sin dom där jourförändringar verkställs 28 september. Det är många företagare, privatpersoner, organisationer och specialister inom området, kvalificerade läkare som argumenterat mot dessa förändringar. All argumentation har skett inför döva öron.
Inom PRO Lindesbergs medlemskår vill vi framhålla ett ärende där en medlem idag hade varit änka om Regionledningen hade gått till verkställighet tidigare under året. Mannens hälsa krävde en snabb operation under nattetid, en ambulansfärd till USÖ ansågs ta för lång tid. Tack vare snabba hjärnor och skickliga händer på nattpersonalen i Lindesbergs lasarett lever mannen idag, och mår bra.
Kostnaden för Lindesbergs lasarettsvård anses vara för dyr. Men två (2) lyxbussar i Örebro till ett värde av ca 500 miljoner är helt ok. Kontentan av detta blir: Det är viktigare att Örebroarna kan nå centrala delen av staden någon minut snabbare än förut, än att upprätthålla dygnet runt sjukvård i regionens norra del.
Karolinska drar tillbaka alla lagda varsel. Regionledningen borde dra tillbaka alla jourförsämringar.
I september 2022 genomförs nästa val där jobbar regionledningen stenhårt för ett regimskifte.
Om Ni i opposition skall agna Era krokar tyder mycket på att Ni får leta mask i torra lövhögar.
Jerry Elvin sekr. PRO Lindesberg
Reidar Johansson ordf. PRO Lindesberg
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.