Magnus Jakobsson körde in dagens stora skräll till 16 gånger pengarna. Arkivbild: Timmy Lundegård

Proffsen hade uppvisning på Fornaboda

Det blev en tävlingsdag med kvalitet före kvantitet. Proffstränarna gjorde sin första visit till Fornaboda Travbana under måndagslunchen, där de stora stallen hade uppvisning. Landets toppkuskar Carl Johan Jepson och Magnus A Djuse blev dagens namn med vardera dubbla segrar, även om Kim Eriksson stod för det överlägsnaste upploppet.

Deltagarmässigt så blev måndagens travlunch minimal i startlistorna. Enbart två av de åtta loppen fick en fylld startlista, där de utökade tävlingarna i Mellansverige ligger som en stor anledning till det stora anmälningstappet.

Trots det mindre antalet startande hästar så bjöds Fornaboda på hög kvalitet på de startande. Timo Nurmos, Björn Goop och även travsveriges unga tränarlöfte Oskar J Andersson selade ut fina hästar som visade hög kapacitet under lunchen. En tävlingsdag som fick en rejäl regnskur några minuter innan den första defileringen.

Solen tittade fram till loppen där det bjöds på fina fartresurser. Stona sattes i fokus mitt under tävlingsdagen där det förutom ett stolopp, kördes ett lopp där damerna fick fördelen att delta mot hingstar och valacker som inte har tjänat lika mycket pengar i karriären.

Trots denna fördel så var det en hingst som visade sig snabbast. Efter ett i lopp från jumboposition så smög Excellent Diamond framåt via tredje spår med drygt 800 meter kvar till mål. Även om man stötte på motstånd på insidan, så kunde den Örebrotränade hästen sätta huvudet först över mållinjen.

– Det är en bra häst som har vunnit många lopp, när han står på fyra friska ben så är han så här bra. Jag var från början inte med i någon körning alls, de körde rätt fort där framme så jag tog det mest lugnt. Han fick ta det lugnt under första varvet, sedan såg jag att favoriten gick fram till ledaren vilket var ganska väntat. Jag gav inte upp för det, jag visste att jag hade en bra häst, säger segerkusken Carl Johan Jepson efter en jämn målgång.

Carl Johan Jepson körde hem två segrar under lunchen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

– Det blev en riktig fight upploppet ner, båda hästarna stred fantastiskt. Både jag och Magnus Djuse satt lugna och lät hästarna göra upp, men idag hade jag den snabbare hästen.

Elitloppskuskdebutanten hade uppvisning på upploppet
En stovinnare skulle det däremot bli när det fjärde loppet skulle köras. Trots ett tråkigt utgångsläge bakom bilen så lyckades Björn Goop-tränade Nena Barosso ta sig till ledningen, där man direkt släppte till Charlotte Bailey.

Trots spår åtta fick man alltså ledningen i ett kortlopp, där man från spetspositionen hade uppvisning på upploppet.

– Jag hade en god känsla. Hon var mysig att både köra och värma så det kändes kul. Dessvärre var vi inte allra kvickast från början men vi fick ändå sitta i ledningen efter ett halvt varv och därifrån blev det lätt. Jag fick sitta och småköra på henne lite grann under vägen, det var inte så att hon högg tag i bettet och drog iväg på egen maskin men det kanske är skönt för så gjorde hon tydligen förut och gick sådär, berättar Kim Eriksson.

Segerkusken är just nu i hetluften då han finns med i uppsnacket inför helgens Elitlopp. Efter många år på Solvallas läktare så blir söndagens stora lopp, den första på den fartfyllda Elitloppsovalen. Detta efter att Best OfDream Trio redovisades som fältets sista deltagare under gårdagen.

– Ja, det var en häftig kväll igår. Jag visste inget om jag skulle vara med i Elitloppet förrän de presenterade att hästen skulle vara med. Det blev lite glädjetjut där hemma och sen kom jag på att det var ju lottning en kvart efter beskedet. Så ja, det var en sjuk gårdagskväll men jag lovar att jag ska njuta varje sekund inför loppet.

För hemmahästarna så blev det en tung dag. Det tuffa motståndet blev starkt där June Grace blev den främsta hemmahästen med en välförtjänad sjätte plats. Leif Persson tränar och Suzanne Walterström körde.

June Grace blev främsta hemmahästen med en sjätte plats. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Hobart – Carl Johan Jepson (David Persson) – 3,30
Lopp 2: Emir – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 1,39
Lopp 3: Excellent Diamond – Carl Johan Jepson (Thomas L Nilsson) – 3,65
Lopp 4: Charlotte Bailey – Kim Eriksson (Roger Walmann) – 3,84
Lopp 5: Pippi Tooma – Magnus Jakobsson (Lena Immo Johansson) – 16,94
Lopp 6: Adriatica – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 1,85
Lopp 7: Nautica – Ulf Ohlsson (Jakob Croon) – 4,90
Lopp 8: Chicka – Jorma Kontio (Jonna Irri) – 6,80

Nästa tävlingsdag: Fornaboda Travfest med STL-Sommar och Bergslagsloppet! Första start kl. 18.30.
Fri entré mot uppvisning av gratis biljett på tickster.com

Publicerad 22 maj 2023 klockan 15:16

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

10 april 2026 klockan 07:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och N...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Efter alla år på en flotte på sjön, flyttas brasan till land. Foto: Miklós Kelecsényi

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.

7 april 2026 klockan 13:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. ...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsä...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger ...
4 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.

3 april 2026 klockan 16:48 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Elin Olofsson har öppnat Café Buffé i Vedevåg. Foto: Jennie Einarsson

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.

31 mars 2026 klockan 11:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i ...

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fj...

Arkivfoto: Ida Lindkvist

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.

27 mars 2026 klockan 10:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...
26 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger...
25 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett ...
25 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-03-24

2026-03-23

2026-03-23

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-19

2026-03-18

2026-03-17

2026-03-16

2026-03-16

2026-04-10 08:03