Magnus Jakobsson körde in dagens stora skräll till 16 gånger pengarna. Arkivbild: Timmy Lundegård

Proffsen hade uppvisning på Fornaboda

Det blev en tävlingsdag med kvalitet före kvantitet. Proffstränarna gjorde sin första visit till Fornaboda Travbana under måndagslunchen, där de stora stallen hade uppvisning. Landets toppkuskar Carl Johan Jepson och Magnus A Djuse blev dagens namn med vardera dubbla segrar, även om Kim Eriksson stod för det överlägsnaste upploppet.

Deltagarmässigt så blev måndagens travlunch minimal i startlistorna. Enbart två av de åtta loppen fick en fylld startlista, där de utökade tävlingarna i Mellansverige ligger som en stor anledning till det stora anmälningstappet.

Trots det mindre antalet startande hästar så bjöds Fornaboda på hög kvalitet på de startande. Timo Nurmos, Björn Goop och även travsveriges unga tränarlöfte Oskar J Andersson selade ut fina hästar som visade hög kapacitet under lunchen. En tävlingsdag som fick en rejäl regnskur några minuter innan den första defileringen.

Solen tittade fram till loppen där det bjöds på fina fartresurser. Stona sattes i fokus mitt under tävlingsdagen där det förutom ett stolopp, kördes ett lopp där damerna fick fördelen att delta mot hingstar och valacker som inte har tjänat lika mycket pengar i karriären.

Trots denna fördel så var det en hingst som visade sig snabbast. Efter ett i lopp från jumboposition så smög Excellent Diamond framåt via tredje spår med drygt 800 meter kvar till mål. Även om man stötte på motstånd på insidan, så kunde den Örebrotränade hästen sätta huvudet först över mållinjen.

– Det är en bra häst som har vunnit många lopp, när han står på fyra friska ben så är han så här bra. Jag var från början inte med i någon körning alls, de körde rätt fort där framme så jag tog det mest lugnt. Han fick ta det lugnt under första varvet, sedan såg jag att favoriten gick fram till ledaren vilket var ganska väntat. Jag gav inte upp för det, jag visste att jag hade en bra häst, säger segerkusken Carl Johan Jepson efter en jämn målgång.

Carl Johan Jepson körde hem två segrar under lunchen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

– Det blev en riktig fight upploppet ner, båda hästarna stred fantastiskt. Både jag och Magnus Djuse satt lugna och lät hästarna göra upp, men idag hade jag den snabbare hästen.

Elitloppskuskdebutanten hade uppvisning på upploppet
En stovinnare skulle det däremot bli när det fjärde loppet skulle köras. Trots ett tråkigt utgångsläge bakom bilen så lyckades Björn Goop-tränade Nena Barosso ta sig till ledningen, där man direkt släppte till Charlotte Bailey.

Trots spår åtta fick man alltså ledningen i ett kortlopp, där man från spetspositionen hade uppvisning på upploppet.

– Jag hade en god känsla. Hon var mysig att både köra och värma så det kändes kul. Dessvärre var vi inte allra kvickast från början men vi fick ändå sitta i ledningen efter ett halvt varv och därifrån blev det lätt. Jag fick sitta och småköra på henne lite grann under vägen, det var inte så att hon högg tag i bettet och drog iväg på egen maskin men det kanske är skönt för så gjorde hon tydligen förut och gick sådär, berättar Kim Eriksson.

Segerkusken är just nu i hetluften då han finns med i uppsnacket inför helgens Elitlopp. Efter många år på Solvallas läktare så blir söndagens stora lopp, den första på den fartfyllda Elitloppsovalen. Detta efter att Best OfDream Trio redovisades som fältets sista deltagare under gårdagen.

– Ja, det var en häftig kväll igår. Jag visste inget om jag skulle vara med i Elitloppet förrän de presenterade att hästen skulle vara med. Det blev lite glädjetjut där hemma och sen kom jag på att det var ju lottning en kvart efter beskedet. Så ja, det var en sjuk gårdagskväll men jag lovar att jag ska njuta varje sekund inför loppet.

För hemmahästarna så blev det en tung dag. Det tuffa motståndet blev starkt där June Grace blev den främsta hemmahästen med en välförtjänad sjätte plats. Leif Persson tränar och Suzanne Walterström körde.

June Grace blev främsta hemmahästen med en sjätte plats. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Hobart – Carl Johan Jepson (David Persson) – 3,30
Lopp 2: Emir – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 1,39
Lopp 3: Excellent Diamond – Carl Johan Jepson (Thomas L Nilsson) – 3,65
Lopp 4: Charlotte Bailey – Kim Eriksson (Roger Walmann) – 3,84
Lopp 5: Pippi Tooma – Magnus Jakobsson (Lena Immo Johansson) – 16,94
Lopp 6: Adriatica – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 1,85
Lopp 7: Nautica – Ulf Ohlsson (Jakob Croon) – 4,90
Lopp 8: Chicka – Jorma Kontio (Jonna Irri) – 6,80

Nästa tävlingsdag: Fornaboda Travfest med STL-Sommar och Bergslagsloppet! Första start kl. 18.30.
Fri entré mot uppvisning av gratis biljett på tickster.com

Publicerad 22 maj 2023 klockan 15:16

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Drömmen om att bli astronaut har tagit honom till rymdgymnasiet. Foto: Camilla Lagerman

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.

6 augusti 2026 klockan 15:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Vision 2040 illustrerat på kommunens hemsida. Foto: Lindesbergs kommun

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.

6 augusti 2026 klockan 11:04 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina ...

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera ...

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den ...

Foto: Fredrik Norman

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran

3 augusti 2026 klockan 11:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Ida Lindkvist

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.

31 juli 2026 klockan 10:46 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Fullmåne och kärlek
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
31 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhå...
29 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den h...
29 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Solstings huvudakt Mimikry drog igång publiken. Foto: Leo Larsson, Solsting

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

27 juli 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag fö...

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens ...

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. ...

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet ...

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som...

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i ...

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.

20 juli 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
17 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...
17 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin ...
16 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-07-10

2026-07-10

2026-07-08

2026-07-06

2026-07-06

2026-07-03

2026-07-02

2026-07-02

2026-07-01

2026-07-01

2026-06-30

2026-08-06 20:42