Anders satsar på att bli Årets kock, SM-tävling i professionell matlagning. Bilden är ett montage av pressfoton: Anna Kvarnström/Anna Björkegren
Proffskock med sina rötter i Lindesberg
Anders Johnsson heter en av de kockar som gått vidare till semifinalen i den ärorika tävlingen ”Årets kock”. Inte nog med att han är fantastiskt skicklig i köket, han är dessutom från Lindesberg.
Anders Johnsson växte upp på Hallonvägen i Lindesberg, och på gymnasiet blev det givna valet Hotell- och
Anders Johnsson tävlar i Årets kock. Pressfoto: Anna Björkegren
restaurangprogrammet. Men han bestämde sig för att redan som sextonåring ge sig iväg för att plugga i Härjedalen. Men efter två år slog hemlängtan till och han återvände till Linde där han gick sitt sista gymnasieår.
De kommande åren skulle det bli åka av. Bland annat kom det att bli flera säsonger på Gotland, ett år i den kungliga huvudstaden, Åre, en svenskägd krog i Kata Beach Thailand, nästan fyra år i Oslo, tillbaka till Åre för att sedan flytta till Funäsdalen.
– Jag var i stort sett där varje vinter på ett eller annat sätt: jobbade, turistade eller hälsade på kompisar. Så det var naturligt att flytta dit, säger Anders.
Här träffade han också sin nuvarande tjej Ylva, och innan de bestämde sig för att flytta tillbaka till sina hemtrakter, hann Anders med att hjälpa till att starta två krogar som fortfarande är väldigt bra.
Slyte blir slutdestinationen, som ligger placerat mellan Örebro och Arboga. Väl hemflyttad jobbar Anders på LOKA Brunn, och därefter på restaurang Ågatan 3 i Örebro. Men sedan fick han ett samtal från Roger Hjälm på Katrinelund Gästgiveri och Sjökrog.
– Jag åkte dit och föll pladask för stället, jag hade bestämt mig efter 30 sekunder. Det har ett helt fantastiskt läge och är helt magiskt. Så det är där jag jobbar nu som ansvarig kökschef, berättar Anders.
Rätten Anders tävlat med. Fläskkotlett, rödbetor och plommon: stekt urbenad fläskkotlett från Onsberga gård med glaserade betor, ingefärsplommon, blodkräm och sås smaksatt med rödbeta, äpple och soya. Pressfoto: Anna Kvarnström
Och inte nog med det, nu satsar även Anders på att bli Årets kock, SM i professionell matlagning, 2016. För att bli uttagen skickar man in ett recept tillsammans med bild på maträtten. Därefter valdes 40 kockar ut som fick åka upp till Stockholm förra onsdagen. Där skulle maten lagas inom en viss tid och sedan serveras för hemlig jury.
– De tog ut nio stycken och jag är en av de första nio. På lördag tar de ut nio till, så sammanlagt går 18 stycken vidare. Jag tävlar igen på onsdag nästa vecka i Helsingborg, sedan går själva finalen i februari. Och från semifinalen går åtta stycken vidare, förklarar Anders och fortsätter:
– Det är sjukt kul! Det är otroligt hårt motstånd, det är som kvartsfinal SM i vilken elitidrott som helst. Det är flera landslagskockar med, men jag ska ge dem en match. Att vinna det här är min dröm som jag haft sedan jag var en liten pojk!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FotoFredag: Här jagar lärkfalken!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn belä...
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...