Anders satsar på att bli Årets kock, SM-tävling i professionell matlagning. Bilden är ett montage av pressfoton: Anna Kvarnström/Anna Björkegren
Proffskock med sina rötter i Lindesberg
Anders Johnsson heter en av de kockar som gått vidare till semifinalen i den ärorika tävlingen ”Årets kock”. Inte nog med att han är fantastiskt skicklig i köket, han är dessutom från Lindesberg.
Anders Johnsson växte upp på Hallonvägen i Lindesberg, och på gymnasiet blev det givna valet Hotell- och
Anders Johnsson tävlar i Årets kock. Pressfoto: Anna Björkegren
restaurangprogrammet. Men han bestämde sig för att redan som sextonåring ge sig iväg för att plugga i Härjedalen. Men efter två år slog hemlängtan till och han återvände till Linde där han gick sitt sista gymnasieår.
De kommande åren skulle det bli åka av. Bland annat kom det att bli flera säsonger på Gotland, ett år i den kungliga huvudstaden, Åre, en svenskägd krog i Kata Beach Thailand, nästan fyra år i Oslo, tillbaka till Åre för att sedan flytta till Funäsdalen.
– Jag var i stort sett där varje vinter på ett eller annat sätt: jobbade, turistade eller hälsade på kompisar. Så det var naturligt att flytta dit, säger Anders.
Här träffade han också sin nuvarande tjej Ylva, och innan de bestämde sig för att flytta tillbaka till sina hemtrakter, hann Anders med att hjälpa till att starta två krogar som fortfarande är väldigt bra.
Slyte blir slutdestinationen, som ligger placerat mellan Örebro och Arboga. Väl hemflyttad jobbar Anders på LOKA Brunn, och därefter på restaurang Ågatan 3 i Örebro. Men sedan fick han ett samtal från Roger Hjälm på Katrinelund Gästgiveri och Sjökrog.
– Jag åkte dit och föll pladask för stället, jag hade bestämt mig efter 30 sekunder. Det har ett helt fantastiskt läge och är helt magiskt. Så det är där jag jobbar nu som ansvarig kökschef, berättar Anders.
Rätten Anders tävlat med. Fläskkotlett, rödbetor och plommon: stekt urbenad fläskkotlett från Onsberga gård med glaserade betor, ingefärsplommon, blodkräm och sås smaksatt med rödbeta, äpple och soya. Pressfoto: Anna Kvarnström
Och inte nog med det, nu satsar även Anders på att bli Årets kock, SM i professionell matlagning, 2016. För att bli uttagen skickar man in ett recept tillsammans med bild på maträtten. Därefter valdes 40 kockar ut som fick åka upp till Stockholm förra onsdagen. Där skulle maten lagas inom en viss tid och sedan serveras för hemlig jury.
– De tog ut nio stycken och jag är en av de första nio. På lördag tar de ut nio till, så sammanlagt går 18 stycken vidare. Jag tävlar igen på onsdag nästa vecka i Helsingborg, sedan går själva finalen i februari. Och från semifinalen går åtta stycken vidare, förklarar Anders och fortsätter:
– Det är sjukt kul! Det är otroligt hårt motstånd, det är som kvartsfinal SM i vilken elitidrott som helst. Det är flera landslagskockar med, men jag ska ge dem en match. Att vinna det här är min dröm som jag haft sedan jag var en liten pojk!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.