Anders satsar på att bli Årets kock, SM-tävling i professionell matlagning. Bilden är ett montage av pressfoton: Anna Kvarnström/Anna Björkegren
Proffskock med sina rötter i Lindesberg
Anders Johnsson heter en av de kockar som gått vidare till semifinalen i den ärorika tävlingen ”Årets kock”. Inte nog med att han är fantastiskt skicklig i köket, han är dessutom från Lindesberg.
Anders Johnsson växte upp på Hallonvägen i Lindesberg, och på gymnasiet blev det givna valet Hotell- och
Anders Johnsson tävlar i Årets kock. Pressfoto: Anna Björkegren
restaurangprogrammet. Men han bestämde sig för att redan som sextonåring ge sig iväg för att plugga i Härjedalen. Men efter två år slog hemlängtan till och han återvände till Linde där han gick sitt sista gymnasieår.
De kommande åren skulle det bli åka av. Bland annat kom det att bli flera säsonger på Gotland, ett år i den kungliga huvudstaden, Åre, en svenskägd krog i Kata Beach Thailand, nästan fyra år i Oslo, tillbaka till Åre för att sedan flytta till Funäsdalen.
– Jag var i stort sett där varje vinter på ett eller annat sätt: jobbade, turistade eller hälsade på kompisar. Så det var naturligt att flytta dit, säger Anders.
Här träffade han också sin nuvarande tjej Ylva, och innan de bestämde sig för att flytta tillbaka till sina hemtrakter, hann Anders med att hjälpa till att starta två krogar som fortfarande är väldigt bra.
Slyte blir slutdestinationen, som ligger placerat mellan Örebro och Arboga. Väl hemflyttad jobbar Anders på LOKA Brunn, och därefter på restaurang Ågatan 3 i Örebro. Men sedan fick han ett samtal från Roger Hjälm på Katrinelund Gästgiveri och Sjökrog.
– Jag åkte dit och föll pladask för stället, jag hade bestämt mig efter 30 sekunder. Det har ett helt fantastiskt läge och är helt magiskt. Så det är där jag jobbar nu som ansvarig kökschef, berättar Anders.
Rätten Anders tävlat med. Fläskkotlett, rödbetor och plommon: stekt urbenad fläskkotlett från Onsberga gård med glaserade betor, ingefärsplommon, blodkräm och sås smaksatt med rödbeta, äpple och soya. Pressfoto: Anna Kvarnström
Och inte nog med det, nu satsar även Anders på att bli Årets kock, SM i professionell matlagning, 2016. För att bli uttagen skickar man in ett recept tillsammans med bild på maträtten. Därefter valdes 40 kockar ut som fick åka upp till Stockholm förra onsdagen. Där skulle maten lagas inom en viss tid och sedan serveras för hemlig jury.
– De tog ut nio stycken och jag är en av de första nio. På lördag tar de ut nio till, så sammanlagt går 18 stycken vidare. Jag tävlar igen på onsdag nästa vecka i Helsingborg, sedan går själva finalen i februari. Och från semifinalen går åtta stycken vidare, förklarar Anders och fortsätter:
– Det är sjukt kul! Det är otroligt hårt motstånd, det är som kvartsfinal SM i vilken elitidrott som helst. Det är flera landslagskockar med, men jag ska ge dem en match. Att vinna det här är min dröm som jag haft sedan jag var en liten pojk!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Till minne: Greger Nilsson
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.