Snöfallet höjde julstämningen från en svag 1:a till en stark 10:a. Nu kommer bakslaget. Enligt SMHI kommer plusgraderna härja redan inom ett dygn. Foto: Fredrik Norman
Prognosen ger inget hopp om fortsatt vinter
Från grått och mörkt till vitt och ljust. Ja, helgens snöfall må ha förvandlat landskapet och höjt julstämningen i Bergslagsområdet, men för alla som välkomnade snön, säger SMHI att det är mycket liten chans att snön får ligga kvar. Istället pekar allt på blidväder med risk att gator och torg blir såphala istället.
– Vi är redan ute och halkbekämpar, säger arbetsledare Henrik Pettersson på BKT.
Flugparken i juleskrud. Foto: Fredrik Norman
Förra veckan gick mot sitt slut med ett rejält snöfall. Denna vecka har inletts med minusgrader under 10-strecket. Trots kylan ser det ändå ut som att snöns dagar är räknade.
Redan i morgon, tisdag, förväntas plusgraderna klättra en bra bit över nollan och så kommer det fortsätta veckan ut, enligt SMHI:s prognos på måndagsmorgonen.
Väderläget innebär att man nu stålsätter sig för att bekämpa halkan som förväntas komma av väderomslaget.
– Vi är redan ute och halkbekämpar. Vi kör en fullständig sandning och räknar med att behöva köra en vända till ganska snart, säger arbetsledare, Henrik Pettersson, Bergslagens Kommunalteknik.
Hans kollega, John Storm, förtydligar att den halkbekämpning som görs direkt efter plogning, inte kommer bestå om SMHI:s prognos faller in.
– Blir det som man säger, kommer den sand som nu ligger inte längre ha någon effekt. Den sjunker ner i snöslasket och gör ingen nytta alls, säger han.
All personal involverad i snöröjning och halkbekämpning, håller nu koll på temperaturväxlingar och hur det påverkar lokalt för att snabbt kunna sätta in åtgärder mot halkan. Man anser sig ha full kontroll och beredskap att ta hand om väderknasets biverkningar. Dock har man inte samma kontroll över det parkeringsknas som förekommer i Lindesberg, som gör det svårt att sköta snöröjningen effektivt.
Smågatorna är fortsatt ett gissel för snöröjarna. Foto: Fredrik Norman
I centrala Lindesberg har snöröjarna nämligen redan stött på problem med felparkerade bilar. Det är framförallt på små tvärgator samt Kungsgatan som det förekommer.
– Tyvärr är det många som inte följer reglerna och då är det svårt för oss att hålla gatorna rena från snö. Det här ligger ju i allas intresse, även de som ställer sig i vägen för snöröjarna, att det inte skall vara snövallar och stora klutar i vägen. Vi kan inte mer än vädja till alla att tänka sig för när de parkerar sin bil, att de gör det på rätt ställe och efter gällande regler, säger Henrik Pettersson.
De felparkerade bilarna innebär också att notan för snöröjningen blir högre. Att röja efter ett snöfall, som det i helgen, kostar cirka 150 000 kronor.
– Om vi måste ut och kompletteringsröja så sticker det iväg ytterligare och det är ju helt i onödan, påpekar Pettersson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På lördag arrangeras till populära Ullermuller för fjortonde året i rad. Arkivbild: Anna Fryxell
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Kunglig avtackning för Lindeskolans regent
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det ...
Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Bildspecial: Studentbalen 2026
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen ...