Snöfallet höjde julstämningen från en svag 1:a till en stark 10:a. Nu kommer bakslaget. Enligt SMHI kommer plusgraderna härja redan inom ett dygn. Foto: Fredrik Norman
Prognosen ger inget hopp om fortsatt vinter
Från grått och mörkt till vitt och ljust. Ja, helgens snöfall må ha förvandlat landskapet och höjt julstämningen i Bergslagsområdet, men för alla som välkomnade snön, säger SMHI att det är mycket liten chans att snön får ligga kvar. Istället pekar allt på blidväder med risk att gator och torg blir såphala istället.
– Vi är redan ute och halkbekämpar, säger arbetsledare Henrik Pettersson på BKT.
Flugparken i juleskrud. Foto: Fredrik Norman
Förra veckan gick mot sitt slut med ett rejält snöfall. Denna vecka har inletts med minusgrader under 10-strecket. Trots kylan ser det ändå ut som att snöns dagar är räknade.
Redan i morgon, tisdag, förväntas plusgraderna klättra en bra bit över nollan och så kommer det fortsätta veckan ut, enligt SMHI:s prognos på måndagsmorgonen.
Väderläget innebär att man nu stålsätter sig för att bekämpa halkan som förväntas komma av väderomslaget.
– Vi är redan ute och halkbekämpar. Vi kör en fullständig sandning och räknar med att behöva köra en vända till ganska snart, säger arbetsledare, Henrik Pettersson, Bergslagens Kommunalteknik.
Hans kollega, John Storm, förtydligar att den halkbekämpning som görs direkt efter plogning, inte kommer bestå om SMHI:s prognos faller in.
– Blir det som man säger, kommer den sand som nu ligger inte längre ha någon effekt. Den sjunker ner i snöslasket och gör ingen nytta alls, säger han.
All personal involverad i snöröjning och halkbekämpning, håller nu koll på temperaturväxlingar och hur det påverkar lokalt för att snabbt kunna sätta in åtgärder mot halkan. Man anser sig ha full kontroll och beredskap att ta hand om väderknasets biverkningar. Dock har man inte samma kontroll över det parkeringsknas som förekommer i Lindesberg, som gör det svårt att sköta snöröjningen effektivt.
Smågatorna är fortsatt ett gissel för snöröjarna. Foto: Fredrik Norman
I centrala Lindesberg har snöröjarna nämligen redan stött på problem med felparkerade bilar. Det är framförallt på små tvärgator samt Kungsgatan som det förekommer.
– Tyvärr är det många som inte följer reglerna och då är det svårt för oss att hålla gatorna rena från snö. Det här ligger ju i allas intresse, även de som ställer sig i vägen för snöröjarna, att det inte skall vara snövallar och stora klutar i vägen. Vi kan inte mer än vädja till alla att tänka sig för när de parkerar sin bil, att de gör det på rätt ställe och efter gällande regler, säger Henrik Pettersson.
De felparkerade bilarna innebär också att notan för snöröjningen blir högre. Att röja efter ett snöfall, som det i helgen, kostar cirka 150 000 kronor.
– Om vi måste ut och kompletteringsröja så sticker det iväg ytterligare och det är ju helt i onödan, påpekar Pettersson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Här firas midsommar i Lindesbergs kommun
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när å...
Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.