Snöfallet höjde julstämningen från en svag 1:a till en stark 10:a. Nu kommer bakslaget. Enligt SMHI kommer plusgraderna härja redan inom ett dygn. Foto: Fredrik Norman
Prognosen ger inget hopp om fortsatt vinter
Från grått och mörkt till vitt och ljust. Ja, helgens snöfall må ha förvandlat landskapet och höjt julstämningen i Bergslagsområdet, men för alla som välkomnade snön, säger SMHI att det är mycket liten chans att snön får ligga kvar. Istället pekar allt på blidväder med risk att gator och torg blir såphala istället.
– Vi är redan ute och halkbekämpar, säger arbetsledare Henrik Pettersson på BKT.
Flugparken i juleskrud. Foto: Fredrik Norman
Förra veckan gick mot sitt slut med ett rejält snöfall. Denna vecka har inletts med minusgrader under 10-strecket. Trots kylan ser det ändå ut som att snöns dagar är räknade.
Redan i morgon, tisdag, förväntas plusgraderna klättra en bra bit över nollan och så kommer det fortsätta veckan ut, enligt SMHI:s prognos på måndagsmorgonen.
Väderläget innebär att man nu stålsätter sig för att bekämpa halkan som förväntas komma av väderomslaget.
– Vi är redan ute och halkbekämpar. Vi kör en fullständig sandning och räknar med att behöva köra en vända till ganska snart, säger arbetsledare, Henrik Pettersson, Bergslagens Kommunalteknik.
Hans kollega, John Storm, förtydligar att den halkbekämpning som görs direkt efter plogning, inte kommer bestå om SMHI:s prognos faller in.
– Blir det som man säger, kommer den sand som nu ligger inte längre ha någon effekt. Den sjunker ner i snöslasket och gör ingen nytta alls, säger han.
All personal involverad i snöröjning och halkbekämpning, håller nu koll på temperaturväxlingar och hur det påverkar lokalt för att snabbt kunna sätta in åtgärder mot halkan. Man anser sig ha full kontroll och beredskap att ta hand om väderknasets biverkningar. Dock har man inte samma kontroll över det parkeringsknas som förekommer i Lindesberg, som gör det svårt att sköta snöröjningen effektivt.
Smågatorna är fortsatt ett gissel för snöröjarna. Foto: Fredrik Norman
I centrala Lindesberg har snöröjarna nämligen redan stött på problem med felparkerade bilar. Det är framförallt på små tvärgator samt Kungsgatan som det förekommer.
– Tyvärr är det många som inte följer reglerna och då är det svårt för oss att hålla gatorna rena från snö. Det här ligger ju i allas intresse, även de som ställer sig i vägen för snöröjarna, att det inte skall vara snövallar och stora klutar i vägen. Vi kan inte mer än vädja till alla att tänka sig för när de parkerar sin bil, att de gör det på rätt ställe och efter gällande regler, säger Henrik Pettersson.
De felparkerade bilarna innebär också att notan för snöröjningen blir högre. Att röja efter ett snöfall, som det i helgen, kostar cirka 150 000 kronor.
– Om vi måste ut och kompletteringsröja så sticker det iväg ytterligare och det är ju helt i onödan, påpekar Pettersson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter alla år på en flotte på sjön, flyttas brasan till land. Foto: Miklós Kelecsényi
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...