Snöfallet höjde julstämningen från en svag 1:a till en stark 10:a. Nu kommer bakslaget. Enligt SMHI kommer plusgraderna härja redan inom ett dygn. Foto: Fredrik Norman
Prognosen ger inget hopp om fortsatt vinter
Från grått och mörkt till vitt och ljust. Ja, helgens snöfall må ha förvandlat landskapet och höjt julstämningen i Bergslagsområdet, men för alla som välkomnade snön, säger SMHI att det är mycket liten chans att snön får ligga kvar. Istället pekar allt på blidväder med risk att gator och torg blir såphala istället.
– Vi är redan ute och halkbekämpar, säger arbetsledare Henrik Pettersson på BKT.
Flugparken i juleskrud. Foto: Fredrik Norman
Förra veckan gick mot sitt slut med ett rejält snöfall. Denna vecka har inletts med minusgrader under 10-strecket. Trots kylan ser det ändå ut som att snöns dagar är räknade.
Redan i morgon, tisdag, förväntas plusgraderna klättra en bra bit över nollan och så kommer det fortsätta veckan ut, enligt SMHI:s prognos på måndagsmorgonen.
Väderläget innebär att man nu stålsätter sig för att bekämpa halkan som förväntas komma av väderomslaget.
– Vi är redan ute och halkbekämpar. Vi kör en fullständig sandning och räknar med att behöva köra en vända till ganska snart, säger arbetsledare, Henrik Pettersson, Bergslagens Kommunalteknik.
Hans kollega, John Storm, förtydligar att den halkbekämpning som görs direkt efter plogning, inte kommer bestå om SMHI:s prognos faller in.
– Blir det som man säger, kommer den sand som nu ligger inte längre ha någon effekt. Den sjunker ner i snöslasket och gör ingen nytta alls, säger han.
All personal involverad i snöröjning och halkbekämpning, håller nu koll på temperaturväxlingar och hur det påverkar lokalt för att snabbt kunna sätta in åtgärder mot halkan. Man anser sig ha full kontroll och beredskap att ta hand om väderknasets biverkningar. Dock har man inte samma kontroll över det parkeringsknas som förekommer i Lindesberg, som gör det svårt att sköta snöröjningen effektivt.
Smågatorna är fortsatt ett gissel för snöröjarna. Foto: Fredrik Norman
I centrala Lindesberg har snöröjarna nämligen redan stött på problem med felparkerade bilar. Det är framförallt på små tvärgator samt Kungsgatan som det förekommer.
– Tyvärr är det många som inte följer reglerna och då är det svårt för oss att hålla gatorna rena från snö. Det här ligger ju i allas intresse, även de som ställer sig i vägen för snöröjarna, att det inte skall vara snövallar och stora klutar i vägen. Vi kan inte mer än vädja till alla att tänka sig för när de parkerar sin bil, att de gör det på rätt ställe och efter gällande regler, säger Henrik Pettersson.
De felparkerade bilarna innebär också att notan för snöröjningen blir högre. Att röja efter ett snöfall, som det i helgen, kostar cirka 150 000 kronor.
– Om vi måste ut och kompletteringsröja så sticker det iväg ytterligare och det är ju helt i onödan, påpekar Pettersson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Pride behövs – också i Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot...
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...