Oscarsparken
11.00 Majstången klädes och reses. Saftkalas deltagande barn. Ta med blomster.
15.30 Folkdansuppvisning av Lindesbergs Folkdansgille. Lekar och dans kring stången. Aktiviteter med Lindeskolans IF.
16.30 Glass till barnen
Gusselby Annorlunda
13.30 Transport för barn i lövade skrindor från Gusselby station till Gusselby Annorlunda.
14.00 Dans kring midsommarstången till musik av Birgit Anderbert. Gusselby Folkdanslag.
Hyttbacken i Pershyttan
Midsommarafton kl 13.00. Ur programmet: Inringning vällingklocka, majstången reses, underhållning för barn, ringlekar, folkdansuppvisning, presentation av folkdräkter, tipspromenad för barn, fiskdamm, lotteri, scouterna, smörkärning, hantverksförsäljning, ponnyridning, häst och vagn, Tjurskallen säljer grillat. Kaffe, glass och korv.
Kölnberget, Ramsberg
Midsommardagen 22 juni kl 16.00 Karnevalståg med Guldsmedshyttans Musikkår. Start från skolan. Gymnastikuppvisning av Stråssa GF. John Fromell, dans, lekar, lotterier, servering, fiskdamm m m.
Råssvallen
08.30 Midsommarstången klädes. Tag gärna med en hink blommor til stången. Stången klädes vid ICA-Trivselköp.
13.00 Festplatsen öppnas.
Ca 14.00 Guldsmedshyttans Brandkår reser stången. Musikkåren spelar. Kröning av prins och prinsessa.
14.30 Lekar kring stången under ledning av Jorma Ehnvik. Lekar för barnen. Ponnyridning.
Ca 15.45 Uppvisning av Gusselbydansarna.
Övrigt: Pilkastning, lotterier, bollkastning, fiskdamm, kaffe-, godis och glassförsäljning m m.
Trevlig helg önskar vi på LindeNytt!
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.