Oscarsparken
11.00 Majstången klädes och reses. Saftkalas deltagande barn. Ta med blomster.
15.30 Folkdansuppvisning av Lindesbergs Folkdansgille. Lekar och dans kring stången. Aktiviteter med Lindeskolans IF.
16.30 Glass till barnen
Gusselby Annorlunda
13.30 Transport för barn i lövade skrindor från Gusselby station till Gusselby Annorlunda.
14.00 Dans kring midsommarstången till musik av Birgit Anderbert. Gusselby Folkdanslag.
Hyttbacken i Pershyttan
Midsommarafton kl 13.00. Ur programmet: Inringning vällingklocka, majstången reses, underhållning för barn, ringlekar, folkdansuppvisning, presentation av folkdräkter, tipspromenad för barn, fiskdamm, lotteri, scouterna, smörkärning, hantverksförsäljning, ponnyridning, häst och vagn, Tjurskallen säljer grillat. Kaffe, glass och korv.
Kölnberget, Ramsberg
Midsommardagen 22 juni kl 16.00 Karnevalståg med Guldsmedshyttans Musikkår. Start från skolan. Gymnastikuppvisning av Stråssa GF. John Fromell, dans, lekar, lotterier, servering, fiskdamm m m.
Råssvallen
08.30 Midsommarstången klädes. Tag gärna med en hink blommor til stången. Stången klädes vid ICA-Trivselköp.
13.00 Festplatsen öppnas.
Ca 14.00 Guldsmedshyttans Brandkår reser stången. Musikkåren spelar. Kröning av prins och prinsessa.
14.30 Lekar kring stången under ledning av Jorma Ehnvik. Lekar för barnen. Ponnyridning.
Ca 15.45 Uppvisning av Gusselbydansarna.
Övrigt: Pilkastning, lotterier, bollkastning, fiskdamm, kaffe-, godis och glassförsäljning m m.
Trevlig helg önskar vi på LindeNytt!
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.