Nu till helgen är det dags för årets första officiella dragracetävling i Lindesberg och som grädde på moset har Svenska Bilsportförbundet tecknat ett nytt försäkringsavtal som möjliggör en öppen serviceplats på tävlingsområdet. Det innebär att publiken får chansen att komma bilarna mycket närmare, liknande hur det var förr i tiden vid den så kallade ”Volvorakan”.
När Lindesbergs dragracingtävlingar flyttades ett kvarter på industriområdet, från ”Volvorakan” till nya industrirakan, så rördes gamla beslut och paragrafer om. Det ena med det tredje satte nu käppar i hjulen för arrangören, som fick ägna sig mer åt byråkrati än motorvrål för att få evenemanget att fungera igen. Allehanda tillstånd och undantag bollades mellan borden och efter många vändor så löste sig allt till slut – nästan. För det var ändå en sista pusselbit som saknades från det forna upplägget. Förr i tiden fick nämligen publiken chansen att hälsa på tävlanden och titta närmare på deras bilar och motorcyklar. Efter flytten blev det förbjudet av försäkringsskäl.
Under våren har den här sista pusselbiten fångats upp och lagts på plats av Svenska Bilsportförbundet. SHRA uppger att förbundet har tecknat ett nytt försäkringsavtal som gör det möjligt att arrangera tävlingarna med en öppen serviceplats. Det innebär alltså att gemene man får mingla bland de tävlande och deras fordon. För arrangören, motorklubben SHRA, är det här ett oerhört viktigt inslag i deras arrangemang.
-Det ett lyft, det kan inte bli bättre. 90 procent av upplevelsen för publiken, är att kunna se bilarna på nära håll och prata med de som tävlar för att sedan följa dem under tävlingen. Bilsportförbundet har gjort ett kanonjobb med det här, för det har verkligen inte varit lätt att lösa, berättar SHRAs ordförande Mikael Blomberg.
Helgens tävling innefattar ett hundratal tävlanden totalt sett. Tävlingen är även en deltävling i SM och man räknar med att mellan 15-20 tävlande kommer delta i de tre olika SM-klasserna som skall göra upp om viktiga poäng.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.