Årets Augustibuller slog rekord i antalet besökare. Över 8500 gästade festivalen, som vuxit sig allt starkare för varje år som gått. Men nu är dess framtid oviss. Festivalledningen har nämligen inte bestämt sig ännu, om det ska ordnas något buller nästa år. Trots succén i år.
Festivalen summeras som mycket väl genomförd och utan några större hinder. Det mesta fungerade mycket bra, över förväntan faktiskt. Detta skriver även närpolisen under på. Men detta har inte varit tillräckligt med motivation för dem som arbetar med bullret för att redan nu ge klart besked om nästa sommar och vad tusentals människor hoppas ska bli ett Augustibuller 2007.
-Vi är ganska trötta nu, så vi vet faktiskt inte om vi orkar ett år till. Vi måste få lite tid att diskutera det här först. Sen får vi se vad som händer, säger Lisa.
Augustibuller har idag nått så långt man kan, räknat i antalet besökare. Det finns helt enkelt inte plats för fler, vilket innebär att bullret inte kan expandera. Men att flytta festivalen till en större yta, det går inte av flera anledningar.
-Det finns ingen lämplig plats, vad vi vet. Dessutom är Loppholmarna en perfekt festivalplats eftersom folk kan göra mycket annat, bada t ex. Det är inte många festivaler som kan erbjuda den här vackra miljön, och det tror jag gör Augustibuller så populärt för många människor, säger Lisa.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.