Årets Augustibuller slog rekord i antalet besökare. Över 8500 gästade festivalen, som vuxit sig allt starkare för varje år som gått. Men nu är dess framtid oviss. Festivalledningen har nämligen inte bestämt sig ännu, om det ska ordnas något buller nästa år. Trots succén i år.
Festivalen summeras som mycket väl genomförd och utan några större hinder. Det mesta fungerade mycket bra, över förväntan faktiskt. Detta skriver även närpolisen under på. Men detta har inte varit tillräckligt med motivation för dem som arbetar med bullret för att redan nu ge klart besked om nästa sommar och vad tusentals människor hoppas ska bli ett Augustibuller 2007.
-Vi är ganska trötta nu, så vi vet faktiskt inte om vi orkar ett år till. Vi måste få lite tid att diskutera det här först. Sen får vi se vad som händer, säger Lisa.
Augustibuller har idag nått så långt man kan, räknat i antalet besökare. Det finns helt enkelt inte plats för fler, vilket innebär att bullret inte kan expandera. Men att flytta festivalen till en större yta, det går inte av flera anledningar.
-Det finns ingen lämplig plats, vad vi vet. Dessutom är Loppholmarna en perfekt festivalplats eftersom folk kan göra mycket annat, bada t ex. Det är inte många festivaler som kan erbjuda den här vackra miljön, och det tror jag gör Augustibuller så populärt för många människor, säger Lisa.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.