Artisten Pugh Rogefeldt blir ett av de tyngre namnen när Löa bjuder upp till musikfest i sommar. Men redan när årets första festkväll arrangeras på lördagen är det med ett tyngre artistnamn som dragplåster.-Jack Vreeswijk kommer att spela live hos oss i helgen, säger Mikael Stark i Löafestkommittén.
Löa har för många blivit synonymt med större festarrangemang och stora artister. Nu avslöjar arrangörerna att säsongen 2013 inte blir något undantag. Löafesten är spikad i maj, nostalgikvällen i juni och sedan blir det en rejäl sommaravslutning i augusti när en riktig musiklegend kliver upp på scenen.
-Pugh Rogefeldt har nämligen tackat ja. Det känns väldigt roligt att få hit en sådan artist. I fjol hade vi ju Nationalteatern här och det blev väldigt uppskattat av publiken. Jag tror att Pugh kommer att bli ytterligare en fullträff, berättar Mikael Stark som representerar Löafestkommittén. De arrangerar augustifesten tillsammans med Löa Sportklubb och musikföreningen Kopparberg Rock & Blues.
Pugh Rogefeldt släppte flera framgångsrika album under 70-talet med så kallad odödlig musik som gör honom till en artist många andra i branschen ser upp till än idag. Just nu är Pugh aktuell i TV-programmet ”Så mycket bättre” i TV4.
-Det är klart att intresset för honom blir lite extra stort nu när han är med i programmet, så det är bara en bonus för oss, konstaterar Mikael Stark.
Stort intresse för Vreeswijk live
Ännu är det en tid kvar innan Löas utomhusbegivenheter går av stapeln, men det innebär inte att invånarna behöver vänta särskilt länge på den första musikkvällen med ett slagkraftigt namn på scenen. Faktum är att arrangörerna drar igång festsäsongen redan i morgon, lördag. Då arrangerar man den första pubkvällen och på scenen kommer Jack Vreeswijk stå för musikunderhållningen.
-Det är många som hört av sig till oss för att fråga hur stor publik vi kan ta emot och om det finns förköp etc. Jag tolkar det som ett tecken på ett större intresse, så chansen är att det blir riktigt bra med folk. Vi klarar att ta in 370 personer i lokalen och naturligtvis hoppas vi på så mycket folk som möjligt, säger Mikael Stark.
Jack Vreeswijk – son till den store Cornelis – har följt sin fars fotspår. Musikaliskt sett. Om det blir en mix av far och son publiken får höra på lördagen är dock en fråga som besvaras först när ljuset dämpas i lokalen och strålkastarna tänds på scenen.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.