Artisten Pugh Rogefeldt blir ett av de tyngre namnen när Löa bjuder upp till musikfest i sommar. Men redan när årets första festkväll arrangeras på lördagen är det med ett tyngre artistnamn som dragplåster.-Jack Vreeswijk kommer att spela live hos oss i helgen, säger Mikael Stark i Löafestkommittén.
Löa har för många blivit synonymt med större festarrangemang och stora artister. Nu avslöjar arrangörerna att säsongen 2013 inte blir något undantag. Löafesten är spikad i maj, nostalgikvällen i juni och sedan blir det en rejäl sommaravslutning i augusti när en riktig musiklegend kliver upp på scenen.
-Pugh Rogefeldt har nämligen tackat ja. Det känns väldigt roligt att få hit en sådan artist. I fjol hade vi ju Nationalteatern här och det blev väldigt uppskattat av publiken. Jag tror att Pugh kommer att bli ytterligare en fullträff, berättar Mikael Stark som representerar Löafestkommittén. De arrangerar augustifesten tillsammans med Löa Sportklubb och musikföreningen Kopparberg Rock & Blues.
Pugh Rogefeldt släppte flera framgångsrika album under 70-talet med så kallad odödlig musik som gör honom till en artist många andra i branschen ser upp till än idag. Just nu är Pugh aktuell i TV-programmet ”Så mycket bättre” i TV4.
-Det är klart att intresset för honom blir lite extra stort nu när han är med i programmet, så det är bara en bonus för oss, konstaterar Mikael Stark.
Stort intresse för Vreeswijk live
Ännu är det en tid kvar innan Löas utomhusbegivenheter går av stapeln, men det innebär inte att invånarna behöver vänta särskilt länge på den första musikkvällen med ett slagkraftigt namn på scenen. Faktum är att arrangörerna drar igång festsäsongen redan i morgon, lördag. Då arrangerar man den första pubkvällen och på scenen kommer Jack Vreeswijk stå för musikunderhållningen.
-Det är många som hört av sig till oss för att fråga hur stor publik vi kan ta emot och om det finns förköp etc. Jag tolkar det som ett tecken på ett större intresse, så chansen är att det blir riktigt bra med folk. Vi klarar att ta in 370 personer i lokalen och naturligtvis hoppas vi på så mycket folk som möjligt, säger Mikael Stark.
Jack Vreeswijk – son till den store Cornelis – har följt sin fars fotspår. Musikaliskt sett. Om det blir en mix av far och son publiken får höra på lördagen är dock en fråga som besvaras först när ljuset dämpas i lokalen och strålkastarna tänds på scenen.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.