Artisten Pugh Rogefeldt blir ett av de tyngre namnen när Löa bjuder upp till musikfest i sommar. Men redan när årets första festkväll arrangeras på lördagen är det med ett tyngre artistnamn som dragplåster.-Jack Vreeswijk kommer att spela live hos oss i helgen, säger Mikael Stark i Löafestkommittén.
Löa har för många blivit synonymt med större festarrangemang och stora artister. Nu avslöjar arrangörerna att säsongen 2013 inte blir något undantag. Löafesten är spikad i maj, nostalgikvällen i juni och sedan blir det en rejäl sommaravslutning i augusti när en riktig musiklegend kliver upp på scenen.
-Pugh Rogefeldt har nämligen tackat ja. Det känns väldigt roligt att få hit en sådan artist. I fjol hade vi ju Nationalteatern här och det blev väldigt uppskattat av publiken. Jag tror att Pugh kommer att bli ytterligare en fullträff, berättar Mikael Stark som representerar Löafestkommittén. De arrangerar augustifesten tillsammans med Löa Sportklubb och musikföreningen Kopparberg Rock & Blues.
Pugh Rogefeldt släppte flera framgångsrika album under 70-talet med så kallad odödlig musik som gör honom till en artist många andra i branschen ser upp till än idag. Just nu är Pugh aktuell i TV-programmet ”Så mycket bättre” i TV4.
-Det är klart att intresset för honom blir lite extra stort nu när han är med i programmet, så det är bara en bonus för oss, konstaterar Mikael Stark.
Stort intresse för Vreeswijk live
Ännu är det en tid kvar innan Löas utomhusbegivenheter går av stapeln, men det innebär inte att invånarna behöver vänta särskilt länge på den första musikkvällen med ett slagkraftigt namn på scenen. Faktum är att arrangörerna drar igång festsäsongen redan i morgon, lördag. Då arrangerar man den första pubkvällen och på scenen kommer Jack Vreeswijk stå för musikunderhållningen.
-Det är många som hört av sig till oss för att fråga hur stor publik vi kan ta emot och om det finns förköp etc. Jag tolkar det som ett tecken på ett större intresse, så chansen är att det blir riktigt bra med folk. Vi klarar att ta in 370 personer i lokalen och naturligtvis hoppas vi på så mycket folk som möjligt, säger Mikael Stark.
Jack Vreeswijk – son till den store Cornelis – har följt sin fars fotspår. Musikaliskt sett. Om det blir en mix av far och son publiken får höra på lördagen är dock en fråga som besvaras först när ljuset dämpas i lokalen och strålkastarna tänds på scenen.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.