Artisten Pugh Rogefeldt blir ett av de tyngre namnen när Löa bjuder upp till musikfest i sommar. Men redan när årets första festkväll arrangeras på lördagen är det med ett tyngre artistnamn som dragplåster.-Jack Vreeswijk kommer att spela live hos oss i helgen, säger Mikael Stark i Löafestkommittén.
Löa har för många blivit synonymt med större festarrangemang och stora artister. Nu avslöjar arrangörerna att säsongen 2013 inte blir något undantag. Löafesten är spikad i maj, nostalgikvällen i juni och sedan blir det en rejäl sommaravslutning i augusti när en riktig musiklegend kliver upp på scenen.
-Pugh Rogefeldt har nämligen tackat ja. Det känns väldigt roligt att få hit en sådan artist. I fjol hade vi ju Nationalteatern här och det blev väldigt uppskattat av publiken. Jag tror att Pugh kommer att bli ytterligare en fullträff, berättar Mikael Stark som representerar Löafestkommittén. De arrangerar augustifesten tillsammans med Löa Sportklubb och musikföreningen Kopparberg Rock & Blues.
Pugh Rogefeldt släppte flera framgångsrika album under 70-talet med så kallad odödlig musik som gör honom till en artist många andra i branschen ser upp till än idag. Just nu är Pugh aktuell i TV-programmet ”Så mycket bättre” i TV4.
-Det är klart att intresset för honom blir lite extra stort nu när han är med i programmet, så det är bara en bonus för oss, konstaterar Mikael Stark.
Stort intresse för Vreeswijk live
Ännu är det en tid kvar innan Löas utomhusbegivenheter går av stapeln, men det innebär inte att invånarna behöver vänta särskilt länge på den första musikkvällen med ett slagkraftigt namn på scenen. Faktum är att arrangörerna drar igång festsäsongen redan i morgon, lördag. Då arrangerar man den första pubkvällen och på scenen kommer Jack Vreeswijk stå för musikunderhållningen.
-Det är många som hört av sig till oss för att fråga hur stor publik vi kan ta emot och om det finns förköp etc. Jag tolkar det som ett tecken på ett större intresse, så chansen är att det blir riktigt bra med folk. Vi klarar att ta in 370 personer i lokalen och naturligtvis hoppas vi på så mycket folk som möjligt, säger Mikael Stark.
Jack Vreeswijk – son till den store Cornelis – har följt sin fars fotspår. Musikaliskt sett. Om det blir en mix av far och son publiken får höra på lördagen är dock en fråga som besvaras först när ljuset dämpas i lokalen och strålkastarna tänds på scenen.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar