Artisten Pugh Rogefeldt blir ett av de tyngre namnen när Löa bjuder upp till musikfest i sommar. Men redan när årets första festkväll arrangeras på lördagen är det med ett tyngre artistnamn som dragplåster.-Jack Vreeswijk kommer att spela live hos oss i helgen, säger Mikael Stark i Löafestkommittén.
Löa har för många blivit synonymt med större festarrangemang och stora artister. Nu avslöjar arrangörerna att säsongen 2013 inte blir något undantag. Löafesten är spikad i maj, nostalgikvällen i juni och sedan blir det en rejäl sommaravslutning i augusti när en riktig musiklegend kliver upp på scenen.
-Pugh Rogefeldt har nämligen tackat ja. Det känns väldigt roligt att få hit en sådan artist. I fjol hade vi ju Nationalteatern här och det blev väldigt uppskattat av publiken. Jag tror att Pugh kommer att bli ytterligare en fullträff, berättar Mikael Stark som representerar Löafestkommittén. De arrangerar augustifesten tillsammans med Löa Sportklubb och musikföreningen Kopparberg Rock & Blues.
Pugh Rogefeldt släppte flera framgångsrika album under 70-talet med så kallad odödlig musik som gör honom till en artist många andra i branschen ser upp till än idag. Just nu är Pugh aktuell i TV-programmet ”Så mycket bättre” i TV4.
-Det är klart att intresset för honom blir lite extra stort nu när han är med i programmet, så det är bara en bonus för oss, konstaterar Mikael Stark.
Stort intresse för Vreeswijk live
Ännu är det en tid kvar innan Löas utomhusbegivenheter går av stapeln, men det innebär inte att invånarna behöver vänta särskilt länge på den första musikkvällen med ett slagkraftigt namn på scenen. Faktum är att arrangörerna drar igång festsäsongen redan i morgon, lördag. Då arrangerar man den första pubkvällen och på scenen kommer Jack Vreeswijk stå för musikunderhållningen.
-Det är många som hört av sig till oss för att fråga hur stor publik vi kan ta emot och om det finns förköp etc. Jag tolkar det som ett tecken på ett större intresse, så chansen är att det blir riktigt bra med folk. Vi klarar att ta in 370 personer i lokalen och naturligtvis hoppas vi på så mycket folk som möjligt, säger Mikael Stark.
Jack Vreeswijk – son till den store Cornelis – har följt sin fars fotspår. Musikaliskt sett. Om det blir en mix av far och son publiken får höra på lördagen är dock en fråga som besvaras först när ljuset dämpas i lokalen och strålkastarna tänds på scenen.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.