Om knappt en månad kommer en stödgala för hemlösa att arrangeras i Lindesberg. Under kvällen kommer artister som Pugh Rogefeldt och Staffan Hellstrand att uppträda.-Vår målsättning är att kvällen ska ge mellan 20 000-30 000 kr att skänka till verksamheter som hjälper hemlösa och andra som lever i utanförskap, kommenterar Joel Andersson i föreningen HBKR som står bakom stödgalan.
Stödgalan har planerats sedan i oktober och så sent som i fredags föll den sista pusselbiten på plats, då Pugh Rogefeldt tackade ja till att medverka för denna goda sak. Den ideella föreningen HBKR är naturligtvis eld och lågor.
-Pugh Rogefeldt är ju en artist som vi normalt aldrig skulle ha råd att boka, så därför känns det väldigt roligt att vi har lyckats få med honom på det här. Men även Staffan Hellstrand och Dogge Doggelito är artister som kostar mycket att boka i normala fall. Dogge kommer att vara kvällens konferencier, säger Joel.
Galan arrangeras lördag 6 februari i Lindeskolans aula.
-Vi uppmanar alla att skänka gamla kläder som man inte längre använder. Även konserver är sådant som är välkommet. Pengarna från kvällens gala samt kläder och mat kommer vi att ge till härberget Gnistan i Örebro, säger Joel.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.