Det amerikanska punkbandet Ramones, som bildades 1974 i New York, kom att bli ett av de stora namnen inom genren med tidiga hits som ”Blitzkrieg Bop” och ”Sheena is a Punk Rocker” för att nämna ett par. Trumslagaren Richie Ramone, som var bandmedlem mellan åren 1983-1987, är nu albumaktuell – och Lindeaktuell.
– Det här är stort, kommenterar Christer Pilblad på Hillstreet.
Richie Ramone släppte sitt första soloalbum Entitled 2013 och följde upp med albumet Cellophane tre år senare. I sommar är Richie ute på turné i Skandinavien och just nu är det Sverige som gäller. Under midsommarhelgen kommer han till vårt län och efter att ha avverkat Örebro på midsommarafton och Karlskoga på midsommardagen, kommer Richie Ramone till Lindesberg för att göra en helt vanlig måndag (25 juni) ovanligt trevlig för alla punkfans här.
– Det här är stort, helt klart! Richie Ramone är ett av de största artistnamnen vi haft här någonsin, kommenterar Christer Pilblad på Hillstreet.
Enligt uppgift från arrangören Kulturaktiebolaget, kommer Richie Ramone naturligtvis gräva i Ramones låtarkiv under spelningen i Lindesberg, men samtidigt bjuda på musik från de egna albumen.
Spelningen i Lindesberg sker måndag 25 juni på Hillstreet, Kullgatan.
Insläpp från kl. 19.00. Förband kl. 20.00. Richie kl. 21.00.
Entré i dörren 200 kr. Förköp 150 kr (via Christer Pilblad 070-408 62 44)
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.