Det amerikanska punkbandet Ramones, som bildades 1974 i New York, kom att bli ett av de stora namnen inom genren med tidiga hits som ”Blitzkrieg Bop” och ”Sheena is a Punk Rocker” för att nämna ett par. Trumslagaren Richie Ramone, som var bandmedlem mellan åren 1983-1987, är nu albumaktuell – och Lindeaktuell.
– Det här är stort, kommenterar Christer Pilblad på Hillstreet.
Richie Ramone släppte sitt första soloalbum Entitled 2013 och följde upp med albumet Cellophane tre år senare. I sommar är Richie ute på turné i Skandinavien och just nu är det Sverige som gäller. Under midsommarhelgen kommer han till vårt län och efter att ha avverkat Örebro på midsommarafton och Karlskoga på midsommardagen, kommer Richie Ramone till Lindesberg för att göra en helt vanlig måndag (25 juni) ovanligt trevlig för alla punkfans här.
– Det här är stort, helt klart! Richie Ramone är ett av de största artistnamnen vi haft här någonsin, kommenterar Christer Pilblad på Hillstreet.
Enligt uppgift från arrangören Kulturaktiebolaget, kommer Richie Ramone naturligtvis gräva i Ramones låtarkiv under spelningen i Lindesberg, men samtidigt bjuda på musik från de egna albumen.
Spelningen i Lindesberg sker måndag 25 juni på Hillstreet, Kullgatan.
Insläpp från kl. 19.00. Förband kl. 20.00. Richie kl. 21.00.
Entré i dörren 200 kr. Förköp 150 kr (via Christer Pilblad 070-408 62 44)
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.