Det amerikanska punkbandet Ramones, som bildades 1974 i New York, kom att bli ett av de stora namnen inom genren med tidiga hits som ”Blitzkrieg Bop” och ”Sheena is a Punk Rocker” för att nämna ett par. Trumslagaren Richie Ramone, som var bandmedlem mellan åren 1983-1987, är nu albumaktuell – och Lindeaktuell.
– Det här är stort, kommenterar Christer Pilblad på Hillstreet.
Richie Ramone släppte sitt första soloalbum Entitled 2013 och följde upp med albumet Cellophane tre år senare. I sommar är Richie ute på turné i Skandinavien och just nu är det Sverige som gäller. Under midsommarhelgen kommer han till vårt län och efter att ha avverkat Örebro på midsommarafton och Karlskoga på midsommardagen, kommer Richie Ramone till Lindesberg för att göra en helt vanlig måndag (25 juni) ovanligt trevlig för alla punkfans här.
– Det här är stort, helt klart! Richie Ramone är ett av de största artistnamnen vi haft här någonsin, kommenterar Christer Pilblad på Hillstreet.
Enligt uppgift från arrangören Kulturaktiebolaget, kommer Richie Ramone naturligtvis gräva i Ramones låtarkiv under spelningen i Lindesberg, men samtidigt bjuda på musik från de egna albumen.
Spelningen i Lindesberg sker måndag 25 juni på Hillstreet, Kullgatan.
Insläpp från kl. 19.00. Förband kl. 20.00. Richie kl. 21.00.
Entré i dörren 200 kr. Förköp 150 kr (via Christer Pilblad 070-408 62 44)
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.