I slutet av förra veckan målades hela järnvägstunneln om för att bli kvitt år av klottrares härjande. På Bergslagens Kommunalteknik uppges att man nu kommer se till att tunneln förblir ren och att detta skall ske genom punktinsatser mot skadegörelserna.
Järnvägstunneln är ständigt utsatt för vandalism och skadegörelser i form av klotter och sönderslagna armaturer. När tunneln nu har genomgått en total ”sanering”, ommålning, kommer man att verka för att det skall förbli så. Detta genom punktinsatser.
– Ja, så fort det dyker upp nytt klotter så kommer vi måla över det, kommenterar Kenneth Persson, arbetsledare på Bergslagens Kommunalteknik.
Det har tidigare visat sig att en ommålning bara har en kortvarig effekt. Därför måste det ständigt underhållas, påpekar Kenneth Persson.
– Det är klart att det kommer att dyka upp nytt klotter i tunneln. Men så länge vi kan göra dessa insatser så kommer det ändå aldrig att behöva bli som det var innan vi målade om. Jag tror de allra flesta tycker det är betydligt trevligare att gå ner i tunneln nu och så vill vi ju att det skall fortsätta vara, berättar Kenneth Persson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.