Juice med morötter, ingefära och apelsiner, smoothie på grönkål och avokado, eller varför inte lite rå Ris á la Malta? Jessica Stake bjöd ikväll in intresserade av det så kallade ”Raw Food” till en informationskväll i att äta rent och nyttigt. Och rått.
Raw Food – rå mat, är något som spridit sig som en löpeld de senaste åren. Det ges mycket uppmärksamhet genom media och stora bloggar, och alltfler intresserar sig för den kulturen. Kanske är det som så att man ständigt blir alltmer nyfiken på vad som händer i vår kropp utefter vad vi stoppar i oss. Jessica Stake besökte ikväll Lindesberg för att i en av lokalerna på Arbetarnas Bildningsförbund informera om Raw Food, vad det är för något, vad det går ut på och olika förslag på ätbara ting.
– Jag ska ge lite olika tips och göra en juice, en smoothie, chokladbollar, proteinbars och rå Ris á la Malta, berättar Jessica som intresserat sig för Raw Food en längre tid.
Jessica driver företaget ”Rå Lycka” och är nuförtiden ute på olika event och workshops. Hon vill berätta om vad det är och varför det är så bra. Jessica har tydligt uppmärksammat ett växande intresse både för Raw Food, men också för den egna individens hälsa.
– Jag drev ett ekologiskt café i Örebro och jag har alltid varit intresserad av ekologiskt. Efter en stressig vår kände jag att jag måste göra något åt min kost. Jag läste om Raw Food och gick sedan och utbildade mig. På caféet började jag sedan ha alternativ till vitt mjöl och vitt socker, det finns så många andra alternativ nu som man kan använda och baka med som också blir jättegott.
Så vad är då detta Raw Food? Av namnet att döma kan man ana att det är mat som inte ska tillagas och det är nästan helt sant. Man vill inte värma maten över fyrtiotvå grader för att undvika att förstöra näringsämnen och enzymer. I övrigt är det alla sorters grönsaker, frukt, bär, alger, rötter, groddar, frön och nötter. Och anledningarna till att man bör äta enligt detta, åtminstone som ett komplement till den vanliga maten, har Jessica koll på:
– Man blir att må så himla bra! Man blir pigg och får mer energi, gladare och bättre hy.
Men i dagens samhälle finns det en enorm uppsjö av olika dieter att välja emellan. Den
ena förbjuder socker, nästa förespråkar fibrer i det oändliga och i den hundrade varianten lever du på soppa. Det är inte lätt att veta vad som ska passa, men Jessica bryr sig inte om dieter. Hon är inne på ett helt annat spår:
– Jag vill känna vad jag mår bra av. Alla är olika och det är klart att man blir förvirra av olika dieter. Jag tycker att man ska forska och känna efter vad man själv mår bra av.
Jessica blandar ihop en väldigt grön smoothie gjord på grönkål, banan, avokado och saften från en apelsin. Hon berättar om att man får i sig väldigt stora mängder vitaminer och andra nyttigheter genom att dricka det, en mängd som är nästintill omöjlig att få i sig annars. En i gruppen som provat på det här tidigare utbrister:
– Man får lycka av att äta det här!
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.