Nu har brandstationen i Lindesberg fått nya ”medarbetare”. Det är Rädda Barnen i Bergslagen som förmedlat ett trettiotal mjukdjur från IKEA. Pandor, nallar, katter, kaniner, hundar – ja, till och med ugglor, att ge till barn som drabbats av olyckor.
– Jättebra ! Det här är väldigt uppskattat, säger Mikael Juneholm, chef för räddningstjänsten i Lindesberg.
Mjukdjuren ska åka med i brandbilarna, när de rycker ut och de fördelas ut till det tiotal orter i tre kommuner, där räddningstjänsten i Lindesberg är representerad – från Kopparberg till Fellingsbro, från Nyhyttan till Rockhammar. Tidigare har brandmännen haft med sig mjukdjur från Brandskyddsföreningen, men dem fick de betala för och de är slut nu.
– Jag hade med ett mjukisdjur – en nalle – när jag efter en älgolycka följde med en flicka i ambulansen ( mamman åkte i en annan bil) och ingen annan fick röra hennes mjukisdjur, berättar Mikael Juneholm.
Anders Tengvall är brandman och berättar att det gudskelov inte är så vanligt att de träffar på barn vid utryckningar. De vanligaste insatserna gäller trafikolyckor men då kan det vara flera barn som drabbas. Det finns också annat som drabbade barn behöver.
– När vi träffar barn kan det vara positivt att vi kan lämna en folder med telefonnummer, som de kan ringa när de har varit med om något dramatiskt, säger han, när han läser om Rädda Barnens föräldratelefon.
”Ge ett mjukdjur till ett barn som behöver tröst”. Det är uppmaningen från IKEA Örebro i den mjukdjursinsamling som de nu är inne på tredje året med och där Rädda Barnen är samarbetspartner. Ca 350 mjukdjur har det blivit hittills. Kunderna har betalat för dem och sedan kan de lägga dem i små holkar vid ingången.
– Det här är bra och jag visste inte att IKEA har den här insamlingen. Jag kanske ska åka ut dit och titta, säger Mikael Juneholm, som liksom Anders Tengvall är förälder.
– En viktig del i vårt arbete för miljö och socialt ansvar i det lokala samhället är att ge möjlighet för våra medarbetare att få vara engagerade i de projekt vi samverkar i, säger Anncarin Aslaksen som är Local Marketing Leader på IKEA Örebro.
Anncarin är själv drivande och involverad i de projekt som IKEA Örebro samarbetar med Rädda Barnen i. Ett av projekten har varit Världens Café som stött asylsökande i Stråssa och Guldsmedshyttan, där Rädda Barnen och Svenska Kyrkan i Linde varit huvudaktörer. IKEA har bidragit med bland annat symaskiner till syverksamheten inom Världens Café.
Mjukdjur kan lämnas till insamlingen året runt och levereras löpande till olika mottagare, där barns behov av tröst är störst. Information om Rädda Barnen finns i varuhuset. Under fem gånger i vår är aktiva medlemmar från Rädda Barnen på plats på varuhuset för att berätta om sin verksamhet och om insamlingen. IKEA Örebro stödjer också bland annat Rädda Barnens skolprojekt ”Stopp min kropp!”
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.