Nu har brandstationen i Lindesberg fått nya ”medarbetare”. Det är Rädda Barnen i Bergslagen som förmedlat ett trettiotal mjukdjur från IKEA. Pandor, nallar, katter, kaniner, hundar – ja, till och med ugglor, att ge till barn som drabbats av olyckor.
– Jättebra ! Det här är väldigt uppskattat, säger Mikael Juneholm, chef för räddningstjänsten i Lindesberg.
Mjukdjuren ska åka med i brandbilarna, när de rycker ut och de fördelas ut till det tiotal orter i tre kommuner, där räddningstjänsten i Lindesberg är representerad – från Kopparberg till Fellingsbro, från Nyhyttan till Rockhammar. Tidigare har brandmännen haft med sig mjukdjur från Brandskyddsföreningen, men dem fick de betala för och de är slut nu.
– Jag hade med ett mjukisdjur – en nalle – när jag efter en älgolycka följde med en flicka i ambulansen ( mamman åkte i en annan bil) och ingen annan fick röra hennes mjukisdjur, berättar Mikael Juneholm.
Anders Tengvall är brandman och berättar att det gudskelov inte är så vanligt att de träffar på barn vid utryckningar. De vanligaste insatserna gäller trafikolyckor men då kan det vara flera barn som drabbas. Det finns också annat som drabbade barn behöver.
– När vi träffar barn kan det vara positivt att vi kan lämna en folder med telefonnummer, som de kan ringa när de har varit med om något dramatiskt, säger han, när han läser om Rädda Barnens föräldratelefon.
”Ge ett mjukdjur till ett barn som behöver tröst”. Det är uppmaningen från IKEA Örebro i den mjukdjursinsamling som de nu är inne på tredje året med och där Rädda Barnen är samarbetspartner. Ca 350 mjukdjur har det blivit hittills. Kunderna har betalat för dem och sedan kan de lägga dem i små holkar vid ingången.
– Det här är bra och jag visste inte att IKEA har den här insamlingen. Jag kanske ska åka ut dit och titta, säger Mikael Juneholm, som liksom Anders Tengvall är förälder.
– En viktig del i vårt arbete för miljö och socialt ansvar i det lokala samhället är att ge möjlighet för våra medarbetare att få vara engagerade i de projekt vi samverkar i, säger Anncarin Aslaksen som är Local Marketing Leader på IKEA Örebro.
Anncarin är själv drivande och involverad i de projekt som IKEA Örebro samarbetar med Rädda Barnen i. Ett av projekten har varit Världens Café som stött asylsökande i Stråssa och Guldsmedshyttan, där Rädda Barnen och Svenska Kyrkan i Linde varit huvudaktörer. IKEA har bidragit med bland annat symaskiner till syverksamheten inom Världens Café.
Mjukdjur kan lämnas till insamlingen året runt och levereras löpande till olika mottagare, där barns behov av tröst är störst. Information om Rädda Barnen finns i varuhuset. Under fem gånger i vår är aktiva medlemmar från Rädda Barnen på plats på varuhuset för att berätta om sin verksamhet och om insamlingen. IKEA Örebro stödjer också bland annat Rädda Barnens skolprojekt ”Stopp min kropp!”
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.