I vår ska räddningstjänsten rekrytera ny deltidspersonal till samtliga stationer i kommunen. Två av stationerna är rejält underbemannade idag, dessa är Guldsmedshyttan och Frövi. Men även Lindesberg och Fellingsbro behöver fler deltidare och därför går man nu ut och söker folk.
Stf. räddningschef Mattias Larsson berättar att man i första hand önskar se fler kvinnor på brandstationerna. Idag finns det nämligen inte en enda kvinnlig brandman i Lindesbergs kommun.
-Det är inte acceptabelt tycker jag. Visst är yrket krävande på många sätt, inte minst fysiskt. Men det har också en stämpel om att vara ett yrke enbart för män – och det är något vi gärna vill försöka ändra på nu, säger Mattias.
Totalt skall ett tiotal nya brandmän hittas och stationeras på de fyra brandstationerna. Och det är alltså högsta prioritet att få kvinnor att söka tjänsterna. Gällande denna strävan, så har räddningstjänsten planerat in en ”prova på-dag” då kvinnor som är intresserade kan få prova på vissa moment som är vardag för brandmän.
-Ja, då får man bland annat prova på att dra fram brandslangar, spruta vatten och gå med den 24 kilo tunga utrustning som vi har på oss vid bränder. Vi kommer att arrangera detta lördag 23 februari och hoppas naturligtvis många kommer och provar på. Kvinnor alltså, understryker Mattias.
De fysiska momenten är naturligtvis också något män kommer att utsättas för om de söker tjänsterna.
Flest i norr och söder
Stationerna i Guldsmedshyttan och Frövi är kraftigt underbemannade idag. Det är i huvudsak till dessa stationer man nu söker folk. På Lindesbergs station behöver man 1-2 man/kvinna och likaså i Fellingsbro.
-De som arbetar i Guldsmedshyttan och Frövi har haft det väldigt påfrestande på grund av underbemanningen. Det är dags att avlasta dem nu, konstaterar Mattias.
Totalt antal utryckningar under 2007 var 335 stycken. Av dessa var 52 bränder i byggnad och 34 trafikolyckor. Resterande var ärenden som t ex bränder i terräng, saneringsarbeten och mycket annat – inte minst automatlarm från skolor och större arbetsplatser.
För mer information:
Räddningschef Morgan Johansson
0581-81501, 070-649 51 86
morgan.johansson@lindesberg.se
Stf. Räddningschef Mattias Larsson
0581-815 10, 070-635 66 61
mattias.larsson@lindesberg.se
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.