I vår ska räddningstjänsten rekrytera ny deltidspersonal till samtliga stationer i kommunen. Två av stationerna är rejält underbemannade idag, dessa är Guldsmedshyttan och Frövi. Men även Lindesberg och Fellingsbro behöver fler deltidare och därför går man nu ut och söker folk.
Stf. räddningschef Mattias Larsson berättar att man i första hand önskar se fler kvinnor på brandstationerna. Idag finns det nämligen inte en enda kvinnlig brandman i Lindesbergs kommun.
-Det är inte acceptabelt tycker jag. Visst är yrket krävande på många sätt, inte minst fysiskt. Men det har också en stämpel om att vara ett yrke enbart för män – och det är något vi gärna vill försöka ändra på nu, säger Mattias.
Totalt skall ett tiotal nya brandmän hittas och stationeras på de fyra brandstationerna. Och det är alltså högsta prioritet att få kvinnor att söka tjänsterna. Gällande denna strävan, så har räddningstjänsten planerat in en ”prova på-dag” då kvinnor som är intresserade kan få prova på vissa moment som är vardag för brandmän.
-Ja, då får man bland annat prova på att dra fram brandslangar, spruta vatten och gå med den 24 kilo tunga utrustning som vi har på oss vid bränder. Vi kommer att arrangera detta lördag 23 februari och hoppas naturligtvis många kommer och provar på. Kvinnor alltså, understryker Mattias.
De fysiska momenten är naturligtvis också något män kommer att utsättas för om de söker tjänsterna.
Flest i norr och söder
Stationerna i Guldsmedshyttan och Frövi är kraftigt underbemannade idag. Det är i huvudsak till dessa stationer man nu söker folk. På Lindesbergs station behöver man 1-2 man/kvinna och likaså i Fellingsbro.
-De som arbetar i Guldsmedshyttan och Frövi har haft det väldigt påfrestande på grund av underbemanningen. Det är dags att avlasta dem nu, konstaterar Mattias.
Totalt antal utryckningar under 2007 var 335 stycken. Av dessa var 52 bränder i byggnad och 34 trafikolyckor. Resterande var ärenden som t ex bränder i terräng, saneringsarbeten och mycket annat – inte minst automatlarm från skolor och större arbetsplatser.
För mer information:
Räddningschef Morgan Johansson
0581-81501, 070-649 51 86
morgan.johansson@lindesberg.se
Stf. Räddningschef Mattias Larsson
0581-815 10, 070-635 66 61
mattias.larsson@lindesberg.se
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.