I vår ska räddningstjänsten rekrytera ny deltidspersonal till samtliga stationer i kommunen. Två av stationerna är rejält underbemannade idag, dessa är Guldsmedshyttan och Frövi. Men även Lindesberg och Fellingsbro behöver fler deltidare och därför går man nu ut och söker folk.
Stf. räddningschef Mattias Larsson berättar att man i första hand önskar se fler kvinnor på brandstationerna. Idag finns det nämligen inte en enda kvinnlig brandman i Lindesbergs kommun.
-Det är inte acceptabelt tycker jag. Visst är yrket krävande på många sätt, inte minst fysiskt. Men det har också en stämpel om att vara ett yrke enbart för män – och det är något vi gärna vill försöka ändra på nu, säger Mattias.
Totalt skall ett tiotal nya brandmän hittas och stationeras på de fyra brandstationerna. Och det är alltså högsta prioritet att få kvinnor att söka tjänsterna. Gällande denna strävan, så har räddningstjänsten planerat in en ”prova på-dag” då kvinnor som är intresserade kan få prova på vissa moment som är vardag för brandmän.
-Ja, då får man bland annat prova på att dra fram brandslangar, spruta vatten och gå med den 24 kilo tunga utrustning som vi har på oss vid bränder. Vi kommer att arrangera detta lördag 23 februari och hoppas naturligtvis många kommer och provar på. Kvinnor alltså, understryker Mattias.
De fysiska momenten är naturligtvis också något män kommer att utsättas för om de söker tjänsterna.
Flest i norr och söder
Stationerna i Guldsmedshyttan och Frövi är kraftigt underbemannade idag. Det är i huvudsak till dessa stationer man nu söker folk. På Lindesbergs station behöver man 1-2 man/kvinna och likaså i Fellingsbro.
-De som arbetar i Guldsmedshyttan och Frövi har haft det väldigt påfrestande på grund av underbemanningen. Det är dags att avlasta dem nu, konstaterar Mattias.
Totalt antal utryckningar under 2007 var 335 stycken. Av dessa var 52 bränder i byggnad och 34 trafikolyckor. Resterande var ärenden som t ex bränder i terräng, saneringsarbeten och mycket annat – inte minst automatlarm från skolor och större arbetsplatser.
För mer information:
Räddningschef Morgan Johansson
0581-81501, 070-649 51 86
morgan.johansson@lindesberg.se
Stf. Räddningschef Mattias Larsson
0581-815 10, 070-635 66 61
mattias.larsson@lindesberg.se
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.