I vår ska räddningstjänsten rekrytera ny deltidspersonal till samtliga stationer i kommunen. Två av stationerna är rejält underbemannade idag, dessa är Guldsmedshyttan och Frövi. Men även Lindesberg och Fellingsbro behöver fler deltidare och därför går man nu ut och söker folk.
Stf. räddningschef Mattias Larsson berättar att man i första hand önskar se fler kvinnor på brandstationerna. Idag finns det nämligen inte en enda kvinnlig brandman i Lindesbergs kommun.
-Det är inte acceptabelt tycker jag. Visst är yrket krävande på många sätt, inte minst fysiskt. Men det har också en stämpel om att vara ett yrke enbart för män – och det är något vi gärna vill försöka ändra på nu, säger Mattias.
Totalt skall ett tiotal nya brandmän hittas och stationeras på de fyra brandstationerna. Och det är alltså högsta prioritet att få kvinnor att söka tjänsterna. Gällande denna strävan, så har räddningstjänsten planerat in en ”prova på-dag” då kvinnor som är intresserade kan få prova på vissa moment som är vardag för brandmän.
-Ja, då får man bland annat prova på att dra fram brandslangar, spruta vatten och gå med den 24 kilo tunga utrustning som vi har på oss vid bränder. Vi kommer att arrangera detta lördag 23 februari och hoppas naturligtvis många kommer och provar på. Kvinnor alltså, understryker Mattias.
De fysiska momenten är naturligtvis också något män kommer att utsättas för om de söker tjänsterna.
Flest i norr och söder
Stationerna i Guldsmedshyttan och Frövi är kraftigt underbemannade idag. Det är i huvudsak till dessa stationer man nu söker folk. På Lindesbergs station behöver man 1-2 man/kvinna och likaså i Fellingsbro.
-De som arbetar i Guldsmedshyttan och Frövi har haft det väldigt påfrestande på grund av underbemanningen. Det är dags att avlasta dem nu, konstaterar Mattias.
Totalt antal utryckningar under 2007 var 335 stycken. Av dessa var 52 bränder i byggnad och 34 trafikolyckor. Resterande var ärenden som t ex bränder i terräng, saneringsarbeten och mycket annat – inte minst automatlarm från skolor och större arbetsplatser.
För mer information:
Räddningschef Morgan Johansson
0581-81501, 070-649 51 86
morgan.johansson@lindesberg.se
Stf. Räddningschef Mattias Larsson
0581-815 10, 070-635 66 61
mattias.larsson@lindesberg.se
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.