Radetzky bjöd på uppvisning efter teknikstrul

Det blev en blöt och skitig tävlingsdag som kördes när Fornaboda Travbana arrangerade sin nionde tävlingsdag för säsongen, efter ett tekniskt fel med banljudet så inledde Mattias Djuse tävlingarna genom att visa upp Radetzky, en häst som hittills bara förlorat ett lopp på svensk mark och som laddas mot större drabbningar.

Det var på förhand fina tävlingar som skulle köras under tisdagslunchen, Fornaboda Travbana stod som arrangör för det tv-sända lunchtravet där de fyra inledande loppen sändes ut till den bredare publiken i tv-sofforna och trots att regnet gjorde ett besök lagom inför dagens första lopp så skulle tävlingarna köras.

Klockan 12.20 hade samtliga ekipagen i det första loppet samlat ihop sig i sina startpositioner då det var ett voltlopp över två och ett halvt varv som skulle inleda lunchtävlingarna men i väntan på att startkommandona skulle sättas igång fick istället starten avbrytas.

Fornaboda hade drabbats av ett tekniskt fel med starten och i brist av väntetid på att tekniken skulle lösa sig fick man istället ersätta de inspelade startkommandona med att löpningsreferenten själv fick ropa ut dem, en ovanlig start men såklart bättre än inget.

Loppet kom till slut iväg och trots 40 meters tillägg så tog den unga Solvallatränaren Mattias Djuse sats mot ledningen med sin egentränade häst Radetzky, en position han fick tag i efter ett halvt varv trots en viss körning, väl i ledningen fick ekipaget bestämma tempot och efter ett jämt tempo genom loppet så släppte Mattias lite på tömmarna och gick mot en enkel seger där hästen såg ut att ha gott om krafter kvar när mållinjen passerades, detta trots att hästen inte har tävlat sedan april.

– Han är tillbaka efter ett tävlingsuppehåll där vi mest fokuserat på att träna upp honom, han kändes tröttare än vanligt under starten i april vilket gjorde att vi gav honom lite tävlingsvila, berättar Radetzkys tränare Mattias Djuse.

– Idag kändes han fin och var riktigt bra, vi fick köra en del för att ta oss till ledningen men väl där kändes det säkert och vi vann rätt enkelt, jag satt mest och kollade vart jag hade konkurrenterna på upploppet samtidigt som jag lät honom trava på i eget tempo, menar Mattias och fortsätter att berätta om hästen:

– Han är en overkligt bra häst och är mer eller mindre som att köra en bil, han är väldigt lättsam och kan gå från alla positioner vilket han bevisade för något lopp sedan då han vann från dödens, nu har han precis gått ur sin klass på V75 men planen är att han ska synas där inom en snar framtid.

I samma lopp deltog Magnus Sedells Hotter Than Hell som var det enda hemmaekipaget under de tv-sända lunchtävlingarna, hästen fick dock ett tufft lopp från samma distans som vinnaren och kom dessvärre i mål utan att få med sig några pengar till stallet.

Jorma Kontio leder på upploppet med Chicharita som sedan segrar i lopp 2 Foto: Timmy Lundegård

Tävlingarna fortsatte där det tekniska strulet som fanns i det första loppet löst sig under dagen och framåt det fjärde loppet kom en ny uppvisning.

När starten kördes igång var O’Man Flax snabbast mot ledningen, trots ledarpositionen fick de köra på en bit för att hålla sig där då det första halvvarvet gick på snabba 1.11,9, en tempotid som oftast syns i de högre klasserna.

Med det första halvvarvet avverkat så fick ”Ulf-hästen” O’Man Flax, som tränas av Ulf Stenströmer och körs av Ulf Ohlsson, bestämma tempot för resten av loppet, trots detta var det inte helt klart när hästarna svängde in på upploppsrakan för med som andra häst i andra spår hade Örebrokusken Linda Sedström fått en perfekt resa med sin häst Man Of Steel och utmanade om ledningen när mållinjen skulle passeras.
O’Man Flax hade dock för stort försprång och lyckades hålla undan från Örebrohästen som kom snabbt längre ut i banan.

– Han har varit opererad i sina knän av olika anledningar och har kommit tillbaka på ett väldigt bra sätt, jag tyckte det såg mörkt ut med halvvarvet kvar när jag märkte att Man Of Steel hade fått ett perfekt lopp där bakom men de höll ut dem bra där framme, det här är en häst för V75, berättar hästens lyckliga tränare Ulf Stenströmer direkt efter loppet.

Hammarby-älskaren Ulf Stenströmer i värmningsjobb bakom O’Man Flax Foto: Timmy Lundegård

Med detta lopp var tv-sändningarna klara, trots det fick man bevittna ännu en makalös uppvisning där Eskilstunatränaren Markus B Svedberg selade ut sin 3-åriga You To Wibb som gick mot sin andra raka seger på två starter och håller sig därmed obesegrad, något som fick hästen att bli en snackhäst runt om bland stallarna under dagen.

– Vi körde direkt mot ledningen och väl där kändes det bra, vi hade bra kontroll på loppet så trots att de närmade sig mot slutet så fanns det inga oroligheter, menar Markus Svedberg efter loppet och berättar att målet med hästen ligger i att vara med under de större loppen i höst.

Trots dessa uppvisningar så gick det värre hos hemmaekipagen, samtliga hemmaekipage blev så kallade oplacerade och fick inte med sig några pengar till sina stall men det fanns en möjlighet till seger när Jeanette Holmskov styrde ut i tredje spår med Diego Simoni men galopperade med halvvarvet kvar, detta på grund av vad som vid första blick såg ut som en påkörning från Cody D.K. som vann loppet.

– Vi bedömer att de två ekipagen möts i sin körning kan man säja, Ida Riesterer (kusk till Cody D.K.) ser sig om och går från sitt innerspår ut i andra spår i samma stund som Jeanette försöker gå från sitt tredje spår till det invändiga spåret, Ida har dock redan hunnit tagit den positionen så på så sätt möts de i körningen, berättar Fornabodas måldomare om situationen.

Istället var Frövikusken Sebastian Hedblom bäst för dagen av de Fornaboda-licensierade då han fick agera lånekusk i dagens första lopp där han slutade 5:a med sin förre detta egentränade häst Outlaw Pete som han dessutom varit med och fött upp.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Radetzky – Mattias Djuse – 1,37
Lopp 2: Chicharita – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,51
Lopp 3: Esther Rich – Per Lennartsson – 2,40
Lopp 4: O’Man Flax – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer) – 3,19
Lopp 5: Forcement – Magnus A Djuse (Martin P Djuse) – 2,89
Lopp 6: You To Wibb – Markus B Svedberg – 1,34
Lopp 7: Cody D.K. – Ida Riesterer (Therese Gillberg) – 4,93
Lopp 8: Bo Diddley – Jörgen Westholm – 2,13
Lopp 9: Hoboken Am – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 2,06

Körsvensligans aktuella ställning:
1. Jorma Kontio (7 segrar, 2 andra, 2 tredje)
2. Magnus A Djuse (5 segrar, 3 andra, 1 tredje)
3. Oskar J Andersson (4 segrar, 5 andra, 2 tredje)
4. Marcus Lilius (4 första, 2 andra)
5. Torbjörn Jansson (2 segrar, 5 andra)

Nästa tävlingsdag: Torsdag 23:e juli med första start kl. 12.20

Publicerad 14 juli 2020 klockan 19:27

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lillemor Bodman och Tomas Klockars, Moderaterna. Foto: Camilla Lagerman

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.

11 september 2026 klockan 09:20 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Jennie Einarsson

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.

11 september 2026 klockan 08:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas...

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg...

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Återvinningscentralen i Södra Måle. Foto: Lindesbergs kommun

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.

8 september 2026 klockan 13:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.

8 september 2026 klockan 11:02 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Riktningen måste synas i varje beslut
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala...
8 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i ...
7 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda...
7 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.

4 september 2026 klockan 16:51 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.

4 september 2026 klockan 14:59 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare ...

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där ...

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en ...

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av ...

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall...

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

Foto: Camilla Lagerman

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.

31 augusti 2026 klockan 09:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade ...
29 augusti 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten ...
28 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: När sommaren möter hösten
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
28 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-28

2026-08-27

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-09-11 12:02