Radetzky bjöd på uppvisning efter teknikstrul

Det blev en blöt och skitig tävlingsdag som kördes när Fornaboda Travbana arrangerade sin nionde tävlingsdag för säsongen, efter ett tekniskt fel med banljudet så inledde Mattias Djuse tävlingarna genom att visa upp Radetzky, en häst som hittills bara förlorat ett lopp på svensk mark och som laddas mot större drabbningar.

Det var på förhand fina tävlingar som skulle köras under tisdagslunchen, Fornaboda Travbana stod som arrangör för det tv-sända lunchtravet där de fyra inledande loppen sändes ut till den bredare publiken i tv-sofforna och trots att regnet gjorde ett besök lagom inför dagens första lopp så skulle tävlingarna köras.

Klockan 12.20 hade samtliga ekipagen i det första loppet samlat ihop sig i sina startpositioner då det var ett voltlopp över två och ett halvt varv som skulle inleda lunchtävlingarna men i väntan på att startkommandona skulle sättas igång fick istället starten avbrytas.

Fornaboda hade drabbats av ett tekniskt fel med starten och i brist av väntetid på att tekniken skulle lösa sig fick man istället ersätta de inspelade startkommandona med att löpningsreferenten själv fick ropa ut dem, en ovanlig start men såklart bättre än inget.

Loppet kom till slut iväg och trots 40 meters tillägg så tog den unga Solvallatränaren Mattias Djuse sats mot ledningen med sin egentränade häst Radetzky, en position han fick tag i efter ett halvt varv trots en viss körning, väl i ledningen fick ekipaget bestämma tempot och efter ett jämt tempo genom loppet så släppte Mattias lite på tömmarna och gick mot en enkel seger där hästen såg ut att ha gott om krafter kvar när mållinjen passerades, detta trots att hästen inte har tävlat sedan april.

– Han är tillbaka efter ett tävlingsuppehåll där vi mest fokuserat på att träna upp honom, han kändes tröttare än vanligt under starten i april vilket gjorde att vi gav honom lite tävlingsvila, berättar Radetzkys tränare Mattias Djuse.

– Idag kändes han fin och var riktigt bra, vi fick köra en del för att ta oss till ledningen men väl där kändes det säkert och vi vann rätt enkelt, jag satt mest och kollade vart jag hade konkurrenterna på upploppet samtidigt som jag lät honom trava på i eget tempo, menar Mattias och fortsätter att berätta om hästen:

– Han är en overkligt bra häst och är mer eller mindre som att köra en bil, han är väldigt lättsam och kan gå från alla positioner vilket han bevisade för något lopp sedan då han vann från dödens, nu har han precis gått ur sin klass på V75 men planen är att han ska synas där inom en snar framtid.

I samma lopp deltog Magnus Sedells Hotter Than Hell som var det enda hemmaekipaget under de tv-sända lunchtävlingarna, hästen fick dock ett tufft lopp från samma distans som vinnaren och kom dessvärre i mål utan att få med sig några pengar till stallet.

Jorma Kontio leder på upploppet med Chicharita som sedan segrar i lopp 2 Foto: Timmy Lundegård

Tävlingarna fortsatte där det tekniska strulet som fanns i det första loppet löst sig under dagen och framåt det fjärde loppet kom en ny uppvisning.

När starten kördes igång var O’Man Flax snabbast mot ledningen, trots ledarpositionen fick de köra på en bit för att hålla sig där då det första halvvarvet gick på snabba 1.11,9, en tempotid som oftast syns i de högre klasserna.

Med det första halvvarvet avverkat så fick ”Ulf-hästen” O’Man Flax, som tränas av Ulf Stenströmer och körs av Ulf Ohlsson, bestämma tempot för resten av loppet, trots detta var det inte helt klart när hästarna svängde in på upploppsrakan för med som andra häst i andra spår hade Örebrokusken Linda Sedström fått en perfekt resa med sin häst Man Of Steel och utmanade om ledningen när mållinjen skulle passeras.
O’Man Flax hade dock för stort försprång och lyckades hålla undan från Örebrohästen som kom snabbt längre ut i banan.

– Han har varit opererad i sina knän av olika anledningar och har kommit tillbaka på ett väldigt bra sätt, jag tyckte det såg mörkt ut med halvvarvet kvar när jag märkte att Man Of Steel hade fått ett perfekt lopp där bakom men de höll ut dem bra där framme, det här är en häst för V75, berättar hästens lyckliga tränare Ulf Stenströmer direkt efter loppet.

Hammarby-älskaren Ulf Stenströmer i värmningsjobb bakom O’Man Flax Foto: Timmy Lundegård

Med detta lopp var tv-sändningarna klara, trots det fick man bevittna ännu en makalös uppvisning där Eskilstunatränaren Markus B Svedberg selade ut sin 3-åriga You To Wibb som gick mot sin andra raka seger på två starter och håller sig därmed obesegrad, något som fick hästen att bli en snackhäst runt om bland stallarna under dagen.

– Vi körde direkt mot ledningen och väl där kändes det bra, vi hade bra kontroll på loppet så trots att de närmade sig mot slutet så fanns det inga oroligheter, menar Markus Svedberg efter loppet och berättar att målet med hästen ligger i att vara med under de större loppen i höst.

Trots dessa uppvisningar så gick det värre hos hemmaekipagen, samtliga hemmaekipage blev så kallade oplacerade och fick inte med sig några pengar till sina stall men det fanns en möjlighet till seger när Jeanette Holmskov styrde ut i tredje spår med Diego Simoni men galopperade med halvvarvet kvar, detta på grund av vad som vid första blick såg ut som en påkörning från Cody D.K. som vann loppet.

– Vi bedömer att de två ekipagen möts i sin körning kan man säja, Ida Riesterer (kusk till Cody D.K.) ser sig om och går från sitt innerspår ut i andra spår i samma stund som Jeanette försöker gå från sitt tredje spår till det invändiga spåret, Ida har dock redan hunnit tagit den positionen så på så sätt möts de i körningen, berättar Fornabodas måldomare om situationen.

Istället var Frövikusken Sebastian Hedblom bäst för dagen av de Fornaboda-licensierade då han fick agera lånekusk i dagens första lopp där han slutade 5:a med sin förre detta egentränade häst Outlaw Pete som han dessutom varit med och fött upp.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Radetzky – Mattias Djuse – 1,37
Lopp 2: Chicharita – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,51
Lopp 3: Esther Rich – Per Lennartsson – 2,40
Lopp 4: O’Man Flax – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer) – 3,19
Lopp 5: Forcement – Magnus A Djuse (Martin P Djuse) – 2,89
Lopp 6: You To Wibb – Markus B Svedberg – 1,34
Lopp 7: Cody D.K. – Ida Riesterer (Therese Gillberg) – 4,93
Lopp 8: Bo Diddley – Jörgen Westholm – 2,13
Lopp 9: Hoboken Am – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 2,06

Körsvensligans aktuella ställning:
1. Jorma Kontio (7 segrar, 2 andra, 2 tredje)
2. Magnus A Djuse (5 segrar, 3 andra, 1 tredje)
3. Oskar J Andersson (4 segrar, 5 andra, 2 tredje)
4. Marcus Lilius (4 första, 2 andra)
5. Torbjörn Jansson (2 segrar, 5 andra)

Nästa tävlingsdag: Torsdag 23:e juli med första start kl. 12.20

Publicerad 14 juli 2020 klockan 19:27

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026

Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.

12 juni 2026 klockan 17:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring

Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.

12 juni 2026 klockan 15:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. ...

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag...

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris

Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och ...

Studenternas karneval 2026. Foto: Jennie Einarsson

Webb-TV: Karnevalen 2026

Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.

11 juni 2026 klockan 15:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026

Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.

11 juni 2026 klockan 14:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gä...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

K-märkta tunnelhus ska återställas tillbaka till 1928
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återst...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kostymgruppen i Bergslagens spektakelteater tilldelades Kulturstipendiet. Foto: Lindesbergs kommun

De är årets pristagare av kommunens stipendium

Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.

8 juni 2026 klockan 10:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentbalen 2026

Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.

6 juni 2026 klockan 22:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat - helt utan något förbestämt tema...

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt st...

Duon Perman K. Bäckström (a.k.a. [krig]) består av Karin Bäckström och Jon Perman. Foto: Region Örebro län.

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.

4 juni 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna ...

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På ...

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor ...

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. P...

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i <a href="https://...

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken

FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som...

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar...
29 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hä...
28 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, ...
28 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-28

2026-05-27

2026-05-27

2026-05-26

2026-05-26

2026-05-25

2026-05-25

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-20

2026-06-15 04:13