Radetzky bjöd på uppvisning efter teknikstrul

Det blev en blöt och skitig tävlingsdag som kördes när Fornaboda Travbana arrangerade sin nionde tävlingsdag för säsongen, efter ett tekniskt fel med banljudet så inledde Mattias Djuse tävlingarna genom att visa upp Radetzky, en häst som hittills bara förlorat ett lopp på svensk mark och som laddas mot större drabbningar.

Det var på förhand fina tävlingar som skulle köras under tisdagslunchen, Fornaboda Travbana stod som arrangör för det tv-sända lunchtravet där de fyra inledande loppen sändes ut till den bredare publiken i tv-sofforna och trots att regnet gjorde ett besök lagom inför dagens första lopp så skulle tävlingarna köras.

Klockan 12.20 hade samtliga ekipagen i det första loppet samlat ihop sig i sina startpositioner då det var ett voltlopp över två och ett halvt varv som skulle inleda lunchtävlingarna men i väntan på att startkommandona skulle sättas igång fick istället starten avbrytas.

Fornaboda hade drabbats av ett tekniskt fel med starten och i brist av väntetid på att tekniken skulle lösa sig fick man istället ersätta de inspelade startkommandona med att löpningsreferenten själv fick ropa ut dem, en ovanlig start men såklart bättre än inget.

Loppet kom till slut iväg och trots 40 meters tillägg så tog den unga Solvallatränaren Mattias Djuse sats mot ledningen med sin egentränade häst Radetzky, en position han fick tag i efter ett halvt varv trots en viss körning, väl i ledningen fick ekipaget bestämma tempot och efter ett jämt tempo genom loppet så släppte Mattias lite på tömmarna och gick mot en enkel seger där hästen såg ut att ha gott om krafter kvar när mållinjen passerades, detta trots att hästen inte har tävlat sedan april.

– Han är tillbaka efter ett tävlingsuppehåll där vi mest fokuserat på att träna upp honom, han kändes tröttare än vanligt under starten i april vilket gjorde att vi gav honom lite tävlingsvila, berättar Radetzkys tränare Mattias Djuse.

– Idag kändes han fin och var riktigt bra, vi fick köra en del för att ta oss till ledningen men väl där kändes det säkert och vi vann rätt enkelt, jag satt mest och kollade vart jag hade konkurrenterna på upploppet samtidigt som jag lät honom trava på i eget tempo, menar Mattias och fortsätter att berätta om hästen:

– Han är en overkligt bra häst och är mer eller mindre som att köra en bil, han är väldigt lättsam och kan gå från alla positioner vilket han bevisade för något lopp sedan då han vann från dödens, nu har han precis gått ur sin klass på V75 men planen är att han ska synas där inom en snar framtid.

I samma lopp deltog Magnus Sedells Hotter Than Hell som var det enda hemmaekipaget under de tv-sända lunchtävlingarna, hästen fick dock ett tufft lopp från samma distans som vinnaren och kom dessvärre i mål utan att få med sig några pengar till stallet.

Jorma Kontio leder på upploppet med Chicharita som sedan segrar i lopp 2 Foto: Timmy Lundegård

Tävlingarna fortsatte där det tekniska strulet som fanns i det första loppet löst sig under dagen och framåt det fjärde loppet kom en ny uppvisning.

När starten kördes igång var O’Man Flax snabbast mot ledningen, trots ledarpositionen fick de köra på en bit för att hålla sig där då det första halvvarvet gick på snabba 1.11,9, en tempotid som oftast syns i de högre klasserna.

Med det första halvvarvet avverkat så fick ”Ulf-hästen” O’Man Flax, som tränas av Ulf Stenströmer och körs av Ulf Ohlsson, bestämma tempot för resten av loppet, trots detta var det inte helt klart när hästarna svängde in på upploppsrakan för med som andra häst i andra spår hade Örebrokusken Linda Sedström fått en perfekt resa med sin häst Man Of Steel och utmanade om ledningen när mållinjen skulle passeras.
O’Man Flax hade dock för stort försprång och lyckades hålla undan från Örebrohästen som kom snabbt längre ut i banan.

– Han har varit opererad i sina knän av olika anledningar och har kommit tillbaka på ett väldigt bra sätt, jag tyckte det såg mörkt ut med halvvarvet kvar när jag märkte att Man Of Steel hade fått ett perfekt lopp där bakom men de höll ut dem bra där framme, det här är en häst för V75, berättar hästens lyckliga tränare Ulf Stenströmer direkt efter loppet.

Hammarby-älskaren Ulf Stenströmer i värmningsjobb bakom O’Man Flax Foto: Timmy Lundegård

Med detta lopp var tv-sändningarna klara, trots det fick man bevittna ännu en makalös uppvisning där Eskilstunatränaren Markus B Svedberg selade ut sin 3-åriga You To Wibb som gick mot sin andra raka seger på två starter och håller sig därmed obesegrad, något som fick hästen att bli en snackhäst runt om bland stallarna under dagen.

– Vi körde direkt mot ledningen och väl där kändes det bra, vi hade bra kontroll på loppet så trots att de närmade sig mot slutet så fanns det inga oroligheter, menar Markus Svedberg efter loppet och berättar att målet med hästen ligger i att vara med under de större loppen i höst.

Trots dessa uppvisningar så gick det värre hos hemmaekipagen, samtliga hemmaekipage blev så kallade oplacerade och fick inte med sig några pengar till sina stall men det fanns en möjlighet till seger när Jeanette Holmskov styrde ut i tredje spår med Diego Simoni men galopperade med halvvarvet kvar, detta på grund av vad som vid första blick såg ut som en påkörning från Cody D.K. som vann loppet.

– Vi bedömer att de två ekipagen möts i sin körning kan man säja, Ida Riesterer (kusk till Cody D.K.) ser sig om och går från sitt innerspår ut i andra spår i samma stund som Jeanette försöker gå från sitt tredje spår till det invändiga spåret, Ida har dock redan hunnit tagit den positionen så på så sätt möts de i körningen, berättar Fornabodas måldomare om situationen.

Istället var Frövikusken Sebastian Hedblom bäst för dagen av de Fornaboda-licensierade då han fick agera lånekusk i dagens första lopp där han slutade 5:a med sin förre detta egentränade häst Outlaw Pete som han dessutom varit med och fött upp.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Radetzky – Mattias Djuse – 1,37
Lopp 2: Chicharita – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,51
Lopp 3: Esther Rich – Per Lennartsson – 2,40
Lopp 4: O’Man Flax – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer) – 3,19
Lopp 5: Forcement – Magnus A Djuse (Martin P Djuse) – 2,89
Lopp 6: You To Wibb – Markus B Svedberg – 1,34
Lopp 7: Cody D.K. – Ida Riesterer (Therese Gillberg) – 4,93
Lopp 8: Bo Diddley – Jörgen Westholm – 2,13
Lopp 9: Hoboken Am – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 2,06

Körsvensligans aktuella ställning:
1. Jorma Kontio (7 segrar, 2 andra, 2 tredje)
2. Magnus A Djuse (5 segrar, 3 andra, 1 tredje)
3. Oskar J Andersson (4 segrar, 5 andra, 2 tredje)
4. Marcus Lilius (4 första, 2 andra)
5. Torbjörn Jansson (2 segrar, 5 andra)

Nästa tävlingsdag: Torsdag 23:e juli med första start kl. 12.20

Publicerad 14 juli 2020 klockan 19:27

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.

Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!

19 juni 2026 klockan 19:09 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

18 juni 2026 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter...

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av ...

Elin Axelsson (S). Foto: Lindesbergs kommun. Magnus Storm (C). Foto: Camilla Lagerman

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.

16 juni 2026 klockan 15:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Siggebohyttans bergsmansgård. Foto: Per Torgén/ÖLM

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.

16 juni 2026 klockan 10:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt ...
15 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när å...
15 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
12 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring

Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.

12 juni 2026 klockan 15:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

12 juni 2026 klockan 09:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag...

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris

Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och ...

Webb-TV: Karnevalen 2026

Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026

Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.

11 juni 2026 klockan 14:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All...

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss

På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besö...

K-märkta tunnelhus ska återställas tillbaka till 1928

Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en ...

De är årets pristagare av kommunens stipendium

Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentbalen 2026

Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.

5 juni 2026 klockan 15:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och ...
4 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket "Imaginary ...
4 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag ...
3 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-02

2026-06-02

2026-06-01

2026-05-30

2026-05-30

2026-05-29

2026-05-29

2026-05-28

2026-05-28

2026-05-28

2026-05-27

2026-05-27

2026-05-26

2026-05-26

2026-06-21 04:54