Radetzky bjöd på uppvisning efter teknikstrul

Det blev en blöt och skitig tävlingsdag som kördes när Fornaboda Travbana arrangerade sin nionde tävlingsdag för säsongen, efter ett tekniskt fel med banljudet så inledde Mattias Djuse tävlingarna genom att visa upp Radetzky, en häst som hittills bara förlorat ett lopp på svensk mark och som laddas mot större drabbningar.

Det var på förhand fina tävlingar som skulle köras under tisdagslunchen, Fornaboda Travbana stod som arrangör för det tv-sända lunchtravet där de fyra inledande loppen sändes ut till den bredare publiken i tv-sofforna och trots att regnet gjorde ett besök lagom inför dagens första lopp så skulle tävlingarna köras.

Klockan 12.20 hade samtliga ekipagen i det första loppet samlat ihop sig i sina startpositioner då det var ett voltlopp över två och ett halvt varv som skulle inleda lunchtävlingarna men i väntan på att startkommandona skulle sättas igång fick istället starten avbrytas.

Fornaboda hade drabbats av ett tekniskt fel med starten och i brist av väntetid på att tekniken skulle lösa sig fick man istället ersätta de inspelade startkommandona med att löpningsreferenten själv fick ropa ut dem, en ovanlig start men såklart bättre än inget.

Loppet kom till slut iväg och trots 40 meters tillägg så tog den unga Solvallatränaren Mattias Djuse sats mot ledningen med sin egentränade häst Radetzky, en position han fick tag i efter ett halvt varv trots en viss körning, väl i ledningen fick ekipaget bestämma tempot och efter ett jämt tempo genom loppet så släppte Mattias lite på tömmarna och gick mot en enkel seger där hästen såg ut att ha gott om krafter kvar när mållinjen passerades, detta trots att hästen inte har tävlat sedan april.

– Han är tillbaka efter ett tävlingsuppehåll där vi mest fokuserat på att träna upp honom, han kändes tröttare än vanligt under starten i april vilket gjorde att vi gav honom lite tävlingsvila, berättar Radetzkys tränare Mattias Djuse.

– Idag kändes han fin och var riktigt bra, vi fick köra en del för att ta oss till ledningen men väl där kändes det säkert och vi vann rätt enkelt, jag satt mest och kollade vart jag hade konkurrenterna på upploppet samtidigt som jag lät honom trava på i eget tempo, menar Mattias och fortsätter att berätta om hästen:

– Han är en overkligt bra häst och är mer eller mindre som att köra en bil, han är väldigt lättsam och kan gå från alla positioner vilket han bevisade för något lopp sedan då han vann från dödens, nu har han precis gått ur sin klass på V75 men planen är att han ska synas där inom en snar framtid.

I samma lopp deltog Magnus Sedells Hotter Than Hell som var det enda hemmaekipaget under de tv-sända lunchtävlingarna, hästen fick dock ett tufft lopp från samma distans som vinnaren och kom dessvärre i mål utan att få med sig några pengar till stallet.

Jorma Kontio leder på upploppet med Chicharita som sedan segrar i lopp 2 Foto: Timmy Lundegård

Tävlingarna fortsatte där det tekniska strulet som fanns i det första loppet löst sig under dagen och framåt det fjärde loppet kom en ny uppvisning.

När starten kördes igång var O’Man Flax snabbast mot ledningen, trots ledarpositionen fick de köra på en bit för att hålla sig där då det första halvvarvet gick på snabba 1.11,9, en tempotid som oftast syns i de högre klasserna.

Med det första halvvarvet avverkat så fick ”Ulf-hästen” O’Man Flax, som tränas av Ulf Stenströmer och körs av Ulf Ohlsson, bestämma tempot för resten av loppet, trots detta var det inte helt klart när hästarna svängde in på upploppsrakan för med som andra häst i andra spår hade Örebrokusken Linda Sedström fått en perfekt resa med sin häst Man Of Steel och utmanade om ledningen när mållinjen skulle passeras.
O’Man Flax hade dock för stort försprång och lyckades hålla undan från Örebrohästen som kom snabbt längre ut i banan.

– Han har varit opererad i sina knän av olika anledningar och har kommit tillbaka på ett väldigt bra sätt, jag tyckte det såg mörkt ut med halvvarvet kvar när jag märkte att Man Of Steel hade fått ett perfekt lopp där bakom men de höll ut dem bra där framme, det här är en häst för V75, berättar hästens lyckliga tränare Ulf Stenströmer direkt efter loppet.

Hammarby-älskaren Ulf Stenströmer i värmningsjobb bakom O’Man Flax Foto: Timmy Lundegård

Med detta lopp var tv-sändningarna klara, trots det fick man bevittna ännu en makalös uppvisning där Eskilstunatränaren Markus B Svedberg selade ut sin 3-åriga You To Wibb som gick mot sin andra raka seger på två starter och håller sig därmed obesegrad, något som fick hästen att bli en snackhäst runt om bland stallarna under dagen.

– Vi körde direkt mot ledningen och väl där kändes det bra, vi hade bra kontroll på loppet så trots att de närmade sig mot slutet så fanns det inga oroligheter, menar Markus Svedberg efter loppet och berättar att målet med hästen ligger i att vara med under de större loppen i höst.

Trots dessa uppvisningar så gick det värre hos hemmaekipagen, samtliga hemmaekipage blev så kallade oplacerade och fick inte med sig några pengar till sina stall men det fanns en möjlighet till seger när Jeanette Holmskov styrde ut i tredje spår med Diego Simoni men galopperade med halvvarvet kvar, detta på grund av vad som vid första blick såg ut som en påkörning från Cody D.K. som vann loppet.

– Vi bedömer att de två ekipagen möts i sin körning kan man säja, Ida Riesterer (kusk till Cody D.K.) ser sig om och går från sitt innerspår ut i andra spår i samma stund som Jeanette försöker gå från sitt tredje spår till det invändiga spåret, Ida har dock redan hunnit tagit den positionen så på så sätt möts de i körningen, berättar Fornabodas måldomare om situationen.

Istället var Frövikusken Sebastian Hedblom bäst för dagen av de Fornaboda-licensierade då han fick agera lånekusk i dagens första lopp där han slutade 5:a med sin förre detta egentränade häst Outlaw Pete som han dessutom varit med och fött upp.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Radetzky – Mattias Djuse – 1,37
Lopp 2: Chicharita – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,51
Lopp 3: Esther Rich – Per Lennartsson – 2,40
Lopp 4: O’Man Flax – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer) – 3,19
Lopp 5: Forcement – Magnus A Djuse (Martin P Djuse) – 2,89
Lopp 6: You To Wibb – Markus B Svedberg – 1,34
Lopp 7: Cody D.K. – Ida Riesterer (Therese Gillberg) – 4,93
Lopp 8: Bo Diddley – Jörgen Westholm – 2,13
Lopp 9: Hoboken Am – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 2,06

Körsvensligans aktuella ställning:
1. Jorma Kontio (7 segrar, 2 andra, 2 tredje)
2. Magnus A Djuse (5 segrar, 3 andra, 1 tredje)
3. Oskar J Andersson (4 segrar, 5 andra, 2 tredje)
4. Marcus Lilius (4 första, 2 andra)
5. Torbjörn Jansson (2 segrar, 5 andra)

Nästa tävlingsdag: Torsdag 23:e juli med första start kl. 12.20

Publicerad 14 juli 2020 klockan 19:27

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Nora kyrka omfamnad av Bergslagens natur. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Med kyrkan i fokus

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.

6 februari 2026 klockan 18:22 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons



Maja Svensson och Amanda Jansson öppnar frisörsalongen "Majanda". Namnet är en sammanslagning av duons namn. Foto: Jennie Einarsson

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.

6 februari 2026 klockan 09:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Helena Randefelt blir kulturchef i Lindesbergs kommun från och med 1 mars 2026. Foto: Lindesbergs kommun

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.

4 februari 2026 klockan 11:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.

3 februari 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han ...
3 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...
2 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett ...
2 februari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk

1 februari 2026 klockan 18:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

30 januari 2026 klockan 18:35 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ...

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i ...

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det ä...

Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.

29 januari 2026 klockan 15:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”

Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända ...

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd

Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett fö...

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad "kompis...

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Området som nu utreds är markerat med röd cirkel. Bild från Lindesbergs kommun.

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.

26 januari 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med ...
26 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren ...
25 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för grov misshandel
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln ...
24 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-23

2026-01-23

2026-01-22

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-20

2026-01-20

2026-01-19

2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-02-07 01:52