Vid 12-tiden i onsdags fick klädaffären Titt In besök av fyra personer som genast fick personalen att ana oråd. Eftersom butiken tidigare haft mycket problem med snatteri, så tog man det säkra före det osäkra och följde efter sällskapet. En av dem, en pojke i tonåren, blev då lite irriterad och sa till personalen att inte följa efter dem eftersom man inte hade för avsikt att stjäla något. Strax efter det lämnade de butiken och passerade larmbågen – och larmet gick. De flydde ut på parkeringen utanför med personalen tätt efter sig. Där hinner de ifatt dem och efter mycket ordväxling följer de fyra personerna med in igen. När de passerar entrén ljuder larmet åter och man ber dem därför att passera en och en.
En av dem, en 16-årig flicka, vägrar in i det sista och får hjälp av pojken i sällskapet att hålla undan personalen från henne. Flickan blir även mycket aggressiv och börjar bråka. Pojken och flickan rusar sen åter ut på parkeringen tätt följda av butikspersonalen. Flickan lyckas dock komma undan, men bara sekunder senare anländer polispatrullen och guidas av människor som befinner sig utanför, som sett flickan springa iväg mot Kristinavägen. Kort därefter grips hon i närheten av Flugparken. Stöldgodset bestod av en T-shirt, en barntröja samt strumpor.
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg.
– Mannen var vaken och talbar, men skadeläget är fortfarande oklart, uppger Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare – men bara på avstånd.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.