Vid 12-tiden i onsdags fick klädaffären Titt In besök av fyra personer som genast fick personalen att ana oråd. Eftersom butiken tidigare haft mycket problem med snatteri, så tog man det säkra före det osäkra och följde efter sällskapet. En av dem, en pojke i tonåren, blev då lite irriterad och sa till personalen att inte följa efter dem eftersom man inte hade för avsikt att stjäla något. Strax efter det lämnade de butiken och passerade larmbågen – och larmet gick. De flydde ut på parkeringen utanför med personalen tätt efter sig. Där hinner de ifatt dem och efter mycket ordväxling följer de fyra personerna med in igen. När de passerar entrén ljuder larmet åter och man ber dem därför att passera en och en.
En av dem, en 16-årig flicka, vägrar in i det sista och får hjälp av pojken i sällskapet att hålla undan personalen från henne. Flickan blir även mycket aggressiv och börjar bråka. Pojken och flickan rusar sen åter ut på parkeringen tätt följda av butikspersonalen. Flickan lyckas dock komma undan, men bara sekunder senare anländer polispatrullen och guidas av människor som befinner sig utanför, som sett flickan springa iväg mot Kristinavägen. Kort därefter grips hon i närheten av Flugparken. Stöldgodset bestod av en T-shirt, en barntröja samt strumpor.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.