På rekordsnabb tid har Eva Svärd etablerat konceptet ”matkasse” i Lindesberg. Företaget får fler och fler privatkunder som Eva levererar ”vardagslyx” till i form av recept och råvaror till fem middagar för hela familjen. Nu har hon dessutom kryddat konceptet med att rekrytera kändiskocken Mattias Larsson, Fredagskocken på Mix Megapol. Från och med i vår kommer han komponera recepten åt hennes kunder.-Det är fantastiskt roligt att han nappade på idén, säger Eva.
Fenomenet med så kallade ”matkassar” har dykt upp på många håll i landet och sedan i slutet av 2010 finns det även i Lindesberg i Eva Svärds regi. Under den korta etableringstiden har företaget vuxit riktigt snabbt och leveranserna går idag till ett 10-tal orter varav majoriteten finns inom den egna kommunen. Men en etablering har även skett i en handfull Värmlandskommuner och ännu fler är på gång där.
Idén att leverera matkassar i Lindesberg, fick Eva när hon och maken Thomas själva befann sig i en situation där tid för matlagning och besök i matbutikerna var en bristvara.
-Vi hade helt enkelt inte tid och insåg då att det inte finns några sådana här alternativ, som det gör i andra städer. Det här var för ungefär ett år sedan och det blev också början på etableringen, förklarar hon.
Under startsträckan komponerade hon och maken ihop ett par ”testkassar” som ett tiotal vänner och bekanta fick prova på. Efter en månad ställde hon dem mot väggen – och responsen var god. Matkassen var därmed färdig att levereras i skarpt läge.
-Det har fungerat väldigt bra och jag är så nöjd med det samarbete vi har med Hemköp i Lindesberg. De plockar ihop råvarorna åt oss, sedan hämtar vi upp kassarna och kör själva ut dem till våra kunder, berättar Eva.
Men att luta sig tillbaka och ta framgångarna med ro, det är inte hennes grej. Istället gasar hon på i ännu högre tempo. Nästa steg blir att ”krydda till” recepten.
-Ja, jag har fått klart med ett samarbete med en kändiskock: Mattias Larsson, eller ”Fredagskocken” som han kallas. De som lyssnar på Mix Megapol på fredagarna känner säkert till honom, ler Eva.
Mattias kommer från och med vecka 16 att stå som manusförfattare åt Evas matkasse.
-Han kommer att skriva recepten. Det är fantastiskt roligt att han nappade på den här idén, säger hon.
Eva sprang på Mattias när Mix Megapol arrangerade den stora tjejkvällen på Färjestadstravet tidigare i år.
-Jag var där och jobbade in matkassen, så gick jag fram till honom och sa:
”-Jag har en idé.”
Han svarade:
”-Härligt! Ring mig i veckan”.
Eva kontaktade honom veckan efter och förklarade sin idé för honom.
-Han tyckte det lät jätteroligt och tackade ja direkt, så om ett par veckor kör jag igång med hans medverkan i matkassarna. Det skall bli skoj att höra kundernas respons på det nya inslaget, avslutar hon.
Evas matkasse på nätet
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.