På rekordsnabb tid har Eva Svärd etablerat konceptet ”matkasse” i Lindesberg. Företaget får fler och fler privatkunder som Eva levererar ”vardagslyx” till i form av recept och råvaror till fem middagar för hela familjen. Nu har hon dessutom kryddat konceptet med att rekrytera kändiskocken Mattias Larsson, Fredagskocken på Mix Megapol. Från och med i vår kommer han komponera recepten åt hennes kunder.-Det är fantastiskt roligt att han nappade på idén, säger Eva.
Fenomenet med så kallade ”matkassar” har dykt upp på många håll i landet och sedan i slutet av 2010 finns det även i Lindesberg i Eva Svärds regi. Under den korta etableringstiden har företaget vuxit riktigt snabbt och leveranserna går idag till ett 10-tal orter varav majoriteten finns inom den egna kommunen. Men en etablering har även skett i en handfull Värmlandskommuner och ännu fler är på gång där.
Idén att leverera matkassar i Lindesberg, fick Eva när hon och maken Thomas själva befann sig i en situation där tid för matlagning och besök i matbutikerna var en bristvara.
-Vi hade helt enkelt inte tid och insåg då att det inte finns några sådana här alternativ, som det gör i andra städer. Det här var för ungefär ett år sedan och det blev också början på etableringen, förklarar hon.
Under startsträckan komponerade hon och maken ihop ett par ”testkassar” som ett tiotal vänner och bekanta fick prova på. Efter en månad ställde hon dem mot väggen – och responsen var god. Matkassen var därmed färdig att levereras i skarpt läge.
-Det har fungerat väldigt bra och jag är så nöjd med det samarbete vi har med Hemköp i Lindesberg. De plockar ihop råvarorna åt oss, sedan hämtar vi upp kassarna och kör själva ut dem till våra kunder, berättar Eva.
Men att luta sig tillbaka och ta framgångarna med ro, det är inte hennes grej. Istället gasar hon på i ännu högre tempo. Nästa steg blir att ”krydda till” recepten.
-Ja, jag har fått klart med ett samarbete med en kändiskock: Mattias Larsson, eller ”Fredagskocken” som han kallas. De som lyssnar på Mix Megapol på fredagarna känner säkert till honom, ler Eva.
Mattias kommer från och med vecka 16 att stå som manusförfattare åt Evas matkasse.
-Han kommer att skriva recepten. Det är fantastiskt roligt att han nappade på den här idén, säger hon.
Eva sprang på Mattias när Mix Megapol arrangerade den stora tjejkvällen på Färjestadstravet tidigare i år.
-Jag var där och jobbade in matkassen, så gick jag fram till honom och sa:
”-Jag har en idé.”
Han svarade:
”-Härligt! Ring mig i veckan”.
Eva kontaktade honom veckan efter och förklarade sin idé för honom.
-Han tyckte det lät jätteroligt och tackade ja direkt, så om ett par veckor kör jag igång med hans medverkan i matkassarna. Det skall bli skoj att höra kundernas respons på det nya inslaget, avslutar hon.
Evas matkasse på nätet
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.