På rekordsnabb tid har Eva Svärd etablerat konceptet ”matkasse” i Lindesberg. Företaget får fler och fler privatkunder som Eva levererar ”vardagslyx” till i form av recept och råvaror till fem middagar för hela familjen. Nu har hon dessutom kryddat konceptet med att rekrytera kändiskocken Mattias Larsson, Fredagskocken på Mix Megapol. Från och med i vår kommer han komponera recepten åt hennes kunder.-Det är fantastiskt roligt att han nappade på idén, säger Eva.
Fenomenet med så kallade ”matkassar” har dykt upp på många håll i landet och sedan i slutet av 2010 finns det även i Lindesberg i Eva Svärds regi. Under den korta etableringstiden har företaget vuxit riktigt snabbt och leveranserna går idag till ett 10-tal orter varav majoriteten finns inom den egna kommunen. Men en etablering har även skett i en handfull Värmlandskommuner och ännu fler är på gång där.
Idén att leverera matkassar i Lindesberg, fick Eva när hon och maken Thomas själva befann sig i en situation där tid för matlagning och besök i matbutikerna var en bristvara.
-Vi hade helt enkelt inte tid och insåg då att det inte finns några sådana här alternativ, som det gör i andra städer. Det här var för ungefär ett år sedan och det blev också början på etableringen, förklarar hon.
Under startsträckan komponerade hon och maken ihop ett par ”testkassar” som ett tiotal vänner och bekanta fick prova på. Efter en månad ställde hon dem mot väggen – och responsen var god. Matkassen var därmed färdig att levereras i skarpt läge.
-Det har fungerat väldigt bra och jag är så nöjd med det samarbete vi har med Hemköp i Lindesberg. De plockar ihop råvarorna åt oss, sedan hämtar vi upp kassarna och kör själva ut dem till våra kunder, berättar Eva.
Men att luta sig tillbaka och ta framgångarna med ro, det är inte hennes grej. Istället gasar hon på i ännu högre tempo. Nästa steg blir att ”krydda till” recepten.
-Ja, jag har fått klart med ett samarbete med en kändiskock: Mattias Larsson, eller ”Fredagskocken” som han kallas. De som lyssnar på Mix Megapol på fredagarna känner säkert till honom, ler Eva.
Mattias kommer från och med vecka 16 att stå som manusförfattare åt Evas matkasse.
-Han kommer att skriva recepten. Det är fantastiskt roligt att han nappade på den här idén, säger hon.
Eva sprang på Mattias när Mix Megapol arrangerade den stora tjejkvällen på Färjestadstravet tidigare i år.
-Jag var där och jobbade in matkassen, så gick jag fram till honom och sa:
”-Jag har en idé.”
Han svarade:
”-Härligt! Ring mig i veckan”.
Eva kontaktade honom veckan efter och förklarade sin idé för honom.
-Han tyckte det lät jätteroligt och tackade ja direkt, så om ett par veckor kör jag igång med hans medverkan i matkassarna. Det skall bli skoj att höra kundernas respons på det nya inslaget, avslutar hon.
Evas matkasse på nätet
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.