Gamla Cavabfastigheten på industriområdet har fått ny ägare. Kommunen annonserade ut lokalen vid midsommar och fick ganska snart kontakt med flera spekulanter. Nu står det dock klart att det blivit Ragnarssons Bil & Maskin som tar över kontraktet från kommunen.
-Det är jättebra att det blir aktivitet i lokalen igen. Det är inte bra med tomma industrilokaler som ger negativ klang över kommunen, kommenterar Lindesbergs kommunalråd, Anders Ceder, den dagsfärska affären.
Bilskrot inomhus?
Vad som kommer att hända med industrilokalen är dock ännu inte helt klart. Det finns många vägar att gå, menar Göran Ragnarsson. Men det är inte helt osannolikt att hela verksamheten flyttas dit i framtiden och drivs helt inomhus tillskillnad från idag.
-Det blir ju hela tiden hårdare miljökrav för hur man ska förvara skrotade bilar, så det skulle vara en bra lösning att lägga hela verksamheten inomhus. Men det är något som ligger ett par år i framtiden, säger Göran.
Idag hyrs nämligen delar av lokalen av ett annat företag, som har ett tvåårskontrakt. Detta ska få löpa ut först innan Ragnarssons Bil & Maskin möjligtvis flyttar in.
-Tillsvidare ska vi ta och se över byggnaden lite grann. Dessutom kommer vi börja förvara våra maskiner där.
På frågan vad man fått betala för industribyggnaden skrattar Göran gott och kommenterar:
-Det lär väl snart bli offentligt ändå, så det behöver jag nog inte säga nu.
Från och med den 1 oktober kommer Ragnarssons Bil & Maskin AB stå som ny ägare av industribyggnaden.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.