Gamla Cavabfastigheten på industriområdet har fått ny ägare. Kommunen annonserade ut lokalen vid midsommar och fick ganska snart kontakt med flera spekulanter. Nu står det dock klart att det blivit Ragnarssons Bil & Maskin som tar över kontraktet från kommunen.
-Det är jättebra att det blir aktivitet i lokalen igen. Det är inte bra med tomma industrilokaler som ger negativ klang över kommunen, kommenterar Lindesbergs kommunalråd, Anders Ceder, den dagsfärska affären.
Bilskrot inomhus?
Vad som kommer att hända med industrilokalen är dock ännu inte helt klart. Det finns många vägar att gå, menar Göran Ragnarsson. Men det är inte helt osannolikt att hela verksamheten flyttas dit i framtiden och drivs helt inomhus tillskillnad från idag.
-Det blir ju hela tiden hårdare miljökrav för hur man ska förvara skrotade bilar, så det skulle vara en bra lösning att lägga hela verksamheten inomhus. Men det är något som ligger ett par år i framtiden, säger Göran.
Idag hyrs nämligen delar av lokalen av ett annat företag, som har ett tvåårskontrakt. Detta ska få löpa ut först innan Ragnarssons Bil & Maskin möjligtvis flyttar in.
-Tillsvidare ska vi ta och se över byggnaden lite grann. Dessutom kommer vi börja förvara våra maskiner där.
På frågan vad man fått betala för industribyggnaden skrattar Göran gott och kommenterar:
-Det lär väl snart bli offentligt ändå, så det behöver jag nog inte säga nu.
Från och med den 1 oktober kommer Ragnarssons Bil & Maskin AB stå som ny ägare av industribyggnaden.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.