Gamla Cavabfastigheten på industriområdet har fått ny ägare. Kommunen annonserade ut lokalen vid midsommar och fick ganska snart kontakt med flera spekulanter. Nu står det dock klart att det blivit Ragnarssons Bil & Maskin som tar över kontraktet från kommunen.
-Det är jättebra att det blir aktivitet i lokalen igen. Det är inte bra med tomma industrilokaler som ger negativ klang över kommunen, kommenterar Lindesbergs kommunalråd, Anders Ceder, den dagsfärska affären.
Bilskrot inomhus?
Vad som kommer att hända med industrilokalen är dock ännu inte helt klart. Det finns många vägar att gå, menar Göran Ragnarsson. Men det är inte helt osannolikt att hela verksamheten flyttas dit i framtiden och drivs helt inomhus tillskillnad från idag.
-Det blir ju hela tiden hårdare miljökrav för hur man ska förvara skrotade bilar, så det skulle vara en bra lösning att lägga hela verksamheten inomhus. Men det är något som ligger ett par år i framtiden, säger Göran.
Idag hyrs nämligen delar av lokalen av ett annat företag, som har ett tvåårskontrakt. Detta ska få löpa ut först innan Ragnarssons Bil & Maskin möjligtvis flyttar in.
-Tillsvidare ska vi ta och se över byggnaden lite grann. Dessutom kommer vi börja förvara våra maskiner där.
På frågan vad man fått betala för industribyggnaden skrattar Göran gott och kommenterar:
-Det lär väl snart bli offentligt ändå, så det behöver jag nog inte säga nu.
Från och med den 1 oktober kommer Ragnarssons Bil & Maskin AB stå som ny ägare av industribyggnaden.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.