Gamla Cavabfastigheten på industriområdet har fått ny ägare. Kommunen annonserade ut lokalen vid midsommar och fick ganska snart kontakt med flera spekulanter. Nu står det dock klart att det blivit Ragnarssons Bil & Maskin som tar över kontraktet från kommunen.
-Det är jättebra att det blir aktivitet i lokalen igen. Det är inte bra med tomma industrilokaler som ger negativ klang över kommunen, kommenterar Lindesbergs kommunalråd, Anders Ceder, den dagsfärska affären.
Bilskrot inomhus?
Vad som kommer att hända med industrilokalen är dock ännu inte helt klart. Det finns många vägar att gå, menar Göran Ragnarsson. Men det är inte helt osannolikt att hela verksamheten flyttas dit i framtiden och drivs helt inomhus tillskillnad från idag.
-Det blir ju hela tiden hårdare miljökrav för hur man ska förvara skrotade bilar, så det skulle vara en bra lösning att lägga hela verksamheten inomhus. Men det är något som ligger ett par år i framtiden, säger Göran.
Idag hyrs nämligen delar av lokalen av ett annat företag, som har ett tvåårskontrakt. Detta ska få löpa ut först innan Ragnarssons Bil & Maskin möjligtvis flyttar in.
-Tillsvidare ska vi ta och se över byggnaden lite grann. Dessutom kommer vi börja förvara våra maskiner där.
På frågan vad man fått betala för industribyggnaden skrattar Göran gott och kommenterar:
-Det lär väl snart bli offentligt ändå, så det behöver jag nog inte säga nu.
Från och med den 1 oktober kommer Ragnarssons Bil & Maskin AB stå som ny ägare av industribyggnaden.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.