Lindesbergs VVS bygger ut på både bredden och höjden. Deras befintliga lokal kommer nu att få en påbyggnad om 120 kvm i två plan. Jörgen och Alf har anledning att vara glada eftersom firman, trots branschen, inte ser ut att behöva möta några besvärliga krökar i framtiden. Tvärtom är det raka rör och massor av arbeten som råder.
Flera företag i Lindesberg bygger ut – och t o m bygger helt nytt. Detta är ett mycket gott tecken på att näringslivet mår bra. Senaste firman i raden att bygga ut är Lindesbergs VVS på Idrottsvägen.
Firman startade Jörgen och Alf år 2000, då tog de över dåvarande ”Hasses Rör” och etablerade ett nytt firmanamn. Sedan dess har ett antal rörmetrar avverkats och idag har man faktiskt hela 18 man på lönelistan. Men det skulle egentligen behövas ännu fler för att hinna med, förklarar de.
-Det är jobbigt att hinna med allt, vi arbetar ju i en bransch där det tyvärr råder brist på utbildade montörer. Det skulle behövas att många fler unga människor utbildade sig i yrket, konstaterar Alf Karlkvist.
De få ungdomar som ändå gör detta yrkesval är helt enkelt inte tillräckligt.
-Tyvärr räcker inte det till för att möta upp framtidens behov, säger Jörgen.
Lindesbergs VVS har fullt upp att hinna med allt som det är idag. Och för att göra arbetet så effektivt som bara möjligt, så har man faktiskt numera två alldeles egna elektriker anställda i firman.
-Det underlättar väldigt mycket eftersom många arbeten idag innebär att man behöver en elektriker närvarande. Vi hade visserligen ett gott samarbete med elfirmorna förut, men de har ju sitt att ta itu med också, det innebar en viss väntetid ibland. Nu kan vi själva avsluta alla arbeten utan dröjsmål, förklarar Alf.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.