Lindesbergs VVS bygger ut på både bredden och höjden. Deras befintliga lokal kommer nu att få en påbyggnad om 120 kvm i två plan. Jörgen och Alf har anledning att vara glada eftersom firman, trots branschen, inte ser ut att behöva möta några besvärliga krökar i framtiden. Tvärtom är det raka rör och massor av arbeten som råder.
Flera företag i Lindesberg bygger ut – och t o m bygger helt nytt. Detta är ett mycket gott tecken på att näringslivet mår bra. Senaste firman i raden att bygga ut är Lindesbergs VVS på Idrottsvägen.
Firman startade Jörgen och Alf år 2000, då tog de över dåvarande ”Hasses Rör” och etablerade ett nytt firmanamn. Sedan dess har ett antal rörmetrar avverkats och idag har man faktiskt hela 18 man på lönelistan. Men det skulle egentligen behövas ännu fler för att hinna med, förklarar de.
-Det är jobbigt att hinna med allt, vi arbetar ju i en bransch där det tyvärr råder brist på utbildade montörer. Det skulle behövas att många fler unga människor utbildade sig i yrket, konstaterar Alf Karlkvist.
De få ungdomar som ändå gör detta yrkesval är helt enkelt inte tillräckligt.
-Tyvärr räcker inte det till för att möta upp framtidens behov, säger Jörgen.
Lindesbergs VVS har fullt upp att hinna med allt som det är idag. Och för att göra arbetet så effektivt som bara möjligt, så har man faktiskt numera två alldeles egna elektriker anställda i firman.
-Det underlättar väldigt mycket eftersom många arbeten idag innebär att man behöver en elektriker närvarande. Vi hade visserligen ett gott samarbete med elfirmorna förut, men de har ju sitt att ta itu med också, det innebar en viss väntetid ibland. Nu kan vi själva avsluta alla arbeten utan dröjsmål, förklarar Alf.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.