Lindesbergs VVS bygger ut på både bredden och höjden. Deras befintliga lokal kommer nu att få en påbyggnad om 120 kvm i två plan. Jörgen och Alf har anledning att vara glada eftersom firman, trots branschen, inte ser ut att behöva möta några besvärliga krökar i framtiden. Tvärtom är det raka rör och massor av arbeten som råder.
Flera företag i Lindesberg bygger ut – och t o m bygger helt nytt. Detta är ett mycket gott tecken på att näringslivet mår bra. Senaste firman i raden att bygga ut är Lindesbergs VVS på Idrottsvägen.
Firman startade Jörgen och Alf år 2000, då tog de över dåvarande ”Hasses Rör” och etablerade ett nytt firmanamn. Sedan dess har ett antal rörmetrar avverkats och idag har man faktiskt hela 18 man på lönelistan. Men det skulle egentligen behövas ännu fler för att hinna med, förklarar de.
-Det är jobbigt att hinna med allt, vi arbetar ju i en bransch där det tyvärr råder brist på utbildade montörer. Det skulle behövas att många fler unga människor utbildade sig i yrket, konstaterar Alf Karlkvist.
De få ungdomar som ändå gör detta yrkesval är helt enkelt inte tillräckligt.
-Tyvärr räcker inte det till för att möta upp framtidens behov, säger Jörgen.
Lindesbergs VVS har fullt upp att hinna med allt som det är idag. Och för att göra arbetet så effektivt som bara möjligt, så har man faktiskt numera två alldeles egna elektriker anställda i firman.
-Det underlättar väldigt mycket eftersom många arbeten idag innebär att man behöver en elektriker närvarande. Vi hade visserligen ett gott samarbete med elfirmorna förut, men de har ju sitt att ta itu med också, det innebar en viss väntetid ibland. Nu kan vi själva avsluta alla arbeten utan dröjsmål, förklarar Alf.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.