Lindesbergs VVS bygger ut på både bredden och höjden. Deras befintliga lokal kommer nu att få en påbyggnad om 120 kvm i två plan. Jörgen och Alf har anledning att vara glada eftersom firman, trots branschen, inte ser ut att behöva möta några besvärliga krökar i framtiden. Tvärtom är det raka rör och massor av arbeten som råder.
Flera företag i Lindesberg bygger ut – och t o m bygger helt nytt. Detta är ett mycket gott tecken på att näringslivet mår bra. Senaste firman i raden att bygga ut är Lindesbergs VVS på Idrottsvägen.
Firman startade Jörgen och Alf år 2000, då tog de över dåvarande ”Hasses Rör” och etablerade ett nytt firmanamn. Sedan dess har ett antal rörmetrar avverkats och idag har man faktiskt hela 18 man på lönelistan. Men det skulle egentligen behövas ännu fler för att hinna med, förklarar de.
-Det är jobbigt att hinna med allt, vi arbetar ju i en bransch där det tyvärr råder brist på utbildade montörer. Det skulle behövas att många fler unga människor utbildade sig i yrket, konstaterar Alf Karlkvist.
De få ungdomar som ändå gör detta yrkesval är helt enkelt inte tillräckligt.
-Tyvärr räcker inte det till för att möta upp framtidens behov, säger Jörgen.
Lindesbergs VVS har fullt upp att hinna med allt som det är idag. Och för att göra arbetet så effektivt som bara möjligt, så har man faktiskt numera två alldeles egna elektriker anställda i firman.
-Det underlättar väldigt mycket eftersom många arbeten idag innebär att man behöver en elektriker närvarande. Vi hade visserligen ett gott samarbete med elfirmorna förut, men de har ju sitt att ta itu med också, det innebar en viss väntetid ibland. Nu kan vi själva avsluta alla arbeten utan dröjsmål, förklarar Alf.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.