30 kilo räkor i en stor träbåt får Arenakrogen att lukta friskt av skaldjur och sommar. Utsikten över Lindessjön gör sannerligen inte saken sämre. Ikväll hade man premiär för restaurangens stora räkfrossa och det fortsätter i samma stil som vid deras quizaftnar; fullbokat och fullsatt till sin yttersta grad.
För räkälskaren är en onsdagskväll på Arenakrogen given. Ikväll hade räkfrossan premiär och fortsätter sedan en gång i veckan fram till 28-29 augusti. De två dagarna avslutar man med en grand final, en stor skaldjursbuffé som heter duga.
– Då laddar vi på, inte bara med räkor, utan också med havskräftor, musslor och bläckfiskringar, berättar restaurangens Elof Elvenäs som har lite svårt att hålla sig i styr ikväll, det rycker nämligen i quiztarmen.
– Jag får hålla mig lugn ikväll men det är svårt, det vore roligt att köra en Quiz med dem. Det är det roligaste jag har gjort, men nu får vi vänta till hösten, skrattar Elof.
Bokningarna för kvällen ramlade in tidigt i våras och i början av april var det fullbokat.
– Det började ringa redan i mars för att de inte fick plats i fjol, så det är ett lyckat koncept som vi aldrig tänker släppa, kommenterar Anita Elvenäs.
110 personer sitter utspridda vid borden och nästa onsdag är det redan 102 platser tagna. Det är tredje säsongen för räkbuffén och populariteten bara växer och växer.
– Räkfrossan håller i sig, konstaterar Elof och fortsätter:
– Man blir ju förstås lite rädd att man ska tappa, men det ser verkligen inte ut så. Det har nog blivit en snackis det här med, det går i folkmun. Jag hoppas ju och tror att man har märkt att vi har kvalité här, att man känner att vi har bra mat, att det är bra service och trevligt. Och det är roligt att det är alla åldrar som är här, det är unga, medelålders och äldre, härligt!
Vid det välfyllda buffébordet har räkorna fått den självklara hedersplatsen i en tjusig och stor träbåt. Den kommer långväga ifrån och hör vanligtvis hemma i vår huvudstad.
– Vi åker till Stockholm och hyr den här räkbåten, vi var upp i förra veckan och hämtade den. Till början laddade vi på med 30 kilo räkor och det går nog åt 30-40 kilo per gång. Vi har väldigt bra kvalité, det är riktigt bra räkor. Sedan har vi västerbottenpaj, ett stort salladsbord och lite olika ostar, berättar Elof.

Precis innan öppning: laddat och redo för gäster. Privat foto.
Platsen är inte heller helt dum för räkfest, snarare optimal, och paret tror att många förknippar vattnet utanför fönstret med skaldjur.
– Miljön här, vattnet utanför, och lindesbergare älskar räkor helt enkelt, säger Anita.
Anita hoppas på att vädret snart ska tillåta användning av den generösa uteserveringen. För det är svårslaget att sitta utomhus i sommarvärmen, förtära räkor med utsikt över en blank Lindessjö. Anita fortsätter:
– Vi har 70 platser där ute, så vi har varit 170 stycken någon vända.
– Det är rekordet!, tillägger Elof.
Räkfrossa går att boka varje onsdag under sommaren, fram till och med den 19 augusti, därefter Grand Finalen fredag den 28 augusti och lördag 29 augusti.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.