30 kilo räkor i en stor träbåt får Arenakrogen att lukta friskt av skaldjur och sommar. Utsikten över Lindessjön gör sannerligen inte saken sämre. Ikväll hade man premiär för restaurangens stora räkfrossa och det fortsätter i samma stil som vid deras quizaftnar; fullbokat och fullsatt till sin yttersta grad.
För räkälskaren är en onsdagskväll på Arenakrogen given. Ikväll hade räkfrossan premiär och fortsätter sedan en gång i veckan fram till 28-29 augusti. De två dagarna avslutar man med en grand final, en stor skaldjursbuffé som heter duga.
– Då laddar vi på, inte bara med räkor, utan också med havskräftor, musslor och bläckfiskringar, berättar restaurangens Elof Elvenäs som har lite svårt att hålla sig i styr ikväll, det rycker nämligen i quiztarmen.
– Jag får hålla mig lugn ikväll men det är svårt, det vore roligt att köra en Quiz med dem. Det är det roligaste jag har gjort, men nu får vi vänta till hösten, skrattar Elof.
Bokningarna för kvällen ramlade in tidigt i våras och i början av april var det fullbokat.
– Det började ringa redan i mars för att de inte fick plats i fjol, så det är ett lyckat koncept som vi aldrig tänker släppa, kommenterar Anita Elvenäs.
110 personer sitter utspridda vid borden och nästa onsdag är det redan 102 platser tagna. Det är tredje säsongen för räkbuffén och populariteten bara växer och växer.
– Räkfrossan håller i sig, konstaterar Elof och fortsätter:
– Man blir ju förstås lite rädd att man ska tappa, men det ser verkligen inte ut så. Det har nog blivit en snackis det här med, det går i folkmun. Jag hoppas ju och tror att man har märkt att vi har kvalité här, att man känner att vi har bra mat, att det är bra service och trevligt. Och det är roligt att det är alla åldrar som är här, det är unga, medelålders och äldre, härligt!
Vid det välfyllda buffébordet har räkorna fått den självklara hedersplatsen i en tjusig och stor träbåt. Den kommer långväga ifrån och hör vanligtvis hemma i vår huvudstad.
– Vi åker till Stockholm och hyr den här räkbåten, vi var upp i förra veckan och hämtade den. Till början laddade vi på med 30 kilo räkor och det går nog åt 30-40 kilo per gång. Vi har väldigt bra kvalité, det är riktigt bra räkor. Sedan har vi västerbottenpaj, ett stort salladsbord och lite olika ostar, berättar Elof.

Precis innan öppning: laddat och redo för gäster. Privat foto.
Platsen är inte heller helt dum för räkfest, snarare optimal, och paret tror att många förknippar vattnet utanför fönstret med skaldjur.
– Miljön här, vattnet utanför, och lindesbergare älskar räkor helt enkelt, säger Anita.
Anita hoppas på att vädret snart ska tillåta användning av den generösa uteserveringen. För det är svårslaget att sitta utomhus i sommarvärmen, förtära räkor med utsikt över en blank Lindessjö. Anita fortsätter:
– Vi har 70 platser där ute, så vi har varit 170 stycken någon vända.
– Det är rekordet!, tillägger Elof.
Räkfrossa går att boka varje onsdag under sommaren, fram till och med den 19 augusti, därefter Grand Finalen fredag den 28 augusti och lördag 29 augusti.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.