30 kilo räkor i en stor träbåt får Arenakrogen att lukta friskt av skaldjur och sommar. Utsikten över Lindessjön gör sannerligen inte saken sämre. Ikväll hade man premiär för restaurangens stora räkfrossa och det fortsätter i samma stil som vid deras quizaftnar; fullbokat och fullsatt till sin yttersta grad.
För räkälskaren är en onsdagskväll på Arenakrogen given. Ikväll hade räkfrossan premiär och fortsätter sedan en gång i veckan fram till 28-29 augusti. De två dagarna avslutar man med en grand final, en stor skaldjursbuffé som heter duga.
– Då laddar vi på, inte bara med räkor, utan också med havskräftor, musslor och bläckfiskringar, berättar restaurangens Elof Elvenäs som har lite svårt att hålla sig i styr ikväll, det rycker nämligen i quiztarmen.
– Jag får hålla mig lugn ikväll men det är svårt, det vore roligt att köra en Quiz med dem. Det är det roligaste jag har gjort, men nu får vi vänta till hösten, skrattar Elof.
Bokningarna för kvällen ramlade in tidigt i våras och i början av april var det fullbokat.
– Det började ringa redan i mars för att de inte fick plats i fjol, så det är ett lyckat koncept som vi aldrig tänker släppa, kommenterar Anita Elvenäs.
110 personer sitter utspridda vid borden och nästa onsdag är det redan 102 platser tagna. Det är tredje säsongen för räkbuffén och populariteten bara växer och växer.
– Räkfrossan håller i sig, konstaterar Elof och fortsätter:
– Man blir ju förstås lite rädd att man ska tappa, men det ser verkligen inte ut så. Det har nog blivit en snackis det här med, det går i folkmun. Jag hoppas ju och tror att man har märkt att vi har kvalité här, att man känner att vi har bra mat, att det är bra service och trevligt. Och det är roligt att det är alla åldrar som är här, det är unga, medelålders och äldre, härligt!
Vid det välfyllda buffébordet har räkorna fått den självklara hedersplatsen i en tjusig och stor träbåt. Den kommer långväga ifrån och hör vanligtvis hemma i vår huvudstad.
– Vi åker till Stockholm och hyr den här räkbåten, vi var upp i förra veckan och hämtade den. Till början laddade vi på med 30 kilo räkor och det går nog åt 30-40 kilo per gång. Vi har väldigt bra kvalité, det är riktigt bra räkor. Sedan har vi västerbottenpaj, ett stort salladsbord och lite olika ostar, berättar Elof.

Precis innan öppning: laddat och redo för gäster. Privat foto.
Platsen är inte heller helt dum för räkfest, snarare optimal, och paret tror att många förknippar vattnet utanför fönstret med skaldjur.
– Miljön här, vattnet utanför, och lindesbergare älskar räkor helt enkelt, säger Anita.
Anita hoppas på att vädret snart ska tillåta användning av den generösa uteserveringen. För det är svårslaget att sitta utomhus i sommarvärmen, förtära räkor med utsikt över en blank Lindessjö. Anita fortsätter:
– Vi har 70 platser där ute, så vi har varit 170 stycken någon vända.
– Det är rekordet!, tillägger Elof.
Räkfrossa går att boka varje onsdag under sommaren, fram till och med den 19 augusti, därefter Grand Finalen fredag den 28 augusti och lördag 29 augusti.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.