30 kilo räkor i en stor träbåt får Arenakrogen att lukta friskt av skaldjur och sommar. Utsikten över Lindessjön gör sannerligen inte saken sämre. Ikväll hade man premiär för restaurangens stora räkfrossa och det fortsätter i samma stil som vid deras quizaftnar; fullbokat och fullsatt till sin yttersta grad.
För räkälskaren är en onsdagskväll på Arenakrogen given. Ikväll hade räkfrossan premiär och fortsätter sedan en gång i veckan fram till 28-29 augusti. De två dagarna avslutar man med en grand final, en stor skaldjursbuffé som heter duga.
– Då laddar vi på, inte bara med räkor, utan också med havskräftor, musslor och bläckfiskringar, berättar restaurangens Elof Elvenäs som har lite svårt att hålla sig i styr ikväll, det rycker nämligen i quiztarmen.
– Jag får hålla mig lugn ikväll men det är svårt, det vore roligt att köra en Quiz med dem. Det är det roligaste jag har gjort, men nu får vi vänta till hösten, skrattar Elof.
Bokningarna för kvällen ramlade in tidigt i våras och i början av april var det fullbokat.
– Det började ringa redan i mars för att de inte fick plats i fjol, så det är ett lyckat koncept som vi aldrig tänker släppa, kommenterar Anita Elvenäs.
110 personer sitter utspridda vid borden och nästa onsdag är det redan 102 platser tagna. Det är tredje säsongen för räkbuffén och populariteten bara växer och växer.
– Räkfrossan håller i sig, konstaterar Elof och fortsätter:
– Man blir ju förstås lite rädd att man ska tappa, men det ser verkligen inte ut så. Det har nog blivit en snackis det här med, det går i folkmun. Jag hoppas ju och tror att man har märkt att vi har kvalité här, att man känner att vi har bra mat, att det är bra service och trevligt. Och det är roligt att det är alla åldrar som är här, det är unga, medelålders och äldre, härligt!
Vid det välfyllda buffébordet har räkorna fått den självklara hedersplatsen i en tjusig och stor träbåt. Den kommer långväga ifrån och hör vanligtvis hemma i vår huvudstad.
– Vi åker till Stockholm och hyr den här räkbåten, vi var upp i förra veckan och hämtade den. Till början laddade vi på med 30 kilo räkor och det går nog åt 30-40 kilo per gång. Vi har väldigt bra kvalité, det är riktigt bra räkor. Sedan har vi västerbottenpaj, ett stort salladsbord och lite olika ostar, berättar Elof.

Precis innan öppning: laddat och redo för gäster. Privat foto.
Platsen är inte heller helt dum för räkfest, snarare optimal, och paret tror att många förknippar vattnet utanför fönstret med skaldjur.
– Miljön här, vattnet utanför, och lindesbergare älskar räkor helt enkelt, säger Anita.
Anita hoppas på att vädret snart ska tillåta användning av den generösa uteserveringen. För det är svårslaget att sitta utomhus i sommarvärmen, förtära räkor med utsikt över en blank Lindessjö. Anita fortsätter:
– Vi har 70 platser där ute, så vi har varit 170 stycken någon vända.
– Det är rekordet!, tillägger Elof.
Räkfrossa går att boka varje onsdag under sommaren, fram till och med den 19 augusti, därefter Grand Finalen fredag den 28 augusti och lördag 29 augusti.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.