Under den gångna helgen kördes den femte av totalt sex deltävlingar i Rally-SM. Mats Jonsson och Johnny Johansson såg redan då till att säkra det 17:e SM-guldet.-Det känns skönt, kommenterar Johansson.
Rallyduon kör i klassen Trimmat 4WD och har en av rallyts äldsta bilar. Men den högteknologi som närmaste konkurrenterna bröstar upp sig med, verkar inte rå på deras rutin. Team Jonssons meritlista för i år lyder tre förstaplaceringar och två andraplaceringar. Totalt har man skrapat ihop 69 poäng. Deras närmaste konkurrent Eddie Hörbing stannade på 42 poäng.
-Han hade dock övertaget där ett tag, efter tre körda tävlingar. Sedan vände det igen, kommenterar Johnny Johansson.
Den femte deltävlingen avgjordes i Linköping och fortlöpte relativt odramatiskt från start till mål. Mats och Johnny gick in mot målgången som klara vinnare – men stötte på ett problem som höll på att kosta dem hela racet. För att officiellt ”gå i mål” skall vinnarbilen köra upp på en ramp, själva målgången. Men när vinnarna skulle upp och glänsa så valde deras bil (som hängt med sedan 1998) att ta helg.
-När vi skulle köra upp tittade Mats på mig och sa att växellådan hade låst sig. Jag trodde naturligtvis att han skojade med mig, men efter en stund insåg jag att det var allvar. Vilken katastrof, säger Johnny.
Teamet hade nu åtta minuter på sig att ta sig upp på rampen för att gå i mål.
-Vi höll på och grejade bra länge, sedan försökte vi skjuta på. Enligt regelverket får vi inte ta hjälp av någon, så det var jag och Mats som fick skjuta på. Jag med min dåliga höft dessutom. Vi insåg dock att det skulle bli helt omöjligt att knuffa bilen upp på rampen, säger han.
Mats Jonsson gjorde några ytterligare försök att få i en växel – vilken som helst. Och det lyckades! Växellådan registrerade något – men till duon förvåning var det backen man hade fått liv i.
-Så vi backade upp för rampen och i mål, skrattar han.
-Det är nog första gången det har hänt i rallyt, tillägger han.
Efter deltävlingen i Linköping, har man inte längre något att köra för. SM är ju redan avgjort. Det sista racet blir därför mer en uppvisning för sponsorer och fans och körs i Katrineholm om ett par veckor. Efter det är det inte bara teamets bil som skall få några reservdelar utbytta. Även Johnny skall in på verkstan.
-Jag skall in på en höftledsoperation. Höften är totalt utsliten och jag har svårt att röra mig och sedan värker det konstant också. För den som aldrig upplevt detta kan jag jämföra värken med tandvärk. Det skall bli riktigt skönt att få leden utbytt, säger Johansson.
Höften har dock inte stört honom i årets tävlingar.
-Nej, tvärtom faktiskt. Man sitter så väldigt nedkilad i stolen att värken inte längre är så kraftig. Men man kan ju inte sitta där hela dagarna, ler han.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.