Under den gångna helgen kördes den femte av totalt sex deltävlingar i Rally-SM. Mats Jonsson och Johnny Johansson såg redan då till att säkra det 17:e SM-guldet.-Det känns skönt, kommenterar Johansson.
Rallyduon kör i klassen Trimmat 4WD och har en av rallyts äldsta bilar. Men den högteknologi som närmaste konkurrenterna bröstar upp sig med, verkar inte rå på deras rutin. Team Jonssons meritlista för i år lyder tre förstaplaceringar och två andraplaceringar. Totalt har man skrapat ihop 69 poäng. Deras närmaste konkurrent Eddie Hörbing stannade på 42 poäng.
-Han hade dock övertaget där ett tag, efter tre körda tävlingar. Sedan vände det igen, kommenterar Johnny Johansson.
Den femte deltävlingen avgjordes i Linköping och fortlöpte relativt odramatiskt från start till mål. Mats och Johnny gick in mot målgången som klara vinnare – men stötte på ett problem som höll på att kosta dem hela racet. För att officiellt ”gå i mål” skall vinnarbilen köra upp på en ramp, själva målgången. Men när vinnarna skulle upp och glänsa så valde deras bil (som hängt med sedan 1998) att ta helg.
-När vi skulle köra upp tittade Mats på mig och sa att växellådan hade låst sig. Jag trodde naturligtvis att han skojade med mig, men efter en stund insåg jag att det var allvar. Vilken katastrof, säger Johnny.
Teamet hade nu åtta minuter på sig att ta sig upp på rampen för att gå i mål.
-Vi höll på och grejade bra länge, sedan försökte vi skjuta på. Enligt regelverket får vi inte ta hjälp av någon, så det var jag och Mats som fick skjuta på. Jag med min dåliga höft dessutom. Vi insåg dock att det skulle bli helt omöjligt att knuffa bilen upp på rampen, säger han.
Mats Jonsson gjorde några ytterligare försök att få i en växel – vilken som helst. Och det lyckades! Växellådan registrerade något – men till duon förvåning var det backen man hade fått liv i.
-Så vi backade upp för rampen och i mål, skrattar han.
-Det är nog första gången det har hänt i rallyt, tillägger han.
Efter deltävlingen i Linköping, har man inte längre något att köra för. SM är ju redan avgjort. Det sista racet blir därför mer en uppvisning för sponsorer och fans och körs i Katrineholm om ett par veckor. Efter det är det inte bara teamets bil som skall få några reservdelar utbytta. Även Johnny skall in på verkstan.
-Jag skall in på en höftledsoperation. Höften är totalt utsliten och jag har svårt att röra mig och sedan värker det konstant också. För den som aldrig upplevt detta kan jag jämföra värken med tandvärk. Det skall bli riktigt skönt att få leden utbytt, säger Johansson.
Höften har dock inte stört honom i årets tävlingar.
-Nej, tvärtom faktiskt. Man sitter så väldigt nedkilad i stolen att värken inte längre är så kraftig. Men man kan ju inte sitta där hela dagarna, ler han.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.