Under den gångna helgen kördes den femte av totalt sex deltävlingar i Rally-SM. Mats Jonsson och Johnny Johansson såg redan då till att säkra det 17:e SM-guldet.-Det känns skönt, kommenterar Johansson.
Rallyduon kör i klassen Trimmat 4WD och har en av rallyts äldsta bilar. Men den högteknologi som närmaste konkurrenterna bröstar upp sig med, verkar inte rå på deras rutin. Team Jonssons meritlista för i år lyder tre förstaplaceringar och två andraplaceringar. Totalt har man skrapat ihop 69 poäng. Deras närmaste konkurrent Eddie Hörbing stannade på 42 poäng.
-Han hade dock övertaget där ett tag, efter tre körda tävlingar. Sedan vände det igen, kommenterar Johnny Johansson.
Den femte deltävlingen avgjordes i Linköping och fortlöpte relativt odramatiskt från start till mål. Mats och Johnny gick in mot målgången som klara vinnare – men stötte på ett problem som höll på att kosta dem hela racet. För att officiellt ”gå i mål” skall vinnarbilen köra upp på en ramp, själva målgången. Men när vinnarna skulle upp och glänsa så valde deras bil (som hängt med sedan 1998) att ta helg.
-När vi skulle köra upp tittade Mats på mig och sa att växellådan hade låst sig. Jag trodde naturligtvis att han skojade med mig, men efter en stund insåg jag att det var allvar. Vilken katastrof, säger Johnny.
Teamet hade nu åtta minuter på sig att ta sig upp på rampen för att gå i mål.
-Vi höll på och grejade bra länge, sedan försökte vi skjuta på. Enligt regelverket får vi inte ta hjälp av någon, så det var jag och Mats som fick skjuta på. Jag med min dåliga höft dessutom. Vi insåg dock att det skulle bli helt omöjligt att knuffa bilen upp på rampen, säger han.
Mats Jonsson gjorde några ytterligare försök att få i en växel – vilken som helst. Och det lyckades! Växellådan registrerade något – men till duon förvåning var det backen man hade fått liv i.
-Så vi backade upp för rampen och i mål, skrattar han.
-Det är nog första gången det har hänt i rallyt, tillägger han.
Efter deltävlingen i Linköping, har man inte längre något att köra för. SM är ju redan avgjort. Det sista racet blir därför mer en uppvisning för sponsorer och fans och körs i Katrineholm om ett par veckor. Efter det är det inte bara teamets bil som skall få några reservdelar utbytta. Även Johnny skall in på verkstan.
-Jag skall in på en höftledsoperation. Höften är totalt utsliten och jag har svårt att röra mig och sedan värker det konstant också. För den som aldrig upplevt detta kan jag jämföra värken med tandvärk. Det skall bli riktigt skönt att få leden utbytt, säger Johansson.
Höften har dock inte stört honom i årets tävlingar.
-Nej, tvärtom faktiskt. Man sitter så väldigt nedkilad i stolen att värken inte längre är så kraftig. Men man kan ju inte sitta där hela dagarna, ler han.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.