Om en vecka arrangeras en stor trafiksäkerhetsdag i Kvarntorp och med på plats finns rallymästarna Mats Jonsson och Johnny Johansson, som kommer låta folk få åka med när Mats låter samtliga hästar i motorn gallopera fritt genom landskapet.-Mats kör precis som om det vore en tävling, så nog går det undan alltid, ler co-drivern Johnny Johansson.
Trafiksäkerhetsdagen i Kvartorp brukar locka ett 30-tal deltagare varje gång det arrangeras. Vissa kommer i syfte att utbilda sig i ämnet trafiksäkerhet, andra för själva upplevelsen. Det händer också att ett sällskap som håller svensexa eller möhippa dyker upp.
-I regel är det oftast män som lockas till den här trafikutbildningen, säkert 8 av 10, säger Johnny Johansson.
Det hela pågår i fem timmar och deltagarna får besöka tre olika stationer under dagen.
-Det är en väldigt intressant och viktig utbildning som Trafikcenter erbjuder under dessa fem timmar. Faktum är att jag själv fått ett samtal från en deltagare som hävdade att han lyckades undvika en älgkollision tack vare den här utbildningen, säger Johansson.
Deltagarna får alltså prova på scenariot ”viltolycka”, dvs ett broms- och undanmanöverstest som sker under realistiska förhållanden. En annan station låter föraren genomgå en halkkörning.
Men det är ändå upplevelsen med Mats Jonsson som alla pratar om.
-Vi låter ju folk åka med i rallybilen när Mats kör en avlyst rallysträcka och det är väldigt, väldigt uppskattat. Folk blir helt lyriska, ler Johnny Johansson.
För mer info: besök www.matsjonsson.com
Fotnot: Mats Jonsson och Johnny Johansson leder SM i sin klass och vann senast Sydsvenska Rallyt med bravur. Tre deltävlingar återstår i SM.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.