Om en vecka arrangeras en stor trafiksäkerhetsdag i Kvarntorp och med på plats finns rallymästarna Mats Jonsson och Johnny Johansson, som kommer låta folk få åka med när Mats låter samtliga hästar i motorn gallopera fritt genom landskapet.-Mats kör precis som om det vore en tävling, så nog går det undan alltid, ler co-drivern Johnny Johansson.
Trafiksäkerhetsdagen i Kvartorp brukar locka ett 30-tal deltagare varje gång det arrangeras. Vissa kommer i syfte att utbilda sig i ämnet trafiksäkerhet, andra för själva upplevelsen. Det händer också att ett sällskap som håller svensexa eller möhippa dyker upp.
-I regel är det oftast män som lockas till den här trafikutbildningen, säkert 8 av 10, säger Johnny Johansson.
Det hela pågår i fem timmar och deltagarna får besöka tre olika stationer under dagen.
-Det är en väldigt intressant och viktig utbildning som Trafikcenter erbjuder under dessa fem timmar. Faktum är att jag själv fått ett samtal från en deltagare som hävdade att han lyckades undvika en älgkollision tack vare den här utbildningen, säger Johansson.
Deltagarna får alltså prova på scenariot ”viltolycka”, dvs ett broms- och undanmanöverstest som sker under realistiska förhållanden. En annan station låter föraren genomgå en halkkörning.
Men det är ändå upplevelsen med Mats Jonsson som alla pratar om.
-Vi låter ju folk åka med i rallybilen när Mats kör en avlyst rallysträcka och det är väldigt, väldigt uppskattat. Folk blir helt lyriska, ler Johnny Johansson.
För mer info: besök www.matsjonsson.com
Fotnot: Mats Jonsson och Johnny Johansson leder SM i sin klass och vann senast Sydsvenska Rallyt med bravur. Tre deltävlingar återstår i SM.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand i en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja från pannan, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.