Om en vecka arrangeras en stor trafiksäkerhetsdag i Kvarntorp och med på plats finns rallymästarna Mats Jonsson och Johnny Johansson, som kommer låta folk få åka med när Mats låter samtliga hästar i motorn gallopera fritt genom landskapet.-Mats kör precis som om det vore en tävling, så nog går det undan alltid, ler co-drivern Johnny Johansson.
Trafiksäkerhetsdagen i Kvartorp brukar locka ett 30-tal deltagare varje gång det arrangeras. Vissa kommer i syfte att utbilda sig i ämnet trafiksäkerhet, andra för själva upplevelsen. Det händer också att ett sällskap som håller svensexa eller möhippa dyker upp.
-I regel är det oftast män som lockas till den här trafikutbildningen, säkert 8 av 10, säger Johnny Johansson.
Det hela pågår i fem timmar och deltagarna får besöka tre olika stationer under dagen.
-Det är en väldigt intressant och viktig utbildning som Trafikcenter erbjuder under dessa fem timmar. Faktum är att jag själv fått ett samtal från en deltagare som hävdade att han lyckades undvika en älgkollision tack vare den här utbildningen, säger Johansson.
Deltagarna får alltså prova på scenariot ”viltolycka”, dvs ett broms- och undanmanöverstest som sker under realistiska förhållanden. En annan station låter föraren genomgå en halkkörning.
Men det är ändå upplevelsen med Mats Jonsson som alla pratar om.
-Vi låter ju folk åka med i rallybilen när Mats kör en avlyst rallysträcka och det är väldigt, väldigt uppskattat. Folk blir helt lyriska, ler Johnny Johansson.
För mer info: besök www.matsjonsson.com
Fotnot: Mats Jonsson och Johnny Johansson leder SM i sin klass och vann senast Sydsvenska Rallyt med bravur. Tre deltävlingar återstår i SM.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.