Halléns centrumförnyelse har redan nu gett resultat på trafiken. Att färre kör i centrum är tydligt. Och kanske viktigast av allt så har fartsyndarna blivit färre sedan ombyggnaden. En vanlig dag innan ombyggnaden passerade ca 15000 bilar per dygn. Nu visar mätningarna på ca 11 000. En klar förbättring, menar de ansvariga.
Kommunens egna hastighetsmätningar i centrum visar en betydligt trevligare utveckling vad gäller hastighetsöverskridelser kvällstid, än vad som tidigare varit fallet. Även om man fortfarande ser det som ett problem, så börjar det avta. Allt färre stampar plattan i botten, hävdar Jan Gustavsson. De senaste mätningarna kan dock tolkas på olika sätt. Den snabbaste hastigheten uppmättes strax innan midnatt för några dagar sedan. Då körde någon i hela 92 kilometer i timmen mitt i centrum. Mätningen gjordes i höjd med Team Sportia.
Andra anmärkningsvärda hastigheter under den aktuella mätningen låg runt 70-strecket. Även det är på tok för högt, speciellt då detta uppmätts så tidigt som 21 på kvällen och då fortfarande folk är ute och rör sig i centrum. Dock ser kommunens Jan Gustavsson ljust på läget. –Det visar ändå att det blir mer sällan som folk kör så där vansinnigt fort. Att det fortfarande händer då och då är naturligtvis något vi måste lösa, då med polisens hjälp, säger han. Tidigare har hastigheter en bra bit över 100 km/h uppmätts på Kristinavägen. De riktigt dåraktiga hastighetsöverskridelserna görs oftast efter kl 00:00.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.