Halléns centrumförnyelse har redan nu gett resultat på trafiken. Att färre kör i centrum är tydligt. Och kanske viktigast av allt så har fartsyndarna blivit färre sedan ombyggnaden. En vanlig dag innan ombyggnaden passerade ca 15000 bilar per dygn. Nu visar mätningarna på ca 11 000. En klar förbättring, menar de ansvariga.
Kommunens egna hastighetsmätningar i centrum visar en betydligt trevligare utveckling vad gäller hastighetsöverskridelser kvällstid, än vad som tidigare varit fallet. Även om man fortfarande ser det som ett problem, så börjar det avta. Allt färre stampar plattan i botten, hävdar Jan Gustavsson. De senaste mätningarna kan dock tolkas på olika sätt. Den snabbaste hastigheten uppmättes strax innan midnatt för några dagar sedan. Då körde någon i hela 92 kilometer i timmen mitt i centrum. Mätningen gjordes i höjd med Team Sportia.
Andra anmärkningsvärda hastigheter under den aktuella mätningen låg runt 70-strecket. Även det är på tok för högt, speciellt då detta uppmätts så tidigt som 21 på kvällen och då fortfarande folk är ute och rör sig i centrum. Dock ser kommunens Jan Gustavsson ljust på läget. –Det visar ändå att det blir mer sällan som folk kör så där vansinnigt fort. Att det fortfarande händer då och då är naturligtvis något vi måste lösa, då med polisens hjälp, säger han. Tidigare har hastigheter en bra bit över 100 km/h uppmätts på Kristinavägen. De riktigt dåraktiga hastighetsöverskridelserna görs oftast efter kl 00:00.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.