Halléns centrumförnyelse har redan nu gett resultat på trafiken. Att färre kör i centrum är tydligt. Och kanske viktigast av allt så har fartsyndarna blivit färre sedan ombyggnaden. En vanlig dag innan ombyggnaden passerade ca 15000 bilar per dygn. Nu visar mätningarna på ca 11 000. En klar förbättring, menar de ansvariga.
Kommunens egna hastighetsmätningar i centrum visar en betydligt trevligare utveckling vad gäller hastighetsöverskridelser kvällstid, än vad som tidigare varit fallet. Även om man fortfarande ser det som ett problem, så börjar det avta. Allt färre stampar plattan i botten, hävdar Jan Gustavsson. De senaste mätningarna kan dock tolkas på olika sätt. Den snabbaste hastigheten uppmättes strax innan midnatt för några dagar sedan. Då körde någon i hela 92 kilometer i timmen mitt i centrum. Mätningen gjordes i höjd med Team Sportia.
Andra anmärkningsvärda hastigheter under den aktuella mätningen låg runt 70-strecket. Även det är på tok för högt, speciellt då detta uppmätts så tidigt som 21 på kvällen och då fortfarande folk är ute och rör sig i centrum. Dock ser kommunens Jan Gustavsson ljust på läget. –Det visar ändå att det blir mer sällan som folk kör så där vansinnigt fort. Att det fortfarande händer då och då är naturligtvis något vi måste lösa, då med polisens hjälp, säger han. Tidigare har hastigheter en bra bit över 100 km/h uppmätts på Kristinavägen. De riktigt dåraktiga hastighetsöverskridelserna görs oftast efter kl 00:00.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.