Halléns centrumförnyelse har redan nu gett resultat på trafiken. Att färre kör i centrum är tydligt. Och kanske viktigast av allt så har fartsyndarna blivit färre sedan ombyggnaden. En vanlig dag innan ombyggnaden passerade ca 15000 bilar per dygn. Nu visar mätningarna på ca 11 000. En klar förbättring, menar de ansvariga.
Kommunens egna hastighetsmätningar i centrum visar en betydligt trevligare utveckling vad gäller hastighetsöverskridelser kvällstid, än vad som tidigare varit fallet. Även om man fortfarande ser det som ett problem, så börjar det avta. Allt färre stampar plattan i botten, hävdar Jan Gustavsson. De senaste mätningarna kan dock tolkas på olika sätt. Den snabbaste hastigheten uppmättes strax innan midnatt för några dagar sedan. Då körde någon i hela 92 kilometer i timmen mitt i centrum. Mätningen gjordes i höjd med Team Sportia.
Andra anmärkningsvärda hastigheter under den aktuella mätningen låg runt 70-strecket. Även det är på tok för högt, speciellt då detta uppmätts så tidigt som 21 på kvällen och då fortfarande folk är ute och rör sig i centrum. Dock ser kommunens Jan Gustavsson ljust på läget. –Det visar ändå att det blir mer sällan som folk kör så där vansinnigt fort. Att det fortfarande händer då och då är naturligtvis något vi måste lösa, då med polisens hjälp, säger han. Tidigare har hastigheter en bra bit över 100 km/h uppmätts på Kristinavägen. De riktigt dåraktiga hastighetsöverskridelserna görs oftast efter kl 00:00.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.