Natten till söndag gick inbrottslarmet i Lindesbergs Stadshotell och securitasvakter åkte omedelbart till platsen för se att vad som var i görningen. När man gick in i restaurangköket fick man sig en riktig överraskning. Där satt nämligen en 37-årig man och tog sig en bit mat hungrig som han var. Han hade tagit sig in via en altandörr, berättar polisen. Men historien var inte slut med detta. Bara någon timma senare var han släppt och i farten igen.
Rammade polispatrullen
En polispatrull stötte på mannen på Blixterbodavägen i Frövi. Han kör då i en stulen bil och polisen tar upp jakten på honom. Då stannar mannen plötsligt och lägger i backen och ger full gas. I hög fart träffar han polisbilen i fronten. Kollisionen blir så kraftig att vindrutan spräcks och splitter far mot polismännens ansikten. Förutom skärsåren så skadas en av polismännen i nacken och går nu med stödkrage. Den 37-årige mannen greps och togs in för förhör. Han är sedan tidigare känd av polisen. Mannen är bosatt i Degerfors och har nu rejäla efterräkningar att vänta.
Han sitter nu anhållen misstänkt för ett flertal brott.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.