Tanken var att Ramsbergs bibliotek skulle avpolletteras och ersättas med bokbuss från och med augusti månad. Ramsbergsborna håller dock inte med och sätter sig på tvären och protesterar mot det beslut som tagits, de vill ha kvar sitt bibliotek för att bevara en levande landsbygd. Igår kväll, tisdag, hade invånarna stämt möte med kommunpolitikerna för att ännu en gång kämpa för att få ha biblioteksservicen kvar.
Det var flera olika politiker, representanter från de olika partierna, på plats i Ramsberg för att diskutera nedläggning av bygdens bibliotek. Omkring 40 personer närvarade och Linda Svahn (S) meddelar att invånarna var upprörda, vilket man också förstår när man pratar med Jennifer Jennessen, bosatt i Ramsberg.
– Jag tycker att vi hade en bra diskussion som varade länge. Tyvärr ledde det inte fram till något tydligt besked, säger hon inte helt utan besvikelse.
Man har fram till nu haft biblioteket inrättat i Ramsbergs prästgård, men det redan förlängda kontraktet löper ut den sista juni, och man har fått på sig till den sista augusti att tömma lokalen på böcker. Därefter ska en bokbuss komma på besök två gånger i månaden, något som Jennifer tycker är alldeles för lite.
– Nu har vi öppet tisdag förmiddag och torsdag eftermiddag, det blir 24 timmar i månaden fördelat på åtta gånger. Med bokbuss får vi två gånger i månaden och 5,5 timme i månaden. Det är helt klart en försämring! Dessutom har bussen inte samma utbud, det finns ingen här som vill ha bokbuss.
Det man vill är att kommunen ska förlänga avtalet med kyrkan medan kommunen fortsätter att utreda frågan. Prästgården är inte någon permanent lösning men inom en snar framtid hoppas man kunna flytta biblioteket till skolan.
– Vi har sett positivt på att flytta till skolan, men man ska bygga om skolan och behöver först vänta in och se hur det bli på skolan, och då kan vi se över ett eventuellt bibliotek där, kommenterar Svahn.
– Vi tänker inte ge upp såhär lätt. Det är väldigt viktigt för bygden och vi vill ha del av den servicen som finns i kommunen, säger Jennifer bestämt och meddelar att de tänker fortsätta vara på politikerna för att få besked.
Linda säger:
– Från vår sida tar vi med oss det här tillbaka till utskottet men det finns risk för att vissa inte blir nöjda. Vi kan inte ta beslut på sittande möte.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.