Tanken var att Ramsbergs bibliotek skulle avpolletteras och ersättas med bokbuss från och med augusti månad. Ramsbergsborna håller dock inte med och sätter sig på tvären och protesterar mot det beslut som tagits, de vill ha kvar sitt bibliotek för att bevara en levande landsbygd. Igår kväll, tisdag, hade invånarna stämt möte med kommunpolitikerna för att ännu en gång kämpa för att få ha biblioteksservicen kvar.
Det var flera olika politiker, representanter från de olika partierna, på plats i Ramsberg för att diskutera nedläggning av bygdens bibliotek. Omkring 40 personer närvarade och Linda Svahn (S) meddelar att invånarna var upprörda, vilket man också förstår när man pratar med Jennifer Jennessen, bosatt i Ramsberg.
– Jag tycker att vi hade en bra diskussion som varade länge. Tyvärr ledde det inte fram till något tydligt besked, säger hon inte helt utan besvikelse.
Man har fram till nu haft biblioteket inrättat i Ramsbergs prästgård, men det redan förlängda kontraktet löper ut den sista juni, och man har fått på sig till den sista augusti att tömma lokalen på böcker. Därefter ska en bokbuss komma på besök två gånger i månaden, något som Jennifer tycker är alldeles för lite.
– Nu har vi öppet tisdag förmiddag och torsdag eftermiddag, det blir 24 timmar i månaden fördelat på åtta gånger. Med bokbuss får vi två gånger i månaden och 5,5 timme i månaden. Det är helt klart en försämring! Dessutom har bussen inte samma utbud, det finns ingen här som vill ha bokbuss.
Det man vill är att kommunen ska förlänga avtalet med kyrkan medan kommunen fortsätter att utreda frågan. Prästgården är inte någon permanent lösning men inom en snar framtid hoppas man kunna flytta biblioteket till skolan.
– Vi har sett positivt på att flytta till skolan, men man ska bygga om skolan och behöver först vänta in och se hur det bli på skolan, och då kan vi se över ett eventuellt bibliotek där, kommenterar Svahn.
– Vi tänker inte ge upp såhär lätt. Det är väldigt viktigt för bygden och vi vill ha del av den servicen som finns i kommunen, säger Jennifer bestämt och meddelar att de tänker fortsätta vara på politikerna för att få besked.
Linda säger:
– Från vår sida tar vi med oss det här tillbaka till utskottet men det finns risk för att vissa inte blir nöjda. Vi kan inte ta beslut på sittande möte.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.