Tanken var att Ramsbergs bibliotek skulle avpolletteras och ersättas med bokbuss från och med augusti månad. Ramsbergsborna håller dock inte med och sätter sig på tvären och protesterar mot det beslut som tagits, de vill ha kvar sitt bibliotek för att bevara en levande landsbygd. Igår kväll, tisdag, hade invånarna stämt möte med kommunpolitikerna för att ännu en gång kämpa för att få ha biblioteksservicen kvar.
Det var flera olika politiker, representanter från de olika partierna, på plats i Ramsberg för att diskutera nedläggning av bygdens bibliotek. Omkring 40 personer närvarade och Linda Svahn (S) meddelar att invånarna var upprörda, vilket man också förstår när man pratar med Jennifer Jennessen, bosatt i Ramsberg.
– Jag tycker att vi hade en bra diskussion som varade länge. Tyvärr ledde det inte fram till något tydligt besked, säger hon inte helt utan besvikelse.
Man har fram till nu haft biblioteket inrättat i Ramsbergs prästgård, men det redan förlängda kontraktet löper ut den sista juni, och man har fått på sig till den sista augusti att tömma lokalen på böcker. Därefter ska en bokbuss komma på besök två gånger i månaden, något som Jennifer tycker är alldeles för lite.
– Nu har vi öppet tisdag förmiddag och torsdag eftermiddag, det blir 24 timmar i månaden fördelat på åtta gånger. Med bokbuss får vi två gånger i månaden och 5,5 timme i månaden. Det är helt klart en försämring! Dessutom har bussen inte samma utbud, det finns ingen här som vill ha bokbuss.
Det man vill är att kommunen ska förlänga avtalet med kyrkan medan kommunen fortsätter att utreda frågan. Prästgården är inte någon permanent lösning men inom en snar framtid hoppas man kunna flytta biblioteket till skolan.
– Vi har sett positivt på att flytta till skolan, men man ska bygga om skolan och behöver först vänta in och se hur det bli på skolan, och då kan vi se över ett eventuellt bibliotek där, kommenterar Svahn.
– Vi tänker inte ge upp såhär lätt. Det är väldigt viktigt för bygden och vi vill ha del av den servicen som finns i kommunen, säger Jennifer bestämt och meddelar att de tänker fortsätta vara på politikerna för att få besked.
Linda säger:
– Från vår sida tar vi med oss det här tillbaka till utskottet men det finns risk för att vissa inte blir nöjda. Vi kan inte ta beslut på sittande möte.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.