Tanken var att Ramsbergs bibliotek skulle avpolletteras och ersättas med bokbuss från och med augusti månad. Ramsbergsborna håller dock inte med och sätter sig på tvären och protesterar mot det beslut som tagits, de vill ha kvar sitt bibliotek för att bevara en levande landsbygd. Igår kväll, tisdag, hade invånarna stämt möte med kommunpolitikerna för att ännu en gång kämpa för att få ha biblioteksservicen kvar.
Det var flera olika politiker, representanter från de olika partierna, på plats i Ramsberg för att diskutera nedläggning av bygdens bibliotek. Omkring 40 personer närvarade och Linda Svahn (S) meddelar att invånarna var upprörda, vilket man också förstår när man pratar med Jennifer Jennessen, bosatt i Ramsberg.
– Jag tycker att vi hade en bra diskussion som varade länge. Tyvärr ledde det inte fram till något tydligt besked, säger hon inte helt utan besvikelse.
Man har fram till nu haft biblioteket inrättat i Ramsbergs prästgård, men det redan förlängda kontraktet löper ut den sista juni, och man har fått på sig till den sista augusti att tömma lokalen på böcker. Därefter ska en bokbuss komma på besök två gånger i månaden, något som Jennifer tycker är alldeles för lite.
– Nu har vi öppet tisdag förmiddag och torsdag eftermiddag, det blir 24 timmar i månaden fördelat på åtta gånger. Med bokbuss får vi två gånger i månaden och 5,5 timme i månaden. Det är helt klart en försämring! Dessutom har bussen inte samma utbud, det finns ingen här som vill ha bokbuss.
Det man vill är att kommunen ska förlänga avtalet med kyrkan medan kommunen fortsätter att utreda frågan. Prästgården är inte någon permanent lösning men inom en snar framtid hoppas man kunna flytta biblioteket till skolan.
– Vi har sett positivt på att flytta till skolan, men man ska bygga om skolan och behöver först vänta in och se hur det bli på skolan, och då kan vi se över ett eventuellt bibliotek där, kommenterar Svahn.
– Vi tänker inte ge upp såhär lätt. Det är väldigt viktigt för bygden och vi vill ha del av den servicen som finns i kommunen, säger Jennifer bestämt och meddelar att de tänker fortsätta vara på politikerna för att få besked.
Linda säger:
– Från vår sida tar vi med oss det här tillbaka till utskottet men det finns risk för att vissa inte blir nöjda. Vi kan inte ta beslut på sittande möte.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.