Polisen meddelade på torsdagsmorgonen, att rånarna som slog till mot Hemköp i Fellingsbro igår kväll, kom över en ännu okänd summa pengar ur ett kassaskåp i personalutrymmet. Nattens jakt på rånarna har inte resulterat i att någon kunnat gripas och polisen vädjar nu till eventuella vittnen att höra av sig till dem.
Rånet inträffade när butikspersonalen höll på att stänga för kvällen – cirka kl 20:55. De två rånarna mer eller mindre tryckte sig in när dörrarna skulle låsas och under själva rånet blev de ännu mer våldsamma mot personalen, uppger polisen.
-Det var endast två anställda kvar, två unga kvinnor. En av dem blev slagen i huvudet under rånet men har inte fått några allvarligare fysiska skador, berättar vakthavande befäl Bo Rosendahl.
Rånarna var maskerade och beväpnade med pistolliknande föremål. Enligt personalen stank de sprit och uppträdde onyktert samt pratade med brytning. Det är allt man har att gå på i nuläget.
-Därför är det ytterst viktigt att eventuella vittnen hör av sig till oss, vädjar Rosendahl.
Polisen kommer att göra en teknisk undersökning av brottsplatsen under torsdagen.
Såg du rånarna? Vet du något om rånet?
Tipsa polisen på tel: 114 14
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.