Polisen har ännu inte lyckats gripa någon misstänkt för rånet mot Lidl i fredags kväll. Nu vädjar man om fler tips från allmänheten – och i första hand iakttagelser som gjorts efter att rånarna lämnade butiken.
Rånet genomfördes strax innan Lidl skulle stänga för dagen, och trots att det fortfarande var ganska många kunder kvar i butiken. Enligt förundersökningsledare Dennis Widman var de två rånarna synnerligen hotfulla mot personalen.
-De gick till varsin kassa, den ene med en pistol och den andre med en kniv i handen. Därefter tvingade de personalen att öppna dörren till personalutrymmet och ett kassaskåp som står där, säger han.
Polisen kan ännu inte kommentera rånet i detalj men berättar att de misstänkta blev iakttagna strax innan rånet.
-De uppehöll sig på vägen upp mot Hagabergsområdet, mer än så kan jag inte berätta i nuläget, säger Dennis.
Sedan råntillfället har flera vittnen hörts och polisen har gott om uppgifter som anses bearbetningsbara. Dock önskar man få fler tips som ger en klarare bild om vart rånarna tog vägen efteråt.
-Vi hittade ju en brinnande moped eller crosscykel på Kyrkberget strax efteråt, den blev totalförstörd och därför har vi ännu inte kunnat fastslå om det är rånarnas flyktfordon ännu, säger Dennis Widman.
Rånarna flydde på en gul crossmotorcykel.
Sedan i fredags har även uppgifter om ytterligare en eventuellt inblandad förekommit. Det var en person som åkte på en fyrhjuling utanför butiken och eventuellt var rånarnas utkik och hjälp under flykten.
-Det är fortfarande en intressant iakttagelse och skulle den personen nu inte alls ha något med rånet att göra, så vore det väldigt bra om denne hörde av sig till oss så att uppgiften kan avföras från utredningen, förklarar Dennis Widman.
Tipsa polisen på nedanstående:
Polisens tipstelefon: 0738-114 114
Tipsa anonymt till LindeNytt>>
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.