Förhören med tonåringarna som misstänks för ICA-rånet, kommer att fortsätta idag. Åklagare Louise Helleday hoppas att fallet skall klarna under dagen.-De är bara skäligen misstänkta och förhoppningsvis skall dagens arbete leda till att misstankegraden höjs alternativt att vi kan släppa dem, om det visar sig att de inte har något med brottet att göra, förklarar Helleday.
Den misstänkta rånartrion består av tonårskillar under 18 år som är hemmahörande i Lindesberg. De är inte tidigare straffade för något brott eller kända av polisen i brottsliga sammanhang, vad åklagarmyndigheten erfar. Igår, tisdag, hämtades de av polis vid respektive bostad och togs med in till stationen för förhör.
Med anledning av att utredningen är i ett mycket känsligt skede, vill åklagaren inte äventyra arbetet genom att delge allmänheten detaljerna ännu.
-Det är inte läge riktigt ännu eftersom de bara är skäligen misstänkta och med anledning av att vi skall höra personer i deras närhet. Uttalanden nu skulle kunna påverka den fortsatta utredningen negativt. Men om misstankegraden stärks under dagen kan vi eventuellt berätta mer då, förklarar Louise Helleday.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.