För ungefär en vecka sedan stod han på Livekarusellens scen i Karlstad där han genomförde sin största spelning hittills. Trots sin ringa ålder siktar han högt, men ser resan och processen som det största målet.
Noer ”Rezzie” Rezakamel är 15 år gammal och går i nionde klass på Stadsskogsskolan i Lindesberg. Han föddes i Nederländerna, där han bodde fram till sjuårsåldern då familjen flyttade till Sverige.
Det stora intresset för musik, och framförallt rap, har funnits ända sedan barnsben då han hörde en släkting uppträda. Släktingen som går under artistnamnet Producer A.R.T har sedan dess varit en stor inspirationskälla och stöd för Noer.
– Han drog med mig på det här, och har hjälpt mig jättemycket i min utveckling, berättar Noer.
Trots sin unga ålder gör ”Rezzie” all sin musik själv, han både skriver och producerar allt sitt material hemma på sitt rum i familjevillan i Vedevåg, och hoppas att snart kunna släppa sina första låtar på onlineplattformen Soundcloud.
– Jag vill inte vara som alla andra, jag försöker experimentera för att hitta det där ”lilla extra” som gör mig unik. Men jag vill inte lägga ut något som jag inte kan stå för, och det är därför det har tagit tid. Jag är väldigt självkritisk, och måste känna mig helt nöjd, säger Noer och ler.
För ca en vecka sedan uppträdde han i Karlstad när Livekarusellen gjorde sitt första stopp i regionen, en spelning som han menar gick bättre än förväntat.
– Jag såg de andra uppträda innan mig, och alla var väldigt talangfulla, så det gjorde mig lite nervös. Men så fort jag ställde mig på scenen kände jag mig helt lugn och trygg, trots att jag glömde en hel vers i texten. Men jag fick freestyla lite, så ingen märkte något. Publiken var helt fantastisk och sjöng med i mina låtar! säger Noer och fortsätter:
– Det här är något jag gör för att det är roligt. Drömmen vore att få arbeta med artister som man verkligen ser upp till! Jag vill ju gärna att musiken ska tala för sig själv, men det är på min bucketlist att få göra en musikvideo, skrattar han.
Härnäst står en spelning i Örebro på tur, innan det är dags för Lindesberg och Hillstreet att få besök av Livekarusellen den 17 mars.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.