För ungefär en vecka sedan stod han på Livekarusellens scen i Karlstad där han genomförde sin största spelning hittills. Trots sin ringa ålder siktar han högt, men ser resan och processen som det största målet.
Noer ”Rezzie” Rezakamel är 15 år gammal och går i nionde klass på Stadsskogsskolan i Lindesberg. Han föddes i Nederländerna, där han bodde fram till sjuårsåldern då familjen flyttade till Sverige.
Det stora intresset för musik, och framförallt rap, har funnits ända sedan barnsben då han hörde en släkting uppträda. Släktingen som går under artistnamnet Producer A.R.T har sedan dess varit en stor inspirationskälla och stöd för Noer.
– Han drog med mig på det här, och har hjälpt mig jättemycket i min utveckling, berättar Noer.
Trots sin unga ålder gör ”Rezzie” all sin musik själv, han både skriver och producerar allt sitt material hemma på sitt rum i familjevillan i Vedevåg, och hoppas att snart kunna släppa sina första låtar på onlineplattformen Soundcloud.
– Jag vill inte vara som alla andra, jag försöker experimentera för att hitta det där ”lilla extra” som gör mig unik. Men jag vill inte lägga ut något som jag inte kan stå för, och det är därför det har tagit tid. Jag är väldigt självkritisk, och måste känna mig helt nöjd, säger Noer och ler.
För ca en vecka sedan uppträdde han i Karlstad när Livekarusellen gjorde sitt första stopp i regionen, en spelning som han menar gick bättre än förväntat.
– Jag såg de andra uppträda innan mig, och alla var väldigt talangfulla, så det gjorde mig lite nervös. Men så fort jag ställde mig på scenen kände jag mig helt lugn och trygg, trots att jag glömde en hel vers i texten. Men jag fick freestyla lite, så ingen märkte något. Publiken var helt fantastisk och sjöng med i mina låtar! säger Noer och fortsätter:
– Det här är något jag gör för att det är roligt. Drömmen vore att få arbeta med artister som man verkligen ser upp till! Jag vill ju gärna att musiken ska tala för sig själv, men det är på min bucketlist att få göra en musikvideo, skrattar han.
Härnäst står en spelning i Örebro på tur, innan det är dags för Lindesberg och Hillstreet att få besök av Livekarusellen den 17 mars.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.