PRESSMEDDELANDE: Guldsmedshyttan har en stark hockeytradition som skapat både sammanhållning i bygden och många duktiga spelare genom åren. När taket på ishallen Råsshallen behövde repareras vände sig föreningen till Sparbankens ägarstiftelse för att klara av finansieringen.
Mats Andersson sitter med i styrelsen i Guldsmedshytte SK sedan 2018. Han känner starkt för föreningslivet och tvekade inte när han fick frågan att engagera sig.
– Även om Guldsmedshyttan är en liten ort så kan vi stoltsera med spelare i såväl hockeyskola som ända upp till elitnivå. Säsongen 2019-2020 gick exempelvis väldigt bra för vårt A-lag som både gick upp och höll sig kvar i division 2, vilket känns väldigt roligt, berättar Mats Anderssson.
Råsshallen byggdes på 80-talet som en av de första ishallarna i regionen. Hallen ägs av Guldsmedshytte SK, vilket innebär att allt underhåll bekostas av föreningen. När taket började läcka visade det sig snart att ett omfattande reparationsarbete behövde göras för att rädda ishallen.
– Hela vår verksamhet bygger på att vi har en fungerande hall. Tack vare bidraget från Sparbankens ägarstiftelse har vi kunnat anlita en extern byggfirma som redan nu gjort en temporär åtgärd, säger Mats Andersson.
Pengarna från Sparbankens ägarstiftelse ska även användas för det kommande reparationsarbetet. Målsättningen är att detta ska drabba den löpande verksamheten, exempelvis träningar och matcher, så lite som möjligt.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.