PRESSMEDDELANDE: Guldsmedshyttan har en stark hockeytradition som skapat både sammanhållning i bygden och många duktiga spelare genom åren. När taket på ishallen Råsshallen behövde repareras vände sig föreningen till Sparbankens ägarstiftelse för att klara av finansieringen.
Mats Andersson sitter med i styrelsen i Guldsmedshytte SK sedan 2018. Han känner starkt för föreningslivet och tvekade inte när han fick frågan att engagera sig.
– Även om Guldsmedshyttan är en liten ort så kan vi stoltsera med spelare i såväl hockeyskola som ända upp till elitnivå. Säsongen 2019-2020 gick exempelvis väldigt bra för vårt A-lag som både gick upp och höll sig kvar i division 2, vilket känns väldigt roligt, berättar Mats Anderssson.
Råsshallen byggdes på 80-talet som en av de första ishallarna i regionen. Hallen ägs av Guldsmedshytte SK, vilket innebär att allt underhåll bekostas av föreningen. När taket började läcka visade det sig snart att ett omfattande reparationsarbete behövde göras för att rädda ishallen.
– Hela vår verksamhet bygger på att vi har en fungerande hall. Tack vare bidraget från Sparbankens ägarstiftelse har vi kunnat anlita en extern byggfirma som redan nu gjort en temporär åtgärd, säger Mats Andersson.
Pengarna från Sparbankens ägarstiftelse ska även användas för det kommande reparationsarbetet. Målsättningen är att detta ska drabba den löpande verksamheten, exempelvis träningar och matcher, så lite som möjligt.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.