Den byråkratiska långbänken i Frövi, byggprojektet av hyresrättsföreningen Tallen, har nu definitivt stoppats av regeringen, som gett avslag på den överklagan som Lindesbergs kommun gjorde i höstas med anledning av Länsstyrelsens beslut att upphäva detaljplanen.
Det var den 12:e november 2013 som Länsstyrelsen meddelade deras beslut att upphäva detaljplanen och därmed stoppa bygget av de 30 lägenheter som planerats att byggas i anslutning till det befintliga äldreboendet Tallen i Frövi. Orsaken låg i att man enligt bullermätningar uppmätt för höga värden.
– Som myndighet är det vår uppgift att se till så att kommunerna följer den lagstiftning och de regler som gäller. I den detaljplan som Lindesbergs kommun har antagit för bostäderna i Frövi har man inte tagit hänsyn till bullret från järnvägen. Och därmed har Länsstyrelsen inget annat val än att upphäva detaljplanen, uttalade sig länsarkitekt Eva Kåverud då.
Beslutet och grunderna för detta var något som ifrågasattes av dåvarande politiska ledning med Anders Ceder i det främre ledet.
– Det är ett fullständigt vansinnigt och obegripligt beslut, sade Ceder till LindeNytt dagen efter Länsstyrelsens besked. Han tyckte dessutom att Länsstyrelsen förolämpade Fröviborna med deras bedömning att Frövi klassats som en mindre ort trots det faktum att Frövi är den största orten i länet efter kommunorterna/centralorterna.
”I städer och större tätorter med bebyggelse av stadskaraktär, till exempel ordnad kvartersstruktur, kan man göra undantag från dagens bullerregler. I Frövi är bebyggelsen småskalig och gles och består i huvudsak av friliggande en- eller tvåvåningsvillor”, yttrade Länsstyrelsen i beslutet.
Nu har alltså regeringen gett avslag på kommunens överklagan. Exakt vilka konsekvenserna blir av beslutet är dock oklart.
– Jag har nåtts av regeringens beslut, men jag har inte fått protokollet ännu och vet därför inte anledningen till deras beslut, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson.
Irja menar att man har en ”Plan B” på lut.
– Det finns en Plan B om det är så att regeringen har gått på samma grunder som Länsstyrelsen, det vill säga bullernivåerna och avståndet till järnvägen. Det skulle i så fall gå att kringgå problemet genom att halvera antalet lägenheter. Men nu måste vi ändå vänta på att läsa handlingarna innan vi gör något alls i den här frågan, säger Irja Gustavsson.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.