Den byråkratiska långbänken i Frövi, byggprojektet av hyresrättsföreningen Tallen, har nu definitivt stoppats av regeringen, som gett avslag på den överklagan som Lindesbergs kommun gjorde i höstas med anledning av Länsstyrelsens beslut att upphäva detaljplanen.
Det var den 12:e november 2013 som Länsstyrelsen meddelade deras beslut att upphäva detaljplanen och därmed stoppa bygget av de 30 lägenheter som planerats att byggas i anslutning till det befintliga äldreboendet Tallen i Frövi. Orsaken låg i att man enligt bullermätningar uppmätt för höga värden.
– Som myndighet är det vår uppgift att se till så att kommunerna följer den lagstiftning och de regler som gäller. I den detaljplan som Lindesbergs kommun har antagit för bostäderna i Frövi har man inte tagit hänsyn till bullret från järnvägen. Och därmed har Länsstyrelsen inget annat val än att upphäva detaljplanen, uttalade sig länsarkitekt Eva Kåverud då.
Beslutet och grunderna för detta var något som ifrågasattes av dåvarande politiska ledning med Anders Ceder i det främre ledet.
– Det är ett fullständigt vansinnigt och obegripligt beslut, sade Ceder till LindeNytt dagen efter Länsstyrelsens besked. Han tyckte dessutom att Länsstyrelsen förolämpade Fröviborna med deras bedömning att Frövi klassats som en mindre ort trots det faktum att Frövi är den största orten i länet efter kommunorterna/centralorterna.
”I städer och större tätorter med bebyggelse av stadskaraktär, till exempel ordnad kvartersstruktur, kan man göra undantag från dagens bullerregler. I Frövi är bebyggelsen småskalig och gles och består i huvudsak av friliggande en- eller tvåvåningsvillor”, yttrade Länsstyrelsen i beslutet.
Nu har alltså regeringen gett avslag på kommunens överklagan. Exakt vilka konsekvenserna blir av beslutet är dock oklart.
– Jag har nåtts av regeringens beslut, men jag har inte fått protokollet ännu och vet därför inte anledningen till deras beslut, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson.
Irja menar att man har en ”Plan B” på lut.
– Det finns en Plan B om det är så att regeringen har gått på samma grunder som Länsstyrelsen, det vill säga bullernivåerna och avståndet till järnvägen. Det skulle i så fall gå att kringgå problemet genom att halvera antalet lägenheter. Men nu måste vi ändå vänta på att läsa handlingarna innan vi gör något alls i den här frågan, säger Irja Gustavsson.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.