Rickard Simonsson, regiondirektör. Pressbild. Foto: Region Örebro Län.

Region Örebro län har visat sin styrka – nu väntar en föränderlig tid

INSÄNDARE/DEBATT: 2020 har varit ett omtumlande år för oss alla. En ny sjukdom har svept över världen på ett sätt som ingen av oss kunnat tänka oss. I Sverige har nästan 6 000 människor avlidit, företag har gått omkull och människor har förlorat jobb och inkomster. Vårt samhälle har drabbats och satts på prov.

Annons

Och pandemin är inte över än. Vi kan bara hoppas att vi har lagt den svåraste tiden bakom oss. Men vi vet inte säkert. Pandemin måste vi fortfarande förhålla oss till.

När jag skriver detta vårdas bara enstaka patienter på länets sjukhus för covid-19. Det kan jämföras med hur det såg ut från mitten av april till i början av maj. Då vårdades mellan 70 och 80 patienter på våra tre sjukhus varje dag, varav ett drygt tjugotal intensivvårdades.

Hela organisationen har mobiliserats
När pandemin slog till mobiliserade Region Örebro län hela sin organisation. Alla verksamheter fick ställa om. Inom hälso- och sjukvården prioriterades covid-patienter, cancerpatienter och akut sjukvård. Planerad verksamhet fick skjutas upp. Likadant har det varit inom Folktandvården. Kollektivtrafiken har ställts inför stora prövningar och åtgärder har satts in för att undvika trängsel. Insatser för att stärka länets utveckling har inriktats på företagsstöd. Ökat stöd har också gått till kulturen.

Många av våra medarbetare har ställts inför helt nya arbetsuppgifter. De som arbetar i vården har behandlat en sjukdom som varit helt ny för dem. Enorma insatser har gjorts av många, och jag är stolt över att vara del av en organisation som visat på en sådan kraft och engagemang. Sammantaget har Region Örebro län lagt stora resurser för att hantera pandemin och visat sin styrka.

Omställning tillbaka till normala uppdrag
Vi är nu i september och blickar framåt. Just nu pågår en omställning tillbaka till vårt normala uppdrag med i vissa delar säkert en helt ny inriktning. Patienter som under pandemin har fått sin sjukvård eller tandvård uppskjuten ska nu få den vård de behöver. Det är ett omfattande åtagande i sig. Samtidigt måste vi ha kvar en planering för att kunna ställa om igen – om en andra våg av pandemin kommer. Det är en påfrestande situation. Vi måste också se till att vi i höstens arbete kan erbjuda en god arbetsmiljö. Det är en förutsättning för att vi ska klara hösten på ett bra sätt.

Det är mycket som vi inte vet om framtiden. Det råder en stor osäkerhet om förutsättningarna för ekonomi och sysselsättning de kommande åren. Ändå måste vi agera och ta beslut.

Hur mycket pengar coronapandemin kostat oss är i vissa sammanhang av underordnad betydelse. I andra sammanhang måste vi ändå räkna på våra resurser för att se hur vi ska hantera våra pengar inför framtiden.

Ökning av skattepengar avtar
Som offentlig aktör är vi beroende av skattepengar, och storleken på våra skatteintäkter beror till stor del på hur många som arbetar. De senaste decennierna har våra skatteintäkter ökat i en någorlunda jämn takt. Nu har vi en situation med en högre andel arbetslösa. Det betyder att vi under nästa år, 2021, inte längre kan räkna med en lika stor ökning av skatteintäkter som tidigare.

Samhällsutvecklingen innebär också såväl befolkningsförändringar som klimatomställning. Befolkningsutvecklingen gör att behovet av samhällelig service i form av äldreomsorg, hälso- och sjukvård, och kollektivtrafik, liksom barnomsorg och skolor, kommer att öka.

Tufft läge för politikerna för att åstadkomma en budget i balans
Våra politiker är nu mitt uppe i arbetet med budget för 2021 och plan för de kommande åren. Det är ett tufft läge. De samlade underskotten från 2019 låg på cirka 450 miljoner kronor, från främst hälso- och sjukvården, kollektivtrafiken och tandvården och ekonomin för 2020 är väldigt osäker.

Det här är ingen enkel ekvation att lösa. Förutsättningarna inför framtiden är osäkra. Våra politiker får inte heller lägga fram en budget som har mer kostnader än intäkter. Budgeten måste vara i balans. Kostnaderna för dagens konsumtion av välfärd får inte skjutas på framtida generationer.

Det finns också andra faktorer, förutom ekonomi, klimatomställning och befolkningsutvecklingen, som driver på förändringar av våra verksamheter. Utvecklingen inom medicinsk teknik och läkemedel driver på förändringstakten. Digitalisering och artificiell intelligens ger oss nya möjligheter som vi i dag inte helt kan överblicka.

Under det senaste halvåret har vi också gjort många lärdomar. Pandemin har drivit på en förändring med nya samverkansformer och arbetssätt som vi måste ta vara på.

Beredda på förändringar – men god vård och annan samhällsservice även i framtiden
Utan att på något sätt föregå den politiska processen så tror jag ändå att vi måste vara beredda på att det blir förändringar i Region Örebro läns utbud av vård och service.

Som boende i Sverige har vi förmånen att leva i ett av världens rikaste länder med en väl utvecklad välfärdssektor. Därför är jag övertygad om att Region Örebro län, med alla sina medarbetare, kommer att kunna erbjuda en god vård och annan samhällsservice också i framtiden, även om den kan komma att se något annorlunda ut.

Rickard Simonsson, regiondirektör, Region Örebro län

Publicerad 22 september 2020 klockan 14:33

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

12- åriga Mileja från Frövi upptäckte en spik i halloweengodiset. Foto: Privat

Skräcken efter Halloweenrundan i villaområdet – spik låg gömd i godiset: ”Jätteotäckt”

Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors

1 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Familjen Hansson från Vedevåg tävlar i SVT:s 1%Klubben. Foto: Privat

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.

30 oktober 2026 klockan 11:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar ...

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka...

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med ...

Bilden är tagen i samband med att renoveringen påbörjades i våras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.

29 oktober 2026 klockan 09:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Anita Norling. PRO och Raija Glatz, Lions Kristina är engagerade i insamlingen. Foto: Camilla Lagerman

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.

28 oktober 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för d...
28 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Ett höstlov fyllt med aktiviteter
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från ...
26 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fö...
26 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Det var derbyfeber i arenan med ett högt tempo i sextio minuter. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.

25 oktober 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.

23 oktober 2026 klockan 14:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen ...

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. S...

Mia Konradsson och Hanna Hellberg. Foto: Jennie Einarsson

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.

22 oktober 2026 klockan 14:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från ...

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något ...

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes ...

Lasarettet måste räddas

Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvä...

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.

16 oktober 2026 klockan 15:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...
16 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde ...
16 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stort antal vargar får fällas i länet
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med ...
15 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-10-08

2026-10-07

2026-10-07

2026-11-01 23:27