Bild från Region Örebro län. Foto: Alexander von Sydow
Regionen tar kontakt med ovaccinerade
I Örebro län kan man fortfarande se en ökning av bekräftade covid-19-fall. Samtidigt som smittspridningen ökar, kommer Region Örebro län nu att kontakta ovaccinerade via ett utskick i vilket man skall förtydliga vaccinationserbjudandet som gäller.
– Vi vill verkligen inom regionen förstärka vikten av att uppnå en hög täckningsgrad för ett starkt skydd för alla i samhället, säger Inger Nordin Olsson i ett pressmeddelande från regionen.
Lindesberg är en av de kommuner som den senaste tiden har haft en tydlig ökning av smittan, vilket LindeNytt har rapporterat om tidigare. I hela länet testades 280 personer positivt för covid-19 under förra veckan – att jämföra med 255 fall veckan innan. Enligt uppgift finns de flesta fallen bland yngre och medelålders personer.
Från och med denna vecka utökas öppettiderna för lådorna med självprovtagnings-kit vid samtliga vårdcentraler på fredagarna. Tidigare var lådorna öppna till klockan 12.00, nu utökas tiden till 15.45. Övriga öppettider måndag-torsdag klockan 08.00-16.30. På kvällar och helgen finns en låda utanför vårdcentralernas jourmottagning i varje länsdel, informerarar Region Örebro län.
Just nu har 77,3 procent av länets invånarna i åldrarna 16 år och uppåt färdigvaccinerats.
– Det är ett bra resultat för många, men vi kan mer tillsammans. I åldrarna 20-44 år önskar vi fortfarande att fler passar på att vaccinera sig, för bättre skydd innan restriktionerna släpps i samhället. Vid våra vaccinationsmottagningar erbjuds möjlighet till bokad tid eller drop-in samt anpassade öppettider kväll och helg. De nya vaccinationsmottagningarna i Örebro öppnar senare i höst. Nu är det Boglundsängen, Lindesberg, Karlskoga och Hallsberg som finns tillgängliga som tidigare. Region Örebro län vaccinerar just nu i skolorna och når många som är 16-19 år, säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare.
Regionen kommer nu att göra ett utskick till personer i åldrarna 18-45 år som ännu inte har vaccinerat sig. Med detta hoppas man att fler skall låta vaccinera sig.
– Har du vaccinerat dig i en annan region kan du bortse från brevet och känna dig lugn. Vi vill verkligen inom regionen förstärka vikten av att uppnå en hög täckningsgrad för ett starkt skydd för alla i samhället, säger Inger Nordin Olsson.
Rekommendationer som fortfarande gäller:
• Håll avstånd till andra, både inomhus och utomhus.
• Umgås smittsäkert med andra, helst utomhus.
• Stanna hemma, även om du bara känner dig lite sjuk.
• Följ rekommendationer vid inresa till Sverige. Var vaksam på symtom.
• Testa dig och stanna hemma, även vid milda symtom.
• Arbeta hemifrån om det finns möjlighet.
• Vaccination: skydda dig själv och andra.
• Tvätta händerna ofta med tvål och vatten.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget...
Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens...