En kaféverksamhet mår kanske som allra bäst av högtryck med klarblå himmel och solsken. Men även en regnig dag har sina möjligheter för den som har idéer.-Då kan man ju tända lite ljus för att fika och mysa inomhus istället, säger Kenth Olofsson som inte kommer låta vädret begränsa satsningen med Café Oscar.
Öppet alla dagar oavsett väder och vind. Det är grunden för den nye kaféentreprenören som tagit över Café Oscar. På lördag har man premiär och med anledning av att det anordnas Valborgsfirande enligt sedvanlig tradition vid sjön då, så lär han och medarbetaren Johan Håkansson få fullt upp.
-Det skall bli vackert väder också så det här blir nog en riktigt bra premiärdag, säger Kenth.
Kenth driver ett kafé i Löa tillsammans med hustrun Anna. Det är Anna som producerar allt nybakt bröd och deras gemensamma koncept är att hålla sig till ekologiskt tänkande. Allt som kommer att serveras i Café Oscar produceras i Löa och fraktas ned varje dag.
-Vi använder ekologiska produkter när vi tillverkar våra bröd och andra bakverk. Vår ambition är att alltid satsa på kvalitet, berättar Kenth.
Utbudet beskrivs i all enkelhet med soppluncher och grillade mackor av det matigare slaget. Men också traditionellt fika så klart. I verksamheten kommer även catering att bedrivas.
Varje gång en ny aktör kliver in och tar över kaféet vid sjön, är det i regel två frågor som folket kräver svar på: 1. Öppettider och 2. Alkoholservering.
Kenth anser att dessa två frågor är befogade.
-Vi kommer att ha öppet mellan kl. 10-19 på vardagar, kl. 10-17 på lördagar och kl. 12-17 på söndagar. Idag har vi inget tillstånd för alkoholförsäljning, men det vore trevligt om vi fick möjlighet till sådan servering också. Om vi får det så kan öppettiderna eventuellt komma att förlängas, säger han.
Han tillägger dock snabbt att man inte stänger efter klockan med dunder och brak.
-Vissa dagar, speciellt i samband med olika evenemang i staden, så kan det ju vara mer att göra här, att folk strömmar till även efter klockan 19, säger Kenth.
Ett sådant exempel är t ex motorträffarna som snart drar igång igen. Detta evenemang arrangeras varje torsdag mellan kl. 18-21.
Just nu anser Kenth att det är A och O att arbeta in att Café Oscar är öppet alla dagar i veckan oavsett vädret. Folk ska inte känna minsta tvekan om saken, påpekar han.
-Det är jätteviktigt att arbeta in detta. Vid händelse av regn kan man inte bara stänga. Då får man se möjligheterna istället, att tända upp lite levande ljus här inne så att folk kan fika och mysa medan regnet slår utanför fönstret, säger Kenth Olofsson.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.