En kaféverksamhet mår kanske som allra bäst av högtryck med klarblå himmel och solsken. Men även en regnig dag har sina möjligheter för den som har idéer.-Då kan man ju tända lite ljus för att fika och mysa inomhus istället, säger Kenth Olofsson som inte kommer låta vädret begränsa satsningen med Café Oscar.
Öppet alla dagar oavsett väder och vind. Det är grunden för den nye kaféentreprenören som tagit över Café Oscar. På lördag har man premiär och med anledning av att det anordnas Valborgsfirande enligt sedvanlig tradition vid sjön då, så lär han och medarbetaren Johan Håkansson få fullt upp.
-Det skall bli vackert väder också så det här blir nog en riktigt bra premiärdag, säger Kenth.
Kenth driver ett kafé i Löa tillsammans med hustrun Anna. Det är Anna som producerar allt nybakt bröd och deras gemensamma koncept är att hålla sig till ekologiskt tänkande. Allt som kommer att serveras i Café Oscar produceras i Löa och fraktas ned varje dag.
-Vi använder ekologiska produkter när vi tillverkar våra bröd och andra bakverk. Vår ambition är att alltid satsa på kvalitet, berättar Kenth.
Utbudet beskrivs i all enkelhet med soppluncher och grillade mackor av det matigare slaget. Men också traditionellt fika så klart. I verksamheten kommer även catering att bedrivas.
Varje gång en ny aktör kliver in och tar över kaféet vid sjön, är det i regel två frågor som folket kräver svar på: 1. Öppettider och 2. Alkoholservering.
Kenth anser att dessa två frågor är befogade.
-Vi kommer att ha öppet mellan kl. 10-19 på vardagar, kl. 10-17 på lördagar och kl. 12-17 på söndagar. Idag har vi inget tillstånd för alkoholförsäljning, men det vore trevligt om vi fick möjlighet till sådan servering också. Om vi får det så kan öppettiderna eventuellt komma att förlängas, säger han.
Han tillägger dock snabbt att man inte stänger efter klockan med dunder och brak.
-Vissa dagar, speciellt i samband med olika evenemang i staden, så kan det ju vara mer att göra här, att folk strömmar till även efter klockan 19, säger Kenth.
Ett sådant exempel är t ex motorträffarna som snart drar igång igen. Detta evenemang arrangeras varje torsdag mellan kl. 18-21.
Just nu anser Kenth att det är A och O att arbeta in att Café Oscar är öppet alla dagar i veckan oavsett vädret. Folk ska inte känna minsta tvekan om saken, påpekar han.
-Det är jätteviktigt att arbeta in detta. Vid händelse av regn kan man inte bara stänga. Då får man se möjligheterna istället, att tända upp lite levande ljus här inne så att folk kan fika och mysa medan regnet slår utanför fönstret, säger Kenth Olofsson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.