En kaféverksamhet mår kanske som allra bäst av högtryck med klarblå himmel och solsken. Men även en regnig dag har sina möjligheter för den som har idéer.-Då kan man ju tända lite ljus för att fika och mysa inomhus istället, säger Kenth Olofsson som inte kommer låta vädret begränsa satsningen med Café Oscar.
Öppet alla dagar oavsett väder och vind. Det är grunden för den nye kaféentreprenören som tagit över Café Oscar. På lördag har man premiär och med anledning av att det anordnas Valborgsfirande enligt sedvanlig tradition vid sjön då, så lär han och medarbetaren Johan Håkansson få fullt upp.
-Det skall bli vackert väder också så det här blir nog en riktigt bra premiärdag, säger Kenth.
Kenth driver ett kafé i Löa tillsammans med hustrun Anna. Det är Anna som producerar allt nybakt bröd och deras gemensamma koncept är att hålla sig till ekologiskt tänkande. Allt som kommer att serveras i Café Oscar produceras i Löa och fraktas ned varje dag.
-Vi använder ekologiska produkter när vi tillverkar våra bröd och andra bakverk. Vår ambition är att alltid satsa på kvalitet, berättar Kenth.
Utbudet beskrivs i all enkelhet med soppluncher och grillade mackor av det matigare slaget. Men också traditionellt fika så klart. I verksamheten kommer även catering att bedrivas.
Varje gång en ny aktör kliver in och tar över kaféet vid sjön, är det i regel två frågor som folket kräver svar på: 1. Öppettider och 2. Alkoholservering.
Kenth anser att dessa två frågor är befogade.
-Vi kommer att ha öppet mellan kl. 10-19 på vardagar, kl. 10-17 på lördagar och kl. 12-17 på söndagar. Idag har vi inget tillstånd för alkoholförsäljning, men det vore trevligt om vi fick möjlighet till sådan servering också. Om vi får det så kan öppettiderna eventuellt komma att förlängas, säger han.
Han tillägger dock snabbt att man inte stänger efter klockan med dunder och brak.
-Vissa dagar, speciellt i samband med olika evenemang i staden, så kan det ju vara mer att göra här, att folk strömmar till även efter klockan 19, säger Kenth.
Ett sådant exempel är t ex motorträffarna som snart drar igång igen. Detta evenemang arrangeras varje torsdag mellan kl. 18-21.
Just nu anser Kenth att det är A och O att arbeta in att Café Oscar är öppet alla dagar i veckan oavsett vädret. Folk ska inte känna minsta tvekan om saken, påpekar han.
-Det är jätteviktigt att arbeta in detta. Vid händelse av regn kan man inte bara stänga. Då får man se möjligheterna istället, att tända upp lite levande ljus här inne så att folk kan fika och mysa medan regnet slår utanför fönstret, säger Kenth Olofsson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.