En kaféverksamhet mår kanske som allra bäst av högtryck med klarblå himmel och solsken. Men även en regnig dag har sina möjligheter för den som har idéer.-Då kan man ju tända lite ljus för att fika och mysa inomhus istället, säger Kenth Olofsson som inte kommer låta vädret begränsa satsningen med Café Oscar.
Öppet alla dagar oavsett väder och vind. Det är grunden för den nye kaféentreprenören som tagit över Café Oscar. På lördag har man premiär och med anledning av att det anordnas Valborgsfirande enligt sedvanlig tradition vid sjön då, så lär han och medarbetaren Johan Håkansson få fullt upp.
-Det skall bli vackert väder också så det här blir nog en riktigt bra premiärdag, säger Kenth.
Kenth driver ett kafé i Löa tillsammans med hustrun Anna. Det är Anna som producerar allt nybakt bröd och deras gemensamma koncept är att hålla sig till ekologiskt tänkande. Allt som kommer att serveras i Café Oscar produceras i Löa och fraktas ned varje dag.
-Vi använder ekologiska produkter när vi tillverkar våra bröd och andra bakverk. Vår ambition är att alltid satsa på kvalitet, berättar Kenth.
Utbudet beskrivs i all enkelhet med soppluncher och grillade mackor av det matigare slaget. Men också traditionellt fika så klart. I verksamheten kommer även catering att bedrivas.
Varje gång en ny aktör kliver in och tar över kaféet vid sjön, är det i regel två frågor som folket kräver svar på: 1. Öppettider och 2. Alkoholservering.
Kenth anser att dessa två frågor är befogade.
-Vi kommer att ha öppet mellan kl. 10-19 på vardagar, kl. 10-17 på lördagar och kl. 12-17 på söndagar. Idag har vi inget tillstånd för alkoholförsäljning, men det vore trevligt om vi fick möjlighet till sådan servering också. Om vi får det så kan öppettiderna eventuellt komma att förlängas, säger han.
Han tillägger dock snabbt att man inte stänger efter klockan med dunder och brak.
-Vissa dagar, speciellt i samband med olika evenemang i staden, så kan det ju vara mer att göra här, att folk strömmar till även efter klockan 19, säger Kenth.
Ett sådant exempel är t ex motorträffarna som snart drar igång igen. Detta evenemang arrangeras varje torsdag mellan kl. 18-21.
Just nu anser Kenth att det är A och O att arbeta in att Café Oscar är öppet alla dagar i veckan oavsett vädret. Folk ska inte känna minsta tvekan om saken, påpekar han.
-Det är jätteviktigt att arbeta in detta. Vid händelse av regn kan man inte bara stänga. Då får man se möjligheterna istället, att tända upp lite levande ljus här inne så att folk kan fika och mysa medan regnet slår utanför fönstret, säger Kenth Olofsson.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.