Det var fullt ös på Linde Raceway under hela lördagen. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Regnet stoppar inte Bergslagens Snabbaste
Det var fullt ös på Linde Raceway under hela lördagen. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Regnet stoppar inte Bergslagens Snabbaste
Regnskuren som kom natten till lördagen var inte optimalt för SHRAs sista tävling för året, Bergslagens Snabbaste. Det var däremot inget som stoppade tävlingen från att köras. Funktionärerna jobbade på snabbt för att få den 201 meter långa banan i ordning och när klockan närmade sig 14.00, så var allt i tävlingsskick.
– Det var snurr på tävlingen, inget tekniskt strul, alla på plats jobbade på bra och det gick fort så in i helsike, säger ”Blomman”.
För andra gången under säsongen var det snabba bilar på plats, för tävling på Linde Raceway. Den första tävlingen i juli utsattes för regnväder och teknikstrul innan tävlingen, som gjorde att hela tävlingen försenades med en timme. Även till lördagens tävling så fick man ett bakslag efter nattens regnskurar.
– Det påverkade oss lite grann. Regnet påverkar fästet på banan och vi kan inte preparera underlaget som vi vill från start. Det är sånt som händer, vi kan inte styra över vädrets makter. Vi körde på och det gick bra. Allt gick bra med tidsschemat som höll sig under hela kvällen samtidigt som bilarna fick fäste redan från det första åket, säger SHRAs tävlingsgeneral Mikael ”Blomman” Blomberg.
Risken för regn var inte heller något som skrämde publiken. Omkring 600 personer var på plats för att ta del av de stora krafterna, där publiken bjöds på gratis inträde.
– Lindesberg är väldigt unikt när det kommer till såna här tävlingar. Åker du till en vanlig racerbana så kommer allt folk till början och går när allt är slut. Här i Linde så är det så nära centrum vilket gör att folk kommer och går lite till och från. Det faktum att vi har haft fri entré gör att man kan vara med i början, gå iväg och sedan komma tillbaka igen. Det är väldigt unikt och det gillar jag, säger ”Blomman”.
Publiken var på plats. Foto: Hasse Persson
– I övrigt var det ett högt drag, även om vi hade lite konkurrens med två andra tävlingar i närheten. Runt kvällen så var det många som gick och som skulle iväg på annat. Vi hade däremot ett gäng med tappra själar som stannade kvar.
Lördagens tävling var den sista på SHRAs kalender för 2022. Något som gjorde att säsongen fick sluta på en positiv not.
– Tävlingsmässigt så prickade vi rätt i hjärtat. Av de 27 deltagarna så var mellan 6-7 av dessa några som provade på sin första tävling, vilket vi tycker är jätteroligt. Det var mycket lokal anknytning under lördagen, vilket också är roligt då det är det som vi vill få fram.
– Vi är nöjda med helheten av lördagens tävling. Det var snurr på tävlingen, inget tekniskt strul, alla på plats jobbade på bra och det gick fort så in i helsike.
Den stora frågan är däremot, vem är Bergslagens Snabbaste? Tävlingen har tre klasser, Snabb, Snabbare och Bergslagens Snabbaste, vilket även bjöd på tre olika vinnare.
I den snabba klassen blev det en intern kamp mellan tävlingsledarens söner, som båda tog sig till final. Storebror, Emil Blomberg, lyckades att sätta lillebror Elias på plats för andra tävlingen i rad, även om ”Blomman” med glimten i ögat menar att det fanns en del tur involverat.
Finalsegern i den snabbare klassen gick till Blombergbrödernas chef, Mattias Svensson, som körde en Camaro årsmodell -71.
Bergslagens Snabbaste är däremot Joel Skoglund från Nora, som med sin Dodge Dart körde hem titeln före Carl-Erik Andersson från Grängesberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fullsatt när Smash Into Pieces gästade Lindesberg. Foto: Sami Rahkonen
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...