Det var fullt ös på Linde Raceway under hela lördagen. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Regnet stoppar inte Bergslagens Snabbaste
Det var fullt ös på Linde Raceway under hela lördagen. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Regnet stoppar inte Bergslagens Snabbaste
Regnskuren som kom natten till lördagen var inte optimalt för SHRAs sista tävling för året, Bergslagens Snabbaste. Det var däremot inget som stoppade tävlingen från att köras. Funktionärerna jobbade på snabbt för att få den 201 meter långa banan i ordning och när klockan närmade sig 14.00, så var allt i tävlingsskick.
– Det var snurr på tävlingen, inget tekniskt strul, alla på plats jobbade på bra och det gick fort så in i helsike, säger ”Blomman”.
Annons
För andra gången under säsongen var det snabba bilar på plats, för tävling på Linde Raceway. Den första tävlingen i juli utsattes för regnväder och teknikstrul innan tävlingen, som gjorde att hela tävlingen försenades med en timme. Även till lördagens tävling så fick man ett bakslag efter nattens regnskurar.
– Det påverkade oss lite grann. Regnet påverkar fästet på banan och vi kan inte preparera underlaget som vi vill från start. Det är sånt som händer, vi kan inte styra över vädrets makter. Vi körde på och det gick bra. Allt gick bra med tidsschemat som höll sig under hela kvällen samtidigt som bilarna fick fäste redan från det första åket, säger SHRAs tävlingsgeneral Mikael ”Blomman” Blomberg.
Risken för regn var inte heller något som skrämde publiken. Omkring 600 personer var på plats för att ta del av de stora krafterna, där publiken bjöds på gratis inträde.
– Lindesberg är väldigt unikt när det kommer till såna här tävlingar. Åker du till en vanlig racerbana så kommer allt folk till början och går när allt är slut. Här i Linde så är det så nära centrum vilket gör att folk kommer och går lite till och från. Det faktum att vi har haft fri entré gör att man kan vara med i början, gå iväg och sedan komma tillbaka igen. Det är väldigt unikt och det gillar jag, säger ”Blomman”.
Publiken var på plats. Foto: Hasse Persson
– I övrigt var det ett högt drag, även om vi hade lite konkurrens med två andra tävlingar i närheten. Runt kvällen så var det många som gick och som skulle iväg på annat. Vi hade däremot ett gäng med tappra själar som stannade kvar.
Lördagens tävling var den sista på SHRAs kalender för 2022. Något som gjorde att säsongen fick sluta på en positiv not.
– Tävlingsmässigt så prickade vi rätt i hjärtat. Av de 27 deltagarna så var mellan 6-7 av dessa några som provade på sin första tävling, vilket vi tycker är jätteroligt. Det var mycket lokal anknytning under lördagen, vilket också är roligt då det är det som vi vill få fram.
– Vi är nöjda med helheten av lördagens tävling. Det var snurr på tävlingen, inget tekniskt strul, alla på plats jobbade på bra och det gick fort så in i helsike.
Den stora frågan är däremot, vem är Bergslagens Snabbaste? Tävlingen har tre klasser, Snabb, Snabbare och Bergslagens Snabbaste, vilket även bjöd på tre olika vinnare.
I den snabba klassen blev det en intern kamp mellan tävlingsledarens söner, som båda tog sig till final. Storebror, Emil Blomberg, lyckades att sätta lillebror Elias på plats för andra tävlingen i rad, även om ”Blomman” med glimten i ögat menar att det fanns en del tur involverat.
Finalsegern i den snabbare klassen gick till Blombergbrödernas chef, Mattias Svensson, som körde en Camaro årsmodell -71.
Bergslagens Snabbaste är däremot Joel Skoglund från Nora, som med sin Dodge Dart körde hem titeln före Carl-Erik Andersson från Grängesberg.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Ett höstlov fyllt med aktiviteter
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från ...
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...
Stort antal vargar får fällas i länet
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med ...