Regn och rusk men med hopp om uppehåll framåt kvällen. Med åtta timmar kvar till start, konstaterar arrangören av musikfestivalen KRIS! att regnet inte är ett hinder för dem.-Jag har varit med om värre förhållanden, så det här är ingen fara, berättar Christer Pilblad.
Enligt de senaste väderprognoserna finns det alltså hopp om att regnet avtar senare i eftermiddag eller framåt kvällen. Eventuellt kan någon enstaka regnskur dröja sig kvar, men däremellan finns ändå chans för en hoppingivande solglimt.
Enligt arrangörerna finns det egentligen inget som kan hindra dem från att starta enligt utsatt tid. Ur säkerhetssynpunkt – gällande den elektriska utrustningen – så görs ingen skillnad på duggregn eller skyfall.
-De elkablar som används klarar svårare förhållanden än det väder vi har just nu, så vi ser inget hinder att köra på enligt de tider vi har bestämt.
Arrangörens deadline är satt till kl 15:00 på fredagen. Då ska allt varit dubbelcheckat och färdigt. Två timmar senare släpper man in besökarna på området. Först ut att värma upp publiken blir bandet Black Equilibrium.
Hela spelschemat finns på www.musikovergranserna.se
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.